שיא בצריכת חשמל בישראל נרשם בחודש מאי

שיא בצריכת חשמל בישראל נרשם בחודש מאי

הטמפרטורות ברוב אזורי הארץ זינקו מעל 40 מעלות ומערכות מיזוג האוויר, הקירור והאוורור עבדו מסביב לשעון

גם זקני צפת התקשו לזכור עומס חום כל כך כבד המשתווה לזה שפקד את ישראל במהלך אמצע מאי. המזגנים, מאווררים ושאר אמצעי הקירור והצינון עבדו שעות נוספות במשך שלושה ימים במהלכן הטמפרטורות טיפסו בכל אזורי הארץ ל-40 מעלות ומעלה.
הטמפרטורה הגבוהה ביותר נרשמה בבקעת הירדן שם זינק מד המעלות ל-47 מעלות, באילת נרשמו 46 מעלות, באזור גוש דן חצו הטמפרטורות את קו 40 המעלות ואפילו בצפת הקרירה יחסית התייצב המדחום על 34 מעלות. ד”ר עמוס פורת, מנהל אגף האקלים בשירות המטאורולוגי, מסר ל-NRG כי תופעה כזו של רצף ימי שרב כבד נדירה באביב, ואופיינית יותר לקיץ ולסתיו. בחודשי האביב היא נרשמת לאחת לכעשר שנים, כאשר שלושת המקרים האחרונים היו בתחילת יוני 2002, באפריל 1994 ובמאי 1988. 
חברת החשמל דיווחה כי נשבר שיא צריכת החשמל לחודש מאי ועמד על 11,770  מגה-וואט, 24 שעות בלבד אחרי שהושג השיא הקודם: 11,349 מגה-וואט. ראוי לציין כי השיא הקודם של חודש מאי עמד על 11,332 מגה-וואט ונרשם בתאריך 27.5.2015. עם זאת, מדובר בכמות נמוכה יחסית לשיא כל הזמנים שנרשם נרשם אשתקד, ב-9 בספטמבר, 2015, ועמד על 12,905 מגה-וואט.
עוד נמסר מחברת החשמל כי בשעות השיא כ-76 אחוז מייצור החשמל נעשה על ידי החברה ואילו כ-24 אחוז הגיע מיצרנים פרטיים. בשל מזג האוויר הלא שגרתי נאלצה החברה לבצע עבודות יזומות המצריכות הפסקת אספקת החשמל ללקוחות. במקביל ועל פי סיכום שהושג עם בין יו”ר חברת החשמל יפתח רון טל ושר התשתיות הלאומיות יובל שטייניץ, לא נותקו לקוחות חייבים. בשל החום הכבד נאלצה רכבת ישראל להפחית מטעמי בטיחות  את מהירות הנסיעה של הרכבות, דבר שגרם לשיבושים לא מעטים בזמני הנסיעה.
גל החום גרם לשורה של דליקות ברחבי הארץ בין השאר בכניסה הצפונית לטבריה, אזור אום אל פחם, כפר אוריה שליד בית שמש, בשוק הסיטונאי בגבעת שאול בירושלים, ובמושב צור נתן בשרון שם פונה גן ילדים בשל שריפה חורש טבעי בסמוך. עקב כך אסר ממלא-מקום נציב כבאות והצלה ארצי, טפסר בכיר שמעון בן-נר, על הדלקת אש בשטחים פתוחים. דין העבירה הוא קנס של עד 70 אלף שקל או שנת מאסר.
ממד”א נמסר כי במהלך השרב הכבד נרשמה עלייה של עשרות אחוזים בפניות למוקד, ומעל 450 בני אדם ביניהם שלושה שסבלו ממכות חום, טופלו על ידי צוותי הארגון כתוצאה מגל החום.
 










פי.סי.חץ