מזגנים בלתי נראים

מזגנים בלתי נראים

תדיראן מובילה מהפיכה בעולם מיזוג האוויר בבנייני המגורים ומגדלי המשרדים, עם שיטת המעבה המתועל (Ducted Wind) - פריצת דרך טכנולוגית, המאפשרת חיסכון של מיליוני שקלים ליזמים ואלפי שקלים לדיירים, תוך שימור החזות האדריכלית של המבנים

מנרוד גזית
 
 
הכל החל כאשר תדיראן נתבקשה לפתח מערכות מיזוג אוויר למבנים המיועדים לשימור באירופה. תחום שימור המבנים האירופי הוא מפותח וקפדני מאוד והדרישות הארכיטקטוניות הן גבוהות בהתאם. הדבר חייב את החברה לחשוב על פתרון מסוג אחר, כזה שיכניס את יחידות המיזוג פנימה לתוך המבנה ולא יכער את החזית, המהווה את חלון הראווה לשימור כולו. 
המענה לאתגר נמצא בפיתוח מערכת ה-Ducted Wind, או בעברית “מעבה מתועל”, אשר פותחה במפעל המזגנים של תדיראן בעפולה. מדובר במערכת המורכבת ממעבה ויחידה חיצונית בעלת צללית נמוכה,  אותם ניתן להטמיע בתוך מעטפת הבניין, בחלל הגג, בהנמכת התקרה, או בכל חלל אחר במבנה, תוך שימוש בתיעול, השואב את האוויר מבחוץ אל היחידה ופולט אותו חזרה החוצה דרך תריס אסתטי. 
“זו טכנולוגיה פורצת דרך ברמה עולמית, שפותחה כל-כולה על ידי מהנדסי החברה בישראל”, אומר בגאווה ניר עמית, מנהל שיווק טכנולוגיות מתקדמות בתדיראן. “החברה חרתה על דגלה להביא חדשנות וטכנולוגיות ייחודיות בכל התחומים בהם היא עוסקת ובזה אנו מתמקדים. מערכת המיזוג החדשה של תדיראן, מבטלת את הצורך בניראות  היחידה החיצונית של המזגן בחזית הבניין ולהערכתנו היא תוביל מהפיכה אמיתית בשוק המזגנים בארץ ובעולם”.
 
למי מיועדת המערכת החדשנית של המעבה המתועל?
“המערכת נותנת מענה לשלושה פלחי שוק מרכזיים: במגדלי המגורים המערכת מותקנת בפיר טכני פנימי בבניין. כך נשמרת חזות בניין נקייה, כאשר הפיר משרת גם את ספיקת האוויר עבור המעבים, תוך כניסת אוויר קר מלמטה ויציאת אוויר חם מלמעלה. זה נותן מענה פשוט, זול וחסכוני למגדלי המגורים והמשרדים, שצצים ללא הרף בשנים האחרונות. כך נהנים כל הגורמים ממצב של WIN-WIN. לאדריכל ניתן חופש עיצובי, ליזם נחסכים מיליונים, לדייר הרוכש נחסכים אלפי שקלים של תחזוקה ולקבלני המיזוג והאחרים המערכת מפשטת משמעותית את ההתקנה. אגב המערכת, מלבד מיקומה היחודי, מאפשרת את כל טכנולוגיות המיזוג המקובלות כיום, ללא כל הבדל ביחידות הפנים.
“המערכת מאוד מתאימה וחדשנית עבור בניינים לשימור, שגם בהם נדרש לשמור על חזית מבנה נקייה, וכן לחניונים או לגגות בהם הצללית הנמוכה מאפשרת התקנה במקום החוסך שטח נדל”ני יקר וקל יותר להסתרה. עם זאת, אפשר לחזות ביקושים גם בבתים פרטיים, שבהם הדיירים פשוט לא רוצים לראות את המזגן בחוץ, אלא מוסתר במקום כלשהו, נניח בתוך התקרה, או עליית הגג”. 
 
 
ציינת שמדובר גם בחיסכון ליזמים. במה זה מתבטא?
“מתחשיב שעשינו מדובר על חיסכון ניכר ליזמים לעומת התקנת מערכות מיזוג אוויר מרכזיות וזאת בהיקף של מיליוני שקלים. המערכת החדשה מייתרת את הצורך במערכות מרכזיות הגוזלות מהיזם קומות מעבים, קומות טכניות ושטחי גג ובכך מפנה שטחי נדל”ן יקרים, אותם ניתן לנצל לייעודים אחרים, כמו למשל מכירת פנטהאוזים, בניית בריכת שחייה וכדומה. תכנון המערכת קל ופשוט מהאלטרנטיבות, במקום תכנון מגדלי קירור, משאבות ומאות מטר רץ של צנרות מים, כימיקלים ו/או גז, מיושמת המערכת בפיר מרכזי אחד בו נכנסים כל רכיבי המערכת. יתרון חשוב נוסף טמון בשיטת החיוב על-פי שימוש בלבד. המעבר ממערכות מרכזיות ליחידות דירתיות מאפשר חיוב על-פי השימוש לכל יחידת דיור עבור צריכתה. שיטה מצויינת בכלל ולדיירים תושבי חוץ בפרט, המתגוררים במבנים רק בחלק קטן מהשנה”.
 
 
חזיתות נקיות, עמידה ברגולציה
לדברי עמית, המודעות לחזות העיר הולכת ותופסת תאוצה בארץ ובעולם והשיטה שפיתחה תדיראן מספקת מענה הולם לדרישה לשמור על חזיתות נקיות. “זה חשוב במיוחד בתחום המסחרי, שבו מתפתחות תקנות עירוניות והנחיות מרחביות הדורשות למנוע את מה שקרוי ‘זיהום חזותי’ בדמות שלל מעבים, תעלות ניקוז וצנרת מזגנים”, הוא מסביר. “מערכות הניקוז גם עלולות להוות מפגע תברואתי ובכלל, כל עניין מזגנים והצנרת שלהם, שהיה עד לאחרונה תחום בלתי מוסדר בעליל, הולך ומשתנה ונתון יותר ויותר לרגולציה. הפתרון שפיתחנו מאפשר להכניס את המעבה, יחידת החוץ של המזגן, לתוך מעטפת הבניין ובכך למנוע את הפגיעה בחזות המבנים”.
עמית מזכיר, כי אנו עדים כיום לשימושים מעורבים בתחום הנדל”ן, כאשר מגדלי משרדים ואפילו מגורים כוללים בקומות הראשונות שטחי מסחר. במצב כזה לקומות המסחר התחתונות אין מקום למעבים גדולים עבור מערכות מיזוג האוויר ולצנרת מסועפת, או לחלופות מסורבלות אחרות. המערכת מקנה למתכנן במקרה זה גמישות עיצובית וחיסכון כספי ניכר.
עמית מצביע על יתרונות נוספים של מערכת ה-Ducted Wind לאדריכלים, קבלים ויזמים, זאת מעבר להיותה פתרון חסכוני, נוח וחכם למגדלי מגורים, בעיצוב המשתלב עם המבנה באופן שאינו פוגע במראהו החיצוני של המגדל, תוך חיסכון בשטח נדל”ני יקר עבור הקבלן והאדריכל. כך למשל, המעבה והיחידה החיצונית בעלת הצללית הנמוכה ניתנים להתקנה במקומות נסתרים כמו גגות ומסתורי כביסה עם אפשרות  שימוש בתעלות אוויר וכך לחסוך בשטחי מבנה ולשמור על חזות אחידה ואסתטית של הבניין. היא מאפשרת למתכננים גם לשלב את המערכת מעל חדרי השירותים ולחבר אותה למערכת הניקוז הרגילה ובכך לייצר פתרון שהוא בעת ובעונה אחת בטיחותי ומוסדר. בגלל מידותיו הקטנות של המעבה - 44 ס”מ לעומת 80 ס”מ במערכות אחרות דומות - ניתן לשלב אותו במרפסות ולרווח את מסתורי הכביסה, שמאכלסים כיום בצפיפות את המעבים. אפשר גם להכניס ארבע יחידות כאלה בקומה סטנדרטית והדבר יחסוך חצי מרפסת כביסה. 
 
משרדי המתכננים מתלהבים
יתרון נוסף טמון בהיותה של מערכת ה-Ducted Wind בעלת פעולה שקטה וידידותית לסביבה הודות לחיבור תעלות אוויר למעבה, אשר מפחיתות את רמת הרעש באופן ניכר. “המערכת גם עושה שימוש במדחסים מתקדמים ובמנועי DC  יעילים במיוחד ומעניקה אפשרות לשילוב מערכת לחימום מים לקבלת חיסכון ניכר בהוצאות החשמל הביתיות “, מציין עמית.
למערכת המיזוג החדשנית של תדיראן מגוון אופציות לבקרות מתקדמות: שימוש בטכנולוגיית האינוונטר, בקרת בית חכם ומבנה, שליטה אלחוטית מתקדמת בטכנולוגיית ה-WIFI, אופציה לבקרת חדרים חכמה המאפשרת ויסות אופטימאלי בכל חדר, פאנל חכם להפעלה כפולה הכולל פונקציות שבת באישור המכון המדעי-טכנולוגי להלכה. 
 
כיצד בכוונתכם להחדיר את המערכת החדשה לשוק?
“היחידה הבסיסית כבר נמכרת בהצלחה באירופה. בארץ אנו מצויים עדיין בשלבי החדירה הראשוניים והמערכת נחשפה רק לאחרונה, אך כבר יש בה עניין רב. כך למשל, משרדי מתכננים רבים, ובהם משרדי תכנון מהגדולים בתחומם, שנחשפו אליה וגילו את יתרונותיה, רוצים לאמץ אותה ומתלהבים מאוד מביצועיה ויתרונותיה. אנחנו מקיימים בימים אלה סבב מצגות בקרב אדריכלים, שמוצאים עניין רב במעטפת חוץ נקייה. כמו גם בקרב יזמים, שלמראה תחשיבי החיסכון מגלים עניין רב, כמו גם קבלנים, משרדי תכנון ומתקיני מזגנים. לאחר  שזיהינו את הצרכים בשוק אנו משוכנעים שהמערכת החדשה תיהנה מביקושים ערים”.
 
 


פי.סי.חץ