שילוב כוחות

שילוב כוחות

שילוב חכם בין מזגנים ומאווררים וכיוון הטמפרטורה של המזגן ל-25 מעלות, ישתלם כלכלית ויסייע לחסכון ניכר בצריכת האנרגיה של ישראל


מדינת ישראל התחייבה בשם כל אזרחיה לפעול לצמצום 17% מצריכת האנרגיה עד שנת 2030.
ניתן לצמצם את צריכת האנרגיה למערכות המיזוג ב- 17% כבר השנה על ידי שילוב מערכות פשוט. 50% מהוצאות האנרגיה בבית ובמקום העבודה הם תוצאה ישירה של מערכות אקלום המבנה. התרגלנו להגיע לחדר בו אנחנו מתכננים לשהות בקיץ ודבר ראשון להדליק את המזגן. במידה והחדר חם, התרגלנו גם להוריד את טמפרטורה למינימום האפשרי. התוצאה הישירה היא חשבון חשמל גבוה במיוחד והתמכרות למזגנים. ניתן לצמצם מהותית את השימוש במזגנים על ידי שילוב של מזגנים עם מאווררים פשוטים או עם מאווררי התקרה.
כאשר אנחנו משתמשים בשילוב של מאווררים ומזגנים ניתן לכוון את המזגן ל-25 מעלות ולא פחות. מי שמרגיש שחם לו - יכוון אליו את המאוורר. המאוורר מנדף מהגוף שלנו את הלחות ונותן לנו הרגשת נוחות כמו בשהייה בחדר שמקורר ל-20 מעלות ללא המאוורר.
חסכנו ויכוחים של הדיירים או העובדים במבנה, שגם הם סוג של בזבוז אנרגיה, וחסכנו המון כסף.
הנוסחה שפותחה על ידי קולגות בהודו פשוטה מאוד:
החיסכון באנרגיה באחוזים שווה להפרש בין 25 מעלות לטמפרטורה שנהוג להשתמש במזגן היום, חלקי ההפרש בין הטמפרטורה בחוץ לבין הטמפרטורה שנהוג להשתמש במזגן.
נניח שנהוג לכוון את המזגן ל-20 מעלות ובחוץ יש עכשיו 40 מעלות. ההפרש בין 25 מעלות ל-20 מעלות הוא 5 מעלות; ההפרש בין 40 המעלות שבחוץ לטמפרטורה הנהוגה הוא 20 מעלות, כך ש-5/20 הם 20 אחוז חסכון בהוצאות המיזוג כתוצאה ישירה של הפעלת מאוורר בשילוב עם המזגן.
ברוב הבתים יש לנו מאווררים, לכן מומלץ לבצע את הניסוי ולהרגיש בעצמנו את השינוי בצריכת האנרגיה
תוך שמירה על תנאי הנוחות במבנה.
כאשר החלטנו להפעיל מזגן - יש לזכור שחייבים לצמצם את השטח הממוזג. רצוי מאוד לסגור חלונות, להגיף את התריסים ואת הווילונות ולצמצם את השימוש בתאורה מלאכותית. מי שחייב תאורה בשטח ממוזג עקב סגירת תריסים ווילונות חייב לעבור לתאורה יעילה. שימוש בתאורת ליבון מכל הסוגים מייצר עומס מיותר על מערכות המיזוג.
לסיכום, ניתן בצעדים פשוטים לצמצם את השימוש במיזוג וליהנות מקיץ אוורירי יותר. 

עופר קרן, מנהל הפיתוח בקרן ידע אנרגיה, חברה העוסקת בהובלת תהליכי התייעלות בצריכת המשאבים


פי.סי.חץ