חשיבות מערכת הבקרה במערך HVAC

חשיבות מערכת הבקרה במערך HVAC

השילוב של מערכת בקרה יעודית למערך ה-HVAC המתממשקת לבקרת המבנה מאפשר מיצוי מקסימלי של יכולות הבקרה, חסכון ניכר בצריכת האנרגיה ומעקב משופר אחרי תפקוד המכונות

עמי לוי, מנכ"ל טריין ישראל

 


רמת היעילות הנדרשת ממערכות מיזוג האוויר עולה בהתמדה. בישראל קבעו בהחלטה תקדימית רמת יעילות מינימלית לייבוא של יחידות שונות ובמדינות אחרות נהוג לסבסד חלק מעלות מערכת המיזוג כתלות ברמת היעילות.
שיפור היעילות נעשה בדרך כלל על ידי הוספת בקרת תדר למדחסים, הגדלת שטחי החלפת החום, שיפור טכנולוגיית מחליפי החום ושיפור יעילות המדחסים. כל הגורמים האלה מהווים משקל משמעותי בעלויות היחידה ועשויים גם לשנות את תחשיב החזר ההשקעה. בנוסף, קשה ליישם את האפשרויות האלה ביחידות קיימות באתרים. 
ישנה אפשרות נוספת לשיפור היעילות של מערך מרכז האנרגיה באמצעות ניהול נכון יותר של הצ’ילרים. היתרון הוא בכך שניתן ליישם זאת על מערך חדש או קיים של צ’ילרים ובעלויות נמוכות יחסית. זהו תחום שרוב היצרנים לא מתמודדים איתו מכיוון שהדירוג האנרגטי של היחידות נעשה על יחידה בודדת בתנאי מעבדה.
(AHRI  (American Heating and Refrigeration Institute, המכון האמריקני לחימום וקירור הגיע למסקנה שמערכות הבקרה יכולות לשפר את נצילות מערך מיזוג האוויר באתר על ידי הפעלה נכונה יותר ושיפור ניהול התחזוקה, ומתכוון לגבש המלצות וקווים מנחים לשיפור תפקוד מערכות מיזוג אוויר באמצעות ניהול מקצועי יותר של המערך ולהתאימו לעבודה בתנאים המשתנים. יתכן שבהמשך, נושא זה יכנס כפרמטר בדרוג אנרגטי של מבנים.
תחום הבקרה מתפתח במהירות במגוון יישומים. הצורך לנהל ולבקר פעילות של מערכות יגבר ככל שהדרישה להורדה בצריכת האנרגיה, ניהול האחזקה ומיקסום הביצועים יעלו. 
טריין הגיעה למסקנה זו כבר לפני זמן רב ופיתחה את תחום מערכות הבקרה כמוצר משלים לציוד שכולל בקרים ראשיים עם לוגיקת ניהול מערך HVAC מובנית. 


בין היתרונות של המערכת:

  • ניהול חכם ויעיל של מערך מתקן הקירור שיכול להביא לחסכון של עד 20% בצריכת האנרגיה.
  • הצגת היעילות בזמן אמת.
  • יכולות מתקדמות בתחום אחזקת המתקן.
  • אפשרות לתמיכה מקוונת בהפעלה ואחזקת המתקן. 
  • עיצוב מתקדם של ממשקי משתמש. 
  • ממשק עם הפרוטוקולים הפתוחים המובילים (כולל ציוד של יצרנים שונים).
  • ניהול כל רכיבי מערך ה-HVAC כולל יחידות קצה עם אפשרות לחיבור אלחוטי.
  • ניהול המתקן מכל מקום ומכל מחשב/טבלט/סמארטפון מורשה. 
  • שילוב של טכנאי בקרה עם טכנאי ציוד מונע בעיה של העברת אחריות מצד לצד. 

בהרבה אתרים נהוג לחבר את מערך מיזוג האוויר אל מערכת בקרת המבנה. פתרון זה כמובן עדיף על מצב שבו הצ’ילרים עובדים באופן עצמאי אבל הוא לא אופטימלי מכיוון שהלוגיקה בדרך כלל אינה מבוססת על ניסיון בתחום מיזוג האוויר והבקרה מצטמצמת ליכולות בסיסיות בלבד. 
השילוב של מערכת בקרה יעודית למערך ה-HVAC  שמתממשקת  לבקרת המבנה מאפשר מיצוי מקסימלי של יכולות הבקרה וכתוצאה מכך, חסכון בצריכת האנרגיה ושיפור במעקב אחרי תפקוד המכונות.


פי.סי.חץ