באופן טבעי

באופן טבעי

איזה גז הכי נפוץ בסביבה שלנו, טהור ברמה של 99.98%, סופג כמויות גדולות של חום כשהוא מתאדה, מפיץ ריח קל לזיהוי, תרומתו להתחממות הגלובלית היא אפסית ויעיל בכ-10% מהקררים האחרים? כל מה שרציתם לדעת על האמוניה ולא העזתם לשאול. חלק שני ואחרון

שמוליק כץ

 

האמוניה היא תרכובת טבעית המורכבת מאטום אחד של חנקן פלוס שלושה אטומים של מימן. הנוסחה הכימית של תרכובת זו היא NH3. 
אמוניה הוא גורם הכרחי במהלך תהליכים ביולוגיים רבים התלויים במחזור החנקן.
החלק הארי של האמוניה “הסביבתית” (באווירה הסובבת אותנו), מגיע מהתפרקות טבעית של זבל, עצים ובעלי חיים מתים.


ספיגת כמויות גדולות של חום
אמוניה נמצאת במים, באדמה ובאוויר ומשמשת מקור לחנקן אשר נחוץ מאוד לצמחים ולבעלי חיים. למעשה, אמוניה הוא בין הגזים המצויים בכמות הרבה ביותר באווירה הסובבת אותנו (ENVIRONMENT).
גז האמוניה אשר משמש כקרר, הוא טהור ברמה של 99.98% - נקי ממים וממזהמים, מוכן לשימוש, לא יקר ומסוגל לספוג כמות רבה של חום כאשר הוא מתאדה.
לחץ העבודה של אמוניה הוא במרבית המקרים נמוך הרבה יותר בהשוואה ללחץ הפעולה של קררים אחרים.
יתרונו הברור של גז האמוניה הוא בספיגת כמויות גדולות יותר של חום בהשוואה לקררים אחרים, יתרון המאפשר למתכנני ולמתקיני מערכות הקירור באמוניה להשתמש בצינורות בעלי קוטר קטן יותר מאשר במערכות קירור בהן נעשה שימוש בקרר אחר, זאת ללא כל ירידה בהספק הקירור המתקבל.


שלושה יתרונות בולטים
האמוניה כקרר מציע שלושה יתרונות בולטים מעל הקררים המקובלים האחרים: 
1. אמוניה מתחבר היטב לעקרונות השמירה על איכות הסביבה, זאת מאחר שפוטנציאל ההיעלמות (ODP) שלו הוא 0 (אפס). גם פוטנציאל ההתחממות הגלובלית שלו (GWP) הוא 0 (אפס).
2. הודות לתכונותיו התרמודינמיות העולות על תכונותיהם של קררים אחרים, נדרשת השקעה של פחות אנרגיה להפעלת מערכות קירור גדולות. המשמעות של פחות אנרגיה היא פחות פליטה של מזהמי אוויר.
3. לקרר אמוניה יש היסטוריית בטיחות מוכחת, בחלקו עקב תכונותיו הפיסיקליות - הריח שהוא מפיץ מוכר היטב וקל מאד לזיהוי. הקררים האחרים, רובם חסרי ריח לחלוטין ולזיהוי הימצאותם נדרשת הפעלת ציוד מתאים. 
אורך מחזור חיים קצר 
ברור היום כי האמוניה אינו גורם נזק לאוזון אשר באטמוספרה. ברור גם כי ה-HELOCARBONS (הפריאונים) אשר משוחררים לאטמוספרה, מגיעים לסטרטוספרה ולשכבת האוזון.
תכונה המאפיינת את הפריאונים היא יציבות כימית קיצונית, יציבות אשר מביאה לאורך מחזור חיים של בין מאתיים לשלוש מאות שנה.    
מנגד, אורך מחזור החיים של האמוניה הוא פחות משבוע. כאשר הפריאונים משוחררים אל האטמוספרה מאפשרת יציבות כימית זו (של הפריאונים) לנדוד דרך הטרופוספרה לתוך הסטרטוספרה.
בגובה זה, עצמת קרני השמש האולטרה סגולות היא אדירה. אדירה עד כדי שבירת המולקולות של הפריאונים אשר לעיתים גורמת לשחרור יונים של כלור, אשר בהמשך פועלים כזרז (קטליזטור) לריסוק מולקולות האוזון (על כך גם בהמשך).
תהליך זה מצמצם את יעילות סינון הקרינה של שכבות האוזון. שכבות האוזון אשר אמורות
לבצע סינון קרינה אולטרה סגולה המגיעה מהשמש.
כתוצאה מכך, כמויות גדולות יותר של קרינה אולטרה סגולה מגיעות אל פני כדור הארץ וגורמות לנזקים ביולוגיים משמעותיים. קרינה מוגברת זו, מגבירה את הסיכונים לבני האדם וגורמת נזקים לצומח ולחי אשר במערכת האקולוגית. 


תרומה אפסית לאפקט החממה
האמוניה אינה גורמת נזק לאוזון האטמוספרי והיות ומחזור חייה באטמוספרה הוא כאמור פחות משבוע(!) היא אינה תורמת לאפקט החממה אשר אחראי להתחממות כדור הארץ (ההתחממות הגלובלית).
התחממות כדור הארץ היא תוצאה של הגלים הקצרים אשר אורכם קרוב לאורך גלי הקרינה האינפרה אדומה המגיעה לארץ מהשמש (לארץ מגיעה בערך מחצית מקרינת השמש).
קרינה זו נספגת על ידי פני כדור הארץ אשר משחרר קרינה זו בגלים ארוכים, באורך גל המאפיין קרינה אינפרה אדומה.
תופעה זו של “שחרור קרינה” נספגת בחלקה על ידי גזים הידועים בשם “גזי החממה”.
חלק מגזי החממה הם טבעיים (CO2, אדי מים וכו’) וחלקם הוא מעשי ידי אדם (דו תחמוצת הפחמן - CO2, תחמוצת חנקן - CH4 ומתן - CFC, HCFC, HFC וכו’).

מסקנות כלליות:
הקמה של מערכות קירור הפועלות בקרר אמוניה זולה יותר בכ-20% מהקמת מערכות קירור תעשייתיות הפועלות בקררים אלטרנטיביים.
קרר האמוניה יעיל יותר בכ-10% מהקררים האחרים. מכאן שצריכת האנרגיה הנדרשת לתפעול מערכות קירור בקרר אמוניה, נמוכה יותר מצריכת האנרגיה של מערכות הפועלות בקררים אחרים וכתוצאה מכך גם פליטת המזהמים מתחנות הכוח המייצרות אנרגיה נמוכה יותר (זאת כמובן בנוסף לחסכון הכספי בתשלום עבור האנרגיה).  
תפעול ותחזוקה נכונה של כל מערכות הקירור אשר פועלות בקרר כלשהו: 
מערכת קירור המתוכננת היטב דורשת מהבעלים ומהמפעילים להכיר את הציוד ולהיות מודעים למאפייני המערכת והקרר הפועל בתוכה, לצורך תחזוקה נאותה.
מניעה היא המפתח להבטחת סביבת עבודה בטוחה בכל מערכת קירור מסוג כלשהו.
יש להקפיד על נוהל בדיקה של אביזרי ההגנה והבטיחות ועל תדרוך העובדים באשר לדרך הפעולה במקרי תקלה וחירום.


* הכותב הנו יו”ר קבוצת משיק בע”מ, למידע נוסף: 04-8211605


פי.סי.חץ