חוסכים ונהנים

חוסכים ונהנים

העלייה במפלס המעלות מביאה עימה זינוק בצריכת החשמל בשל השימוש המוגבר במערכות מיזוג אוויר. כיצד להקטין את חשבון החשמל, ליהנות מטמפרטורה קרירה ונעימה, ולתרום לסביבה ירוקה?

אלון גני


צר הוא האביב ואילו הקיץ ארוך, חם ומהביל. כדי לעבור את העונה החמה בשלום רובנו מגדילים משמעותית את צריכת מערכות המיזוג, קירור ואוורור שברשותנו. אולם מסתבר שאם רוצים, ניתן להקטין משמעותית את חשבונות החשמל במהלך הקיץ וגם להקטין את הנזק הנגרם לסביבה.
להלן מספר טיפים חשובים שיעזרו לכם להוריד את עלויות החשמל המהוות נתח מרכזי בסל ההוצאות המשפחתי: 
הפעלה חכמה של המזגן 
מטבע הדברים מערכת מיזוג האוויר היא צרכנית האנרגיה הכי גדולה בחודשי הקיץ הלוהטים, ולכן יש להימנע מהפעלתה בימים פחות חמים, בזמנים היותר “קרירים” יחסית וכמובן בחדרים וחללים ריקים או כמעט ולא מאויישים.
חשוב מאוד לסגור את הדלתות והחלונות בחדרים הממוזגים כדי שהקור לא יברח והמזגן לא יצטרך לעשות מאמץ רב כדי להנעים את הטמפרטורה. הקפדה על איטום מלא של החלל הממוזג טומנת בחובה חסכון רב באנרגיה ובחשבון הבנק שלכם.
אין כל סיבה להוריד את הטמפרטורה בשלט ל-16-17 מעלות כדי לקרר את החדר גם בשיא השרב. קחו בחשבון שמצב הפעולה האידיאלי למזגן ולגופכם הינו טמפרטורה של 24-25 מעלות בקיץ וטמפרטורה של 19 מעלות בחורף. כל הורדה של מעלה נוספת מייקרת את חשבון החשמל בכ-5% . בחורף קורה אותו דבר, אבל הפוך: בחוץ שוררת טמפרטורה קרה הרבה יותר מ-19 מעלות, ולכן המזגן צריך לפלוט אוויר חם מאוד כדי להגיע למצב שבו בחדר שוררת טמפרטורה של 19 מעלות. התוצאה - ממש כמו בשיר: בקיץ - קר, בחורף חם, בדיוק כמו שרצינו, ובלי לבזבז חשמל.
ניקיון = חיסכון חשוב להקפיד על ניקיונם של המסננים שנועדו לקלוט את החלקיקים הנמצאים באוויר ולמנוע מהם לחדור למדחס של המזגן ולהיפלט במרחב הממוזג. מדובר בפעולה פשוטה למדי והכרחית. יש לשטוף את הפילטרים, לייבשם ולהחזירם למקום. ניקוי קבוע של הפילטרים גם יחסוך בבוצאות החשמל וגם יאפשר לכם ליהנות מאוויר קריר ונקי! 
הימנעו מחסימת  פתחי היניקה והפליטה של המזגן, והנחת חפצים בקרבתם שעלולים לשבש את זרימת האוויר! בנוסף, יש להזמין טכנאי מזגנים לוודא כי יש מספיק גז במערכות המיזוג שלכם וכי אין בהן דליפה והכל כשורה.


שימוש נבון במקרר 
במידה והנכם ניצבים לפני קניית מקרר חדש, יש להקפיד על קניית מקרר בעל מקדם ביצוע (cop) גבוה יותר. ככל שמקדם הביצוע גבוה, כך החסכון שלכם יהיה גבוה יותר.
את המקרר מומלץ להציב במרחק של 15 ס”מ מהקיר ולא קרוב יותר על מנת שהחום לא יצטבר מאחורי המכשיר ויגרום לו לקרר בעוצמה חזקה יותר, מה שיגדיל את צריכת החשמל ב-10%. 
כדאי מאוד להימנע מהעמדת חפצים על המקרר, כיוון שהללו יכולים לחסום את נתיב יציאת האוויר החם של המדחס, פעולה שעשויה להעלות את צריכת חשמל בכ-10% מהצריכה הרצויה.
יש לערוך בדיקה תקופתית של גומיית האיטום של המקרר. גומייה המאבדת את גמישותה ומתעוותת גורמת לבריחה של האוויר הקר שבמקרר, ולכך שהמקרר זקוק לאנרגיה רבה יותר כדי לבצע את המשימה המוטלת עליו - שמירה על איכות המזון וטריותו. אוויר קר הבורח מהמקרר יגדיל את צריכת החשמל של המקרר בשיעור של 20%  ומעלה.
הימנעו מפתיחות מיותרות של הדלת אשר עלולות לגרום לכניסה מוגברת של לחות למקרר באופן שעלול לגרם להזעה של המקרר, במיוחד במישור החוף בקיץ. זכרו, בכל פעם שפותחים את דלת המקרר האוויר הקר יוצא החוצה, והמדחס מתחיל לפעול מחדש על מנת לשמור על הטמפרטורה הרצויה.
אחסנת ירקות בסמוך למעברי אוויר, בניגוד להנחיות, מונעת קירור נאות וגורמת להקפאת הירקות ולאי קירור של יתר חלקי המקרר.


השקעה בתוכנית הדחה של מדיח הכלים
החוק מחייב להצמיד למוצר תווית ובה נתון היעילות: על התווית מופיעות שלוש אותיות - הראשונה מייצגת יעילות אנרגיה כוללת; השנייה מייצגת רמת ביצוע ויעילות בניקיון; השלישית  מייצגת רמת ביצוע ויעילות בייבוש. הדירוג מסומן בין A (יעילות מרבית)  ל-G (יעילות מזערית).  לדוגמה, דירוג ACA מצביע על מדיח בעל יעילות אנרגטית ורמת ביצוע ויעילות בייבוש גבוהות ועל רמת ביצוע ויעילות בניקיון בינונית.                            השקיעו מספר דקות בהתאמת תוכנית ההדחה של מדיח הכלים לסוג הכלים שהכנסתם למדיח ולסוג הלכלוך שהצטבר עליהם. מדיחים רבים בימינו כוללים מספר תוכניות הדחה, ביניהן גם תוכניות הדחה קצרות וחסכוניות, ואם תבחרו בתוכנית המתאימה – תוכלו לחסוך הרבה מאוד חשמל וכסף. יש לכוון את הטמפרטורה ל – 55 מ”צ לא יותר! לא מומלץ לפתוח את מדיח הכלים מיד עם סיום ההדחה, מכיוון שלחות וחום נפלטים לחלל המטבח ואם הבית ממוזג זה עשוי להכביד על המזגן.


הפעלה חסכונית של המחשב
מחשב הוא כלי עבודה נפוץ ודומה כי כמעט בכל בית בישראל מצויים שניים או שלושה מחשבים. באופן יחסי למכשירים אחרים זוללי אנרגיה, המחשב אינו צרכן חשמל גדול אבל עדיין צורך כמות המהווה תוספת נכבדה לחשבון הדו חודשי.
יש לכבות את המחשב כולל את המסך בתום השימוש. השארתו במצב המתנה מבזבזת אנרגיה רבה ומיותרת. עצה זו נכונה לגבי כל מכשיר חשמלי או אלקטרוני המצוי בבית או במשרד -  כאשר הוא דולק הוא צורך חשמל גם ללא שימוש בו. כשהוא כבוי אין בזבוז אנרגיה.


תחזוקה נכונה של הדוד החשמלי
אם כל מה שאתם רוצים הם מים שיספיקו עבור מקלחת או שתיים, מיותר להפעיל את הדוד החשמלי במשך שעות מדי יום אלא למשך זמן קצר בלבד. התרמוסטט הפנימי של דוד החשמל מכוון ל-70 מעלות, כי זאת ברירת המחדל שלו. את ברירת המחדל הזאת רצוי לשנות, כדי הימנע מהוצאה מיותרת ובזבוז אנרגיה. כוונו את התרמוסטט ל-65 מעלות, ותוכלו להמשיך ליהנות ממים חמים וגם לחסוך הרבה כסף. 
כמו בני האדם, גם דוודים מזדקנים ומתבלים עם הזמן. לרוב נוצרת שכבה עבה של אבנית סביב גוף החימום, וכתוצאה מכך תהליך חימום המים הופך לאיטי ויקר משמעותית. הזמנת בעל מקצוע לניקוי הדוד אחת לשנתיים תהווה השקעה שתחזיר את עצמה בדמות חיסכון ניכר בחשמל ובהוצאות, שמצדו יסב למשפחה איכות חיים טובה יותר.


שימוש בנורות חסכוניות
נצלו את שעות האור הארוכות בקיץ עד תום. פתחו את התריסים ותיהנו מאור טבעי בריא ותחסכו הרבה חשמל!
כדאי להתקין נורות פלורוסנט ארוכות או קומפקטיות. הן יעילות פי 4 מנורות ליבון. נורות הפלורוסנט הקומפקטיות ניתנות להברגה גם בגופי תאורה לנורות ליבון. חייה של נורית פלורסנט ארוכים פי 8 עד 10 משל נורית הליבון. יש נורות פלורסנט דקורטיביות במבחר צורות וניתן להתאימן כמעט לכל מטרה. נורות הפלורוסנט פולטות כמויות חום מזערית לעומת נורות ליבון או הלוגן ובאקלים החם שלנו הן מהוות גורם חשוב בהקטנת צריכת החשמל למיזוג האוויר.
כדאי להשתמש בגופי תאורה פלורסנטיים בעלי משנק אלקטרוני או רפלקטור המצמצמים הפסדי אנרגיה חשמלית. עדיף וחסכוני להשתמש בנורה פלורסנטית קומפקטית או בנורות מסוג T5 עם משנק אלקטרוני ורפלקטור.
ניתוק שנאים
בשום אופן אין להשאיר שנאים בתקע, גם אם לא מחובר אליהם כל מכשיר! הם צורכים אנרגיה גם כשהם כבויים. נתקו גם את המטען של הטלפון הסלולרי, המצלמה הדיגיטלית, הבטריות הרב-פעמיות או כל מטען אחר כשאתם מסיימים להשתמש בהם.  
רק Energy Star
בעת רכישת מכשירי חשמל חדשים, הקפידו שתתנוססת עליהם תווית Energy Star  הבינלאומית המעידה כי צריכת האנרגיה שלהם מופחתת ומעודדים חיסכון בחשמל.
מונה תעו”ז למעיזים
חברת החשמל מתכוונת לפרוס בשנים הקרובות מעל 100 אלף מונים חכמים ברחבי הארץ, ואולם עד שהמהלך יקרום עור וגידים מומלץ לעבור לתעריף צריכה אחיד הנקבע על פי תעריף עומס המערכת וזמן צריכה (תעו”ז). מעבר לתשלום על פי תעריף זה מתאים לאנשים שחשבון החשמל שלהם מגיע ל-250 ש”ח ויותר בכל חודש, ואשר צריכת החשמל העיקרית שלהם מתבצעת במועדים בהם תעריף החשמל נמוך.
עבור אותם אנשים התקנת מונה תעו”ז יכולה לחסוך כ-30% מצריכת החשמל, וכך לחסוך להם הרבה מאוד כסף.
מידע נוסף לחיסכון בחשמל ניתן למצוא באתר של חברת החשמל  www.israel-electric.co.il. 
שימוש נכון במכשירי חשמל יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף. נסו ותגלו בעצמכם
 


פי.סי.חץ