האם מתקיני המזגנים על הכוונת של רשות המיסים?

האם מתקיני המזגנים על הכוונת של רשות המיסים?

אלפי קוני מערכות מיזוג אוויר קיבלו לאחרונה הודעה מהרשות המורה להם לדווח מי המתקין, מתי בוצעה ומה היתה עלות ההתקנה

 

רשות המיסים החליטה להעלות הילוך במאבקה נגד ההון השחור, ואפילו האריכה לאחרונה עד סוף השנה את תוכנית “גילוי מרצון” שנועדה לאפשר למעלימי מס לדווח על הכנסותיהם בלי לשלם על כך קנסות וללא הליך פלילי. 
כחלק מאותו מאבק נגד בעלי מקצוע שונים כמו שיפוצניקים, שרברבים וחשמלאים, קיבלו לאחרונה אלפי אזרחים בישראל מכתבים מרשות המיסים, בהם הם נדרשים לדווח תוך 30 יום את זהות הטכנאי או המתקין שהתקין בביתם או בבית העסק שלהם את מערכת מיזוג האוויר, מתי בוצעה ההתקנה ואת הסכום המדויק שנדרשו לשלם עבור ההתקנה.
הדרישה, מסתבר, חוקית למהדרין היות ופקודת מס הכנסה מאפשרת לרשות המיסים לדרוש מאזרחים מידע על הכנסות והוצאות שלהם ושל אחרים, והנשאלים חייבים לענות לדרישה זאת. כדי לאתר את הרוכשים נעזרה הרשות בנתונים של חברות מיזוג האוויר המובילות בארץ.
ברשות המסים מעריכים, על פי הדיווח ב”כלכליסט”, שחלק ניכר ממתקיני המזגנים פועלים בצורה של תיווך, כלומר הם רוכשים את המזגנים מהחברות הגדולות, רושמים אותם על שם הלקוחות, אך את ההתקנה עצמה הם עושים ללא כל רישום ולכן אין תיעוד לכך שהיו מעורבים בתהליך. לפי החשד, הם גובים את הכסף במזומן או מוציאים חשבונית קטנה מהסכום ששולם בפועל.
לאור העובדה שהתקנת מערכת מיזוג אוויר עשויה להגיע לאלפי שקלים, מדובר בהעלמת מס הכנסה ומע”מ בהיקף נרחב. ברשות המסים מעריכים כי לחלק מהמתקינים כלל אין תיק ברשות המסים, כך שהמידע שיגיע מהאזרחים אמור להרחיב את בסיס המס ולהגדיל את ההכנסות ממסים גם בטווח הארוך.
אגב, אין זו הפעם הראשונה שברשות המיסים שולחים מכתבים כאלו. לפני שנתיים שלחה רשות המסים 118 אלף מכתבים לאנשים שעל פי החשד העלימו מס. כ־50 אלף מהמכתבים נשלחו לבעלי מספר דירות שאמורים לשלם מס מהשכרתן. כ־80 אלף מהנישומים השיבו למכתב והסדירו את המס. בחודשים האחרונים החלה רשות המסים לחקור חלק מהנישומים שהתעלמו גם מהמכתב השני ששלחה להם.


פי.סי.חץ