אפקון תקים עבור אינטל מבנה משרדים ומעבדות בפ”ת

אפקון תקים עבור אינטל מבנה משרדים ומעבדות בפ”ת

חטיבת פרויקטים משולבים של אפקון מתמחה בעבודות בינוי, חשמל, מיזוג אוויר ואינסטלציה לגופיים פרטים, ציבוריים ולמוסדות ממשלתיים

 

 


חברת התשתיות אפקון חתמה על עסקה כפולה עם יצרנית המערכות והשבבים אינטל, בהיקף כולל של 440 מיליון שקל. החברה שבשליטת משפחת שמלצר תמכור לאינטל מגרש בן 17 דונם בקריית אריה בפתח תקוה, וכן תבנה בעבור אינטל מבנים בשטח של 35,000 מ”ר. העסקה שהיקפה נאמד בקרוב לחצי מיליארד שקל, נחתמה לאחר שאינטל חיפשה זמן ניכר מגרש לבניית מעבדות מרכזיות ואולמי יצור. 
הפרויקט שתבצע אפקון עבור אינטל יסייע לחברה לרשום קפיצת מדרגה בפעילותה. מדובר בעסקה הגדולה בתולדותיה, שהיקפה הכספי עומד על 440 מיליון שקל בתוספת מע”מ. אפקון דיווחה תחילה לבורסה על העסקה (מבלי להזכיר את שמה של אינטל), ומהדיווח עולה כי היא כוללת מכירת שני מגרשים בשטח של 17 דונם וביצוע תכנון והקמת מבנה גדול עליהם. 
אינטל מחפשת מזה תקופה ארוכה נכס חדש באזור מרכז הארץ, ולצורך כך נפגשה עם מתווכים וקבלנים כדי לאתר נכס קיים או נכס המתוכנן להיבנות. המבנה שתקים אפקון ייבנה באזור התעשייה קריית אריה שבפתח-תקווה, בין אצטדיון “המושבה” החדש לפארק אזורים, וצפוי לכלול שטח בנוי של כ-35 אלף מ”ר, כש-20 אלף מ”ר מהם ישמשו כמשרדים, כ-3,000 מ”ר חדרי מעבדה והיתר שטחים ציבוריים. המבנה יכלול גם כ-30 אלף מ”ר של חניונים תת-קרקעיים.
בדוחות 2015 שפורסמו בחודש שעבר ציינה אפקון כי יש לה תוכניות עקרוניות להקמת מספר מבנים על הקרקע, אולם היא טרם החלה בביצוע פעולות בשטח, וכי היא פועלת להגדלה נוספת של זכויות הבנייה עליהם. עוד ציינה החברה בדוחות כי היא מחזיקה בקרקע “לשם עליית ערך הונית בטווח הארוך או לצורך יצירת הכנסות מדמי שכירות, ולא לשם מכירתה בטווח הקצר”.
פעילותה של אפקון מתחלקת לארבעה מגזרים עיקריים: ליווי והקמת פרויקטים למבנים ותשתיות; פתרונות בקרה ואוטומציה, שיווק והפצה של ציוד ורכיבים בתחומי החשמל והבקרה (פעילות סחר); ופיתוח ושיווק מערכות תקשורת לעסקים. חטיבת פרויקטים משולבים מתמחה בעבודות בינוי, חשמל, מיזוג אוויר ואינסטלציה לגופיים פרטים, ציבוריים ולמוסדות ממשלתיים. בנוסף, אפקון מחזיקה בפעילות בתחום האנרגיה הירוקה. מנכ”ל אפקון הוא ג’רי שנירר והיו”ר הוא ישראל רייף. היות ואפקון אינה חברת בנייה, ככל הנראה היא תשכור חברות קבלניות לבניית המבנים, והם יהיו קבלני משנה שלה בעסקה.
בשנת 2015 הציגה אפקון זינוק של 45% ברווחיה, שהגיעו ל-62 מיליון שקל. לצד הדוחות הודיעה אפקון על חלוקת דיבידנד של 15 מיליון שקל לבעלי המניות. הרווח הגולמי השנתי שלה עלה ב-1% ל-206 מיליון שקל, ובנוסף אפקון נהנתה מכניסתה של קרן טנא להשקעה בחברה הבת שלה תיבא, העוסקת במערכות בקרת חניה, שהניבה לה רווח הון של כ-31 מיליון שקל לפני מס.
ענקית השבבים אינטל נחשבת לאחת המעסיקות הבולטות בישראל, עם למעלה מ-10,000 עובדים, בקריית גת, חיפה, ירושלים, יקום ופתח-תקווה. על פי נתוני החברה, בשנת 2015 הגיע היקף היצוא של אינטל ישראל ל-4.1 מיליארד דולר - נתון שמהווה כ-11% מיצוא ההיי-טק מישראל, אך גם מגלם ירידה של 3.6% בהשוואה ל-2014. ההרחבה מתבצעת מתוקף הבנות שהושגו עם המדינה ב-2014, ולפיהן בתמורה להשקעה תקבל החברה מענק של 1.1 מיליארד שקל, ותשלם מס חברות מופחת. בכלל, במסגרת פעילותה בישראל אינטל קיבלה מהמדינה מענקים נרחבים ממרכז ההשקעות, כחלק מהחוק לעידוד השקעות הון. בעשור האחרון רכשה אינטל סחורות ושירותים בשוק ישראלי בכ-10 מיליארד דולר, 80% מהרכישות מעסקים קטנים ובינוניים. כמחצית מהסכום הוכר לחברה כרכש גומלין עליו התחייבה בעקבות מענקים והטבות שקיבלה מהמדינה


פי.סי.חץ