תעשיית הקירור והמיזוג מאמצת את ה-VRF

תעשיית הקירור והמיזוג מאמצת את ה-VRF

היקף שוק ה-VRF צפוי להגיע לכ-9.65 מיליארד דולר בשנת 2021

שוק ה-VRF  העולמי הולך ומתלהט. האמינות והיעילות הכללית הגבוהה, התכנון המודולרי, אורך החיים והעלות הנוחה, אחראים במידה רבה להפיכת ה-VRF  לטכנולוגיה עם קצב הגידול המהיר ביותר כיום בתעשיית מיזוג האוויר, קירור, חימום ואוורור.
דו"ח שהוציאה לאחרונה חברת המחקר MarketsandMarkets, צופה שמכירות שוק ה-VRF  צפויות לגדול בשיעור של 10.8% בחמש השנים הקרובות, ולהסתכם בכ-9.65 מיליארד דולר בשנת 2021.
קווין מיסקביץ', מנהל מחלקת השיווק המסחרי בחטיבת הקירור והחימום של מיצובישי ארה"ב, סבור שהיכולות המוכחות של מערכות ה-VRF  הפכו את הטכנולוגיה לבחירה המועדפת על מהנדסים, ארכיטקטים ואנשי מקצוע אחרים בתעשיית ה-HVAC.
"מנקודת מבטם של מפיצים רבים שלנו, ה-VRF היא טכנולוגיה מאוד מצליחה. עד לפני כחמש שנים ה-VRF  נחשבה להעדפה השנייה או השלישית בתעשיית ה-HVAC. אולם כיום זוהי הבחירה המועדפת למיזוג מוסדות חינוך, בנייני משרדים, בתי מלון וכנסיות. הנישה היחידית בה טכנולוגיית VRF אינה זוכה לפופולריות היא חדרי ניתוח, חדרים נקיים וכדומה, ובצדק, כיוון שהמערכות אינן ערוכות לתת את המענה הדרוש", אומר מיסקביץ'.
ג'ייד קולברסטון, מנהל חטיבת VRF  בחברת פנסוניק ארה"ב, מאמין ששוק ה-VRF  הולך ומתפתח. נכון לעכשיו השימושים העיקריים בטכנולוגיה הם בתחום החינוך לטובת מיזוג וחימום כיתות", מציין קולברסטון.
"שימוש מרכזי נוסף בטכנולוגייתVRF  נעשה בבתים גדולים ומגדלי מגורים, ובנוסף ה-VRF  נהנה מפופולריות במבנים מסחריים, בתי מלון ומבנים לאירוח ופנאי. היעילות האנרגטית ופעולתו החרישית הופכים את ה-VRF  לטכנולוגיה שמאוד בולטת כיום בתחום הבנייה החדשה והמחודשת כאחד. היות והמערכות מיוצרות באסיה, הן מראש יועדו לחללים קטנים וקומפקטיים בהם השטח הוא משאב יקר. לכן המערכות הללו אטרקטיביות עבור ארכיטקטים ומהנדסים, וגם עבור יזמי מגדלי מגורים שמעוניינים לתת מקסימום שטח ללקוחותיהם ובמקביל להקטין את השטח המוקצה למערכות המכניות של המבנה. ה-VRF  מאפשר חסכון של כ-20-30 אחוז במקום לעומת מה שניתן לקבל בשימוש במערכות המיזוג המסורתיות", מבהיר קולברסטון. בנוסף, מדגיש קולברסטון שמערכות ה-VRF נחשבות לשקטות מבין מערכות מיזוג האוויר הקיימות, תכונה חשובה לא פחות התורמת לביקוש ההולך וגובר.
מייקל אנדרלין, מנהל מחלקת מאיידים נסתרים מתועלים בטריין, סבור שהיישומים הכי פופולריים בתחום ה-VRF הם בבניינים קטנים ובינוניים בעלי שטח ציבורי קטן יחסית.
"השימוש הנפוץ ביותר בטכנולוגיית VRF הנו בבתי ספר, בנייני משרדים וגם במבנים שעוברים שיפוצים. מערכת ה-VRF מאפשרת חימום או קירור אזורים קטנים יותר בחללים גדולים מבלי לעשות שימוש במערכות HAVC  גדולות, דבר שמסייע לבניין להתייעל ולהוריד את עלויות האנרגיה", אומר אנדרלין ומוסיף כי כיום ה-VRF הנו אחד ממגזרי הצמיחה המהירים ביותר בתעשיית המיזוג האמריקנית.
לי סמית, סגן נשיא מחלקת השיווק ויישומים אסטרטגיים של דייקין צפון אמריקה, סבור שהייחודיות של ה-VRF  טמונה ברבגוניות וביכולת שלה להתאים לכל צורך. "למערכות מיזוג אוויר מסורתיות יש נטיה להיות מוגבלות מבחינת מגזרים ויישומים מסוימים, ואילו ה-VRV  (טכנולוגיית ה-VRF של דייקין), תוכננה לתת מענה למספר רב של מבנים כולל בתי ספר, מבני משרדים, מרכזי קניות, בתי מלון, מגורים ועוד", מציין סמית. "לכן קל יותר לשוק לאמץ את ה-VRV  שבנוסף יותר מודלרי מבחינה תכנונית, תכונה שהופכת את הטכנולוגיה לקלה יותר להתאמה לגדלים שונים של פרויקטים. מה גם שה-VRV מאוד יעילה, קלה להתקנה ומתחברת בקלות למערכות שליטה ובקרה מרכזיות, גם כשמדובר במשרדים המשתרעים על כ-5,000 מ"ר או בית מלון בן 200 חדרים".
נכון להיום נמכרות בארצות הברית כ-40 אלף מערכות VRF  בשנה ואילו באסיה כ-200 אלף מערכות, אולם ג'ייד קולברסטון מפנסוניק, משוכנע שתוך שנים אחדות מכירות ה-VRF בארה"ב יוכפלו ואף יותר מכך. "הצרכן האמריקני מעוניין בטכנולוגיה אמינה, יעילה, גמישה ושקטה, ולכן לא רחוק היום שנראה את ה-VRF  בארה"ב כמעט בכל סופרמרקט, חנות נוחות, בניין משרדים ועוד".

 


פי.סי.חץ