חסכון אנרגטי חובק עולם

חסכון אנרגטי חובק עולם

תדיראן אנרג’י מייצגת בישראל כמה מהחברות הבינלאומיות המובילות בעולם בתחום של מיזוג אוויר והתייעלות אנרגטית. הצצה לכמה מהפרויקטים שביצעו חברות איירמק ו-Shuangliang ברחבי תבל, מלמדת על הכיוון שאליו חותרים תאגידים ומוסדות בעולם - חסכון כספי המשולב בהפחתת הזיה

אסף צור

יש להניח שהשמות איירמק או Shuangliang לא אומרים הרבה לישראלים. למרות שמדובר בחברות מובילות בעולם בתחום של מיזוג אוויר והתייעלות אנרגטית והעובדה שהן מיוצגות בארץ על-ידי תדיראן אנרג’י, האוזן הישראלית לא מורגלת בהם. אבל אתרים כמו כיפת המילניום ומגרשי הטניס של ווימבלדון בלונדון, או פארק דיסנילד בסין מוכרים היטב. בכל הפרויקטים הללו מככבות מערכות של שתי החברות הללו, שחוללו מהפך באספקת אנרגיה יעילה ונקייה יותר. הצצה לכמה מהפרויקטים שביצעו שתי החברות מלמדת היטב על הכיוון שאליו חותרים תאגידים ומוסדות בעולם - חסכון כספי המשולב בהפחתת הזיהום הסביבתי.


ייצור יעיל של אנרגיית קירור
פרויקט מיזוג אוויר במרכז הכנסים של פיירה מילאנו, איטליה - חברת איירמק
פיירה מילאנו הוא מרכז כנסים הממוקם במילאנו, איטליה, עם שטח תצוגה של 345,000 מ”ר. הוא נחשב לאחד ממרכזי התערוכות והכנסים הגדולים בעולם, אך העיצוב הנאה של מעטפת הבניין, העשויה קירות זכוכית, גרם לבעיות אנרגטיות. באביב, בסתיו ובימי חורף שמשיים, חיוני לספק קירור אוויר כדי להפחית את החום, שנוצר כתוצאה מספיגת קרינת השמש עקב השימוש בקירות זכוכית. המערכת הקודמת לא אפשרה ייצור יעיל של אנרגיית קירור בעומסים חלקיים. הפתרון שהוצע היה תוספת של יחידת קירור מים חדשה, שהעיבוי שלה יהיה באמצעות מי באר ותופעל בעומסים חלקיים, דבר שיביא לתפעול האופטימלי והחסכוני ביותר של מערכת מיזוג האוויר הקיימת.
המאפיינים של המערכת החדשה כללו שתי יחידות קירור מים (צ’ילרים) בורגיות של חברת “איירמק” מדגם WF5612, שהביאו לחסכון אנרגטי של770,159  קוט”ש בשנה, תוך הקטנת פליטת פחמן דו-חמצני בהיקף של כ300- טון בשנה וחסכון כלכלי של 100,000 אירו בשנה. החזר ההשקעה היה תוך שלוש שנים, כאשר החסכון הכולל במשך כל שנות חיי המערכת (נאמד ב15- שנה) משמעותי יותר ומסתכם במעל מיליון אירו.
המערכות של” איירמק” הוצבו גם בכיפת המילניום בלונדון, בבזיליקה של פרנציסקוס הקדוש באסיזי שבאיטליה, תיאטרון הבולשוי במוסקבה, ובמגרשי הטניס של ווימבלדון, אף הם בלונדון. מאז שנת ,1877 המגרש המרכזי ההיסטורי מארח את משחקי הגמר של טורניר הטניס המפורסם בעולם, המאורגן בידי מועדון הטניס למדשאות וקרוקט (AELTCC). המועדון השיק פרויקט ענק כדי לשפץ ולחדש את מגרשיו והעבודות, שהושלמו בשנת 2009, נועדו להבטיח שווימבלדון ימשיך להיות טורניר הטניס הגדול בעולם. השיפוץ כלל הגדלה של מספר המושבים במגרש המרכזי ל15,000- ובניית גג נע הניתן לסגירה בימי גשם. כאשר הגג סגור, המגרש זוכה למיזוג אוויר מושלם המאפשר לשחקנים ולקהל תנאים מיטביים וזאת באמצעות תשעה צ’ילרים שקטים במיוחד מדגם RV3903E בעלי יכולת קירור של 888 קילוואט כל אחד, כך שיחד יוכלו להגיע לסך הכולל של שמונה מגה- וואט.
פרויקט נוסף בוצע במפעל בומברדיה איירוספייס שבבלפאסט, צפון אירלנד, המתגאה ביותר ממאה שנות ניסיון בתעשיית התעופה. המפעל בבלפאסט מעסיק כ5,000- איש והוא הגדול באירלנד. רק לשם המחשה, היקף הייצור שלו חולש על כ10%- מכלל הייצוא של אירלנד. בחזית הטכנולוגיה של התעופה והחלל ניצבת חטיבת התעופה המשמשת כמרכז למקצוענות ומצויינות של עיצוב וייצור רכיבי המבנה של המטוס, כמו המרכב, הכנפיים, מנוע ולוחות בקרת טיסה העשויים מתכת וחומרים מורכבים חדשניים. המוצרים של” איירמק” נבחרו למתקני הייצור ולחדרי מערכות הבקרה והמחשוב וזאת בשל התאמתם לדרישות הקפדניות של המפעל ולנתונים טכניים מדויקים שנדרשים, כגון שמירת טמפרטורה, לחות ורמות רעש נמוכות, תוך חסכון באנרגיה ושימוש בחום שיורי. על מנת לעמוד בדרישות המחמירות של הלקוח, הותקנו שישה צ’ילרים עם מדחסים בורגיים מדגם NS5002XT שנבחרו כדי להבטיח פעולה שקטה במיוחד באמצעות תאים אקוסטיים. היחידות פועלות באמצעות קרר מסוג R134a הנחשב “ירוק” ומצוידות במערכות השבת חום (Heat Recovery) אשר מבטיחות חסכון אנרגטי מקסימלי.


הכפלת היעילות האנרגטית ושמירה על הסביבה
פרויקט מרכז אנרגיה של דיסנילנד שאנגחאי, סין - חברת Shuangliang 
שאנגחאי היא אחת הערים הבינלאומיות המובילות בעולם ולכן היה זה אך טבעי שתיבחר כמקום מושבה של דיסנילנד החדשה, לאחר ההצלחה בהונג קונג. בהיותה דיסנילנד הראשונה בסין, המטרות המרכזיות מאחורי גן העדן הידוע לילדים הן הרבה יותר מסתם בידור. לאור העניין הציבורי הגובר בכל מה שקשור לאנרגיה ידידותית לסביבה, דיסנילנד שאנגחאי הצהירה על מחויבותה ליעילות אנרגטית גבוהה.
כדי להגשים מטרה זו נעזרה דיסנילנד שאנגחאי בחברת Shuangliang, חברה סינית בינלאומית הידועה והמובילה בתחומה, המספקת מערכות מיזוג אוויר בניצול אנרגיה שיורית ופתרונות המבוססים על טכנולוגיית הובלת חום בספיגה. מיום היווסדה השקיעה Shuangliang משאבים רבים במחקר ופיתוח ואף פיתחה ורשמה מעל 300 פטנטים, דבר שאיפשר למערכות שהיא מייצרת להגיע לביצועים מעולים. מלבד חוסנה הטכני והכלכלי, משתמשי הקצה של החברה נהנים גם ממוצרים אמינים מאוד ומשירות מצוין לאחר המכירה.
הפתרון של החברה הסינית מתבסס על טכנולוגיית ה-CCHP - שילוב של קירור, חימום וחשמל, הידוע גם כטריגנרציה. הרעיון הוא ניצול מרבי של האנרגיה בתצורת שרשרת פעולות. כאשר שורפים גז טבעי בגנרטור, או טורבינה, ניתן להפיק חשמל בקלות ובאותו הזמן, נפלטות כמויות גדולות של חום. באופן רגיל, פליטה זאת מתבזבזת ונפלטת לחלל האוויר, אבל במערכת ה-CCHP של דיסנילנד שאנגחאי, האנרגיה הנפלטת משמשת להפעלת מתקן שימור אנרגיה והמרה לייצור מים קרים למערכות מיזוג האויר. יישום שכזה משדרג את מרכז האנרגיה והופך אותו למפעל אנרגיה רב-תפקודי, ללא צריכה של אנרגיה חשמלית רבה נוספת מרשת החשמל. במערכת ה-CCHP הזאת, חמישה צ’ילרים בספיגה מולטי-אנרגטית על בסיס ליתיום ברומיד של חברת Shuangliang מנצלים בצורה מושלמת אנרגיית חום הנפלטת מחמישה מנועים ויחד מספקים 22,005 קילוואט חשמל, 19,655 קילוואט קירור ו19,655- קילוואט חימום לדיסנילנד, ששטחה כ1,160- דונם.
הודות לטכנולוגיה ולציוד האנרגיה היעיל אנרגטית של Shuangliang היעילות האנרגטית הכוללת של מרכז האנרגיה של דיסנילנד שאנגחאי כמעט והכפילה את עצמה - מ 45.4%- ל 85.9%- לכך נוספו יתרונות נוספים. ראשית, שריפת גז טבעי נקייה יותר מזו של פחם, חומר דלק הנמצא בשימוש הנרחב ביותר בתחנות הכוח של סין. למעשה, ה-CCHP של דיסנילנד שאנגחאי מחליף 52,200 טונות של פחם מדי שנה. שנית, מערכת ה-CCHP מהווה מפעל אנרגיה עצמאי המונע מחסור בחשמל במהלך העונה הבוערת ובכך מטפל באחד הסיכונים הגדולים של פארק שעשועים. ואחרון חביב, יעילות אנרגטית גבוהה של מערכת ה- CCHP גורמת לירידה שנתית בפליטת הפחמן הדו-חמצני בשיעור המוערך ב75,000-  טונות, שווה ערך ליצירת יער בשטח 2,055,000 מ”ר. בשל ההשפעה הסביבתית החיובית המתמשכת של פעילות זו, זכתה חברת Shuangliang בפרס לפרויקט יוצא דופן בתחום הפקת האנרגיה לשנת  2015.


יעילות אנרגטית מקסימלית
פרויקט התייעלות אנרגטית בנמל התעופה הבינלאומי לינטה, מילאנו, איטליה - חברת Shuangliang 
נמל התעופה לינטה הוא אחד מנמלי התעופה ההיסטוריים בעולם שהוקם במילאנו בשנות ה-30 של המאה שעברה. הוא קרוי על שם כפר קטן בו הוא ממוקם ונבנה בסמוך לנמל תעופה אחר, במרחק 8 ק”מ ממרכז העיר מילאנו, כדי לספק את הביקוש הגובר לטיסות מסחריות. עד היום, עבר נמל התעופה שני שיפוצים מקיפים. כיום הוא משמש בעיקר לטיסות פנים ולטיסות מטען בינלאומיות ומדי שנה עוברים בו כ8.3-מיליון איש.
בעקבות הטמעת התפיסה המתקדמת של חסכון אנרגטי באיחוד האירופאי, מספר רב של אתרים מסחריים כמו נמל התעופה לינטה, עוברים תהליכים מקיפים של התייעלות אנרגטית. כבר בתחילת שנות ה-2000, התפיסה של CCHP החלה קונה לה אחיזה באיחוד האירופאי. הדבר נבע מכך שמתקנים ציבוריים כמו נמלי תעופה, בתי חולים, תחנות רכבת, בנייני מסחר ועוד דורשים אספקה תמידית של חשמל ,מיזוג אוויר וחימום, בשל התפקוד שלהם ולכן מרבים להתקין בהם מנועי גז כמקור כוח ראשוני או לגיבוי. כיום, יותר ויותר התקנות של מנועים משודרגות ל-CCHP המספקים את הדרישה לקירור ו/או חימום, אבל לא צורכים אנרגיה ראשונית מרשת החשמל, בזכות השימוש ביחידות ספיגה של ליתיום ברומיד. כך נהגו גם בנמל התעופה לינטה.


בשנת 2006 הציגה עיריית מילאנו את פרויקט השדרוג של נמל התעופה לינטה למערכת CCHP. באותה תקופה לא היו פרויקטים רבים של שדרוג כזה בנמלי תעופה ולכן הקבלן המבצע השתדל שלא לפספס היבטים שונים כמו יעילות, ביצועים, כוחו של הספק, תמיכה ושירות, כדי להגיע להצלחה. לאחר חיפוש, למדו המבצעים כי Shuangliang היא החברה המובילה בעולם ונמצאת בסין שהיא מדינה המהווה את השוק המתקדם ביותר למקררי מים בספיגה הפועלים על בסיס ליתיום ברומיד.
בין כל היצרנים של מערכות כאלה, חברת Shuangliang  זקפה לזכותה את היסטוריית הייצור והמו”פ הארוכה ביותר, בסיס הייצור המתקדם בעולם, מתקן הניסויים הגדול ביותר ואת נתח השוק הרחב ביותר עם עשרות אלפי מערכות מותקנות ברחבי העולם. לאחר שנלמדו פרטים אלה, הבחירה הייתה קלה.
בשנת 2007 הותקנו בהצלחה שני מקררי מים בספיגה של חברת Shuangliang. מקררי המים פועלים על בסיס אנרגיה חום ממים חמים, יחד עם שני מנועי גז. שני המקררים מנצלים את החום הנפלט מהמים העוטפים את המנועים לייצור חשמל ומסוגלים לייצר קירור בעוצמה של 4,000 קילוואט לצורך מיזוג נמל התעופה.
בעזרת מקררי המים מוקסמה היעילות האנרגטית הכללית של מערכת ה-CCHP של נמל התעופה. השוואה למקררי מים רגילים על בסיס חשמל, מקררי הספיגה של Shuangliang מביאים לחיסכון של 3,154 טונות של פחם מדי שנה. מערכות CCHP עם מקררים של Shuangliang  הינן הנפוצות ביותר בנמלי תעופה,  בתי חולים, אוניברסיטאות וכדומה על פני כל הגלובוס.
המערכת בנמל התעופה לינטה נכנסת לשנת הפעילות העשירית שלה. בתשע השנים האחרונות הוכחה היעילות והאמינות של הציוד של Shuangliang וכך נוחות ירוקה תמשיך להיות מופקת בעבור כל נוסע ונוסע הבאים בשעריו של נמל התעופה.


* מתוך מוסף FUTURE ENERGY של תדיראן והארץ


פי.סי.חץ