מיכל האמוניה בחיפה יפונה עד שנת 2021

מיכל האמוניה בחיפה יפונה עד שנת 2021

הקמת מפעל ייצור האמוניה בנגב צפויה להמשך כשלוש שנים, ורק לאחר הרצה בת כשנה תוכל המדינה לפנות סופית את מיכל האמוניה מחיפה

 

 

מיכל האמוניה במפרץ חיפה ככל הנראה ייסגר רק בין השנים 2020-2021, הודיע מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, במסיבת עיתונאים על המכרז להעברת המיכל ממפרץ חיפה למישור רותם בנג. “לקראת סוף שנת 2016 - תחילת 2017, יהיה זוכה שיבנה את מפעל האמוניה במישור רותם”, אמר דנציגר. “אחרי זה נוכל לסגור את מיכל האמוניה במפרץ. זה צעד מאוד משמעותי לסגירת המיכל”.
הסכנה הגדולה הטמונה במיכל הלא ממוגן מפני פגיעת טילים, עמדה במרכז הדיון התקשורתי בתחילת השנה הנוכחית בעקבות איום מזכ”ל החיזבאללה, חסן נסראללה, להפציץ את המיכל ולגרום להרג המוני.
בנוסף לאיום הביטחוני, מיכל האמוניה מהווה מפגע סביבתי חמור לאור הסכנה לדליפת חומרים מסוכנים ממנו והחשש השורר מפני פיצוץ באתר. ראוי לציין כי דו”ח מבקר המדינה לשנת 2012, הצביע על הסכנות הכרוכות במיקומו הנוכחי של האתר, ויצא בהמלצה לרשויות לפעול בדחיפות ונמרצות להעתקתת מפעל האמוניה דרומה. 
במהלך 2014 החליט המשרד להגנת הסביבה על העברת המפעל למישור רותם המהווה את צרכן האמוניה הגדול בישראל. עד סוף 2014 הייתה אמורה הממשלה להכריז על זוכה במכרז, והפינוי היה אמור להיעשות כבר ב-2017. אולם כעת מתברר כי מיכלי האמוניה לא יפונו מחיפה לפני שנת 2021 .
“נסגור את מיכל האמוניה ברגע שתהיה חלופה של ייצור אמוניה במדינת ישראל. מדובר בכמה שנים להקמת המיכל, כמה שנים להרצה - טווח של 4-3 שנים. אנו נותנים תמריץ כלכלי ליזמים לעשות זאת מהר”, הבהיר דנציגר והוסיף כי בתחילת 2017 יוכרז הזוכה במכרז להקמת מפעל האמוניה החדש. 
שולי נזר, סמנכ”ל המשרד להגנת הסביבה והאחראית על התעשיות, ציינה כי המדינה תעודד את הזכיינים להעמיד לוחות זמנים מהירים ככל שניתן להקמת המפעל, שיהווה חלופה למיכל המסוכן. “זה יום חגיגי היום. להקים מפעל אמוניה במדינת ישראל, שבה אי אפשר אפילו להעביר מתווה גז, זה עניין לא פשוט והצלחנו להגיע לזה”, אמרה נזר. 
המפעל החדש יידרש לספק את כל צורכי השוק המקומי, העומדים על 120 אלף טון בשנה נכון להיום. המתחרים במכרז יתמודדו על מענק של 220 מיליון שקלים מהמדינה. זו הפעם הראשונה שמשרד האוצר מקצה רשת הגנה של המדינה ליזמים ובמידה והמפעל יתקשה לפעול בעקבות עיכובים באספקת גז טבעי למפעל או אירועים ביטחוניים, המדינה תשפה את היזם בסכום של 480 מיליון שקלים.  
הקמת מפעל ייצור האמוניה צפויה להמשך כשלוש שנים, ורק לאחר הרצה בת כשנה תוכל המדינה לפנות סופית את מיכל האמוניה מחיפה. העובדה שמדובר במפעל לייצור אמוניה ולא לאחסונה תפחית באופן משמעותי את הסיכון הנשקף ממתקן שכזה לעומת המיכל הנוכחי, שכן הכמויות במפעל במישור רותם תהיינה קטנות יותר. 
מעמותת צלול, המובילה את המאבק לסגירת מיכל האמוניה נמסר: “הממשלה חייבת לפעול בדחיפות גדולה יותר כדי להסיר את הסיכון מעל ראשם של רבבות התושבים”.             


פי.סי.חץ