עלייה של 7.4% בשוק מיזוג האוויר במזרח התיכון

עלייה של 7.4% בשוק מיזוג האוויר במזרח התיכון

תנופת בנייה אזורית חסרת תקדים, אירועים עולמיים רבי משתתפים, התחממות האקלים ורגולציה ירוקה הם הגורמים העיקריים לביקוש

 

בעקבות צמיחה מואצת של ענף הבנייה, שוק מיזוג האוויר, קירור, אוורור וחימום צפוי לגדול בשיעור שנתי של כ-7.4% בשנת 2016. העלייה הכללית בטמפרטורה לצד אירועים כמו אקספו 2020 וגביע העולם בכדורגל בשנת 2022 בקטאר, צפויים לתרום להמשך ביקושים גבוהים בשנים הקרובות.
דו”ח שפרסמה חברת ריסרץ’ אנד מרקטס קובע כי הביקוש למערכות מיזוג אוויר הינו בקורלציה לגידול האזורי בבניית בנייני מגורים ומרכזי מסחר וקניות. “שוק מיזוג האוויר באזור המזרח התיכון נהנה מהטכנולוגיות המובילות והמתקדמות ביותר. כך למשל טכנולוגיית קירור באידוי היא אחת הטכנולוגיות בעלות פוטנציאל עצום באזור”, נאמר בדו”ח. בניגוד למערכות מיזוג קונבנציונליות שמבוססות על אידוי בדחיסה, טכנולוגיית קירור באידוי מורידה את הטמפרטורה בחלל המקורר באמצעות שילוב של אידוי מים עם מערכת פשוטה להזרמת האוויר. עקרון חשוב זה מעניק לה יתרון ניכר בקירור חללים גדולים ופתוחים כמו בתי ספר, מפעלים, מתקני ספורט, בריכות שחייה פתוחות ואף תחנות אוטובוס.
ראוי לציין כי הדרישה למערכות חסכוניות באנרגיה הגורמות לפגיעה מינימלית בסביבה, משחקת כיום תפקיד מרכזי במזרח התיכון, לצד מודעות גוברת בקרב מקומות עבודה לבריאות ובטיחות העובדים, ואספקת תנאים נוחים לשיפור תפוקתם. אי לכך, היצרנים והספקים המובילים בענף התאימו את עצמם לביקוש ההולך וגובר, הבא לידי ביטוי בין השאר בהשקעות ענק של קבוצות נדל”ן וגופים ממשלתיים בשורה ארוכה של מיזמי תשתיות ותיירות.
קווין צ’ה, מנכ”ל LG אלקטרוניקס באזור המזרח התיכון ואפריקה, מציין כי “חברות רבות בתעשיית המיזוג משקיעות במחקר, פיתוח ותכנון של מוצרים חדשים בעלי דירוג אנרגטי גבוה יותר, כמות פליטות נמוכה יותר וחסכונים יותר בצריכת חשמל. עם גישה פרואקטיבית שכזו השחקנים בתעשייה, כולל אנחנו, עומדים לחוות צמיחה איתנה גם בשנים הבאות לאור הביקוש ההולך וגואה באזור”. צ’ה מוסיף כי האופטימיות שלו נשענת על החקיקה הירוקה החדשה הנשענת על תקינה בינלאומית, ומאפשרת התקנת מערכות חדשות בעלות נצילות אנרגטית גבוהה בלבד בבתי חולים, קניונים, מגדלי מגורים, שדות תעופה, בתי מלון וכדומה.
חברת סימנס פרסמה לאחרונה דוח הקובע כי באמצעות יישום שתי טכנולוגיות חכמות לבנייה מרכזית וקירור אזורי, ניתן להפחית עד 40% את כמות האנרגיה הדרושה לקירור מבנים. לדברי קואן בוגרס, סמנכ”ל חטיבת טכנולוגיות בסימנס המזה”ת, “קירור צורך כ-70% מצריכת החשמל האזורית במהלך חודשי הקיץ הלוהטים, ולכן חשוב שנעריך מחדש את שרשרת המיזוג והקירור כדי לזהות אילו טכנולוגיות יכולות ליצור חסכון”. בוגרס הביא לדוגמא את מרכז וואפי בדובאי שהודות ליישום טכנולוגיות קירור חסכוניות של סימנס הצליח להפחית כ-30% מחשבון החשמל בשנה הראשונה להפעלתו, חסכון שהתבטא בפועל בכ-439 אלף דולר!
עוד עולה מהדוח של ריסרץ’ אנד מרקטס כי ערב הסעודית ניצבת בראש שווקי מיזוג האוויר במזרח התיכון מבחינת מכירות, ואחריה מדורגות איחוד האמירויות, קטאר וכוויית. למרות ששוק המיזוג, קירור, אוורור וחימום ממשיך לגדול במזרח התיכון בקצב נאה הודות כאמור לתנופת הבנייה חסרת התקדים, יהיה מעניין לראות האם הדרישה הסביבתית תחולל שינוי או לא בכל הקשור לאימוץ של סטנדרטיזציה חדשה בתעשייה המופקדת על הנוחות האקלימית.


פי.סי.חץ