חוסכים ומשביחים

חוסכים ומשביחים

כחלק ממאמציה לקדם את ההתייעלות האנרגטית במבני ציבור ובנייני משרדים, משווקת תדיראן אנרג’י את המערכת המתקדמת TADIRAN HLR, החוסכת אנרגיה ומשביחה את אוויר הבניין באמצעות סילוק סלקטיבי של פחמן דו-חמצני ומולקולות אורגניות נדיפות. תהליך זה מאפשר הקטנת כמות האווי

יואל צפריר


ישראל הייתה תמיד מדינה חמה, אך רק בשני העשורים האחרונים מערכות מיזוג אוויר מרכזיות תפסו בה תאוצה. כיום מערכות מיזוג אוויר מרכזיות מותקנות כמעט בכל בנייני המשרדים ומוסדות הציבור המודרניים. תפקידה של מערכת המיזוג הוא לשמור על הטמפרטורה והלחות וכן על איכות האוויר בבניין. אך לצורך שמירה על איכות האוויר מערכת המיזוג מחליפה באופן רציף את האוויר שבתוך הבניין באוויר חיצוני מספר רב של פעמים ביום. הכנסת כמות כה גדולה של אוויר חיצוני והצורך להביא אותו לטמפרטורות הנהוגות בתוך המבנים יוצרים עומס משמעותי על מערכת המיזוג וכתוצאה מכך גורמת לצריכה גבוהה של חשמל.
אחד הפתרונות המוצלחים לבעיה זו משמווקת כיום על-ידי תדיראן אנרג’י. מדובר במערכת מתקדמת תחת שם המותג TADIRAN HLR המאפשרת חיסכון באנרגיה במיזוג אוויר ואשר פותחה על-ידי חברת  enVerid Systems האמריקאית,  המחזיקה מרכז פיתוח בישראל (ראה מסגרת).


“מערכת HLR מאפשרת להקטין את כמות האוויר החיצוני הנכנס לבניין ,וכתוצאה מכך מאפשרת להפחית משמעותית את העומס על מערכות המיזוג ולשמור על איכות האוויר”,  מסביר אמיר רסקה, מנהל פעילות תדיראן אנרג’י. “היחידה מטפלת באוויר המסוחרר בבניין, באמצעות סילוק סלקטיבי של פחמן דו-חמצני (CO2) ומולקולותאורגניות נדיפות (VOC) מאוויר הבניין . תהליך זה מאפשר הקטנת כמות האוויר החיצוני המוכנס לבניין ומביא לחיסכון משמעותי בצריכת החשמל של מערכות המיזוג,  תוך שמירה על איכות אוויר גבוהה בבניין וכתוצאה מכך גם תפוקה מוגברת של העובדים ויעילות ארגונית גבוהה יותר.  יש כאן שילוב נדיר בין התייעלות אנרגטית, חיסכון כספי ושמירה על בריאות המבקרים בבניינים או אלה העובדים בהם. זהו מוצר מעולה שזוכה לתשבוחות בקרב המשתמשים בו”.
לדברי אמיר רסקה, ביצועי יחידות ה-HLR בארץ ובעולם מראים תוצאות מרשימות של חיסכון שנע בין 20%-30% מצריכת החשמל של מערך מיזוג האוויר ולהפחתה של עלויות החשמל של מערכות המיזוג בשעות השיא בלמעלה מ-40%. 
איך זה עובד?
יחידת ה-TADIRAN HLR מותקנת אם כמערכת חדשה אינטגרלית ואם כתוספת על מערכת מיזוג האוויר הקיימת ומתחברת לצ’ילרים הקיימים. יותר נכון לומר שהיא מתחברת ליט”אות )יחידות טיפול אוויר). היא פועלת באופן עצמאי וללא התערבות בפעולת מערכת המיזוג של הבניין. בלב המערכת נמצאים לוחות ספיחה מיוחדים, בעלי יכולת ספיחה של מולקולות שונות כגון CO2 ואחרים. היא מופעלת באמצעות מערכת בקרה מתקדמת ומערך של חיישנים באופן עצמאי לחלוטין.
“המערכת מיועדת לכל מקום בו יש חלל פתוח גדול וריכוז אוכלוסייה גדול שפועל ברציפות - קניונים, אולמות ושטחי מסחר, חללי עבודה, בנייני משרדים, בתי מלון, בתי אבות ודיור מוגן, בנקים ומוסדות ציבור”, מדגיש רסקה. למעשה כל מקום שיש בו יחידות טיפול אווירהוא מועמד לקלוט את המערכת החדשנית”.
לדבריו, פיתוח המערכת משתלב היטב במאמציה של קבוצת תדיראן לקדם ולפתח את תחום ההתייעלות האנרגטית במבני משרדים ומוסדות ציבור, אך הוא גם מבטא את הדחף לחדשנות בחברה. דחף זה מונע הן על-ידי יזמות פנימית המלווה במחקר ובפיתוח והן על-ידי חבירה לסטארט-אפים טכנולוגיים.
“השם תדיראן מזוהה עם התייעלות אנרגטית והמערכות שלנו נמצאות בחזית הטכנולוגיה. אחרי הכל, חטיבת מיזוג האוויר בקבוצת תדיראן פועלת בישראל מעל ל 50- שנה ומציעה פתרונות מתקדמים המאפשרים חיסכון אנרגטי תוך התאמה לתקנים ולדרישות הרגולטוריות המתפתחים לאורך השנים. מה שמאפיין אותנו הוא חשיבה מחוץ לקופסא ובמקרה זה הפתרון של השבחת אוויר המפחתית אנרגיה משיג תוצאה חיובית כפולה. אנחנו נמשיך בפיתוח פתרונות ומוצרים שיאפשרו לארגונים ומוסדות לחסוך אנרגיה ולהשביח את אוויר הבניין”.

קבוצת תדיראן מימשה האופציה לרכישת מניות נוספות בחברת EnVerid Systems מפתחת מערכת ה-HLR
 EnVerid Systems שפיחתה מערכת ה-HLR הינה חברה אמריקאית שלה חברה בת ומרכז פיתוח בישראל. החברה מתמחה בפיתוח ובייצור מערכות לחיסכון באנרגיה במערכות מיזוג אוויר מרכזיות התורמות לשיפור איכות האוויר במבנים, זאת באמצעות שימוש בטכנולוגיה ייחודית, המוגנת בפטנטים. מערכותיה של החברה, המשווקות על - ידי תדיראן אנרג’י משתלבות במערכות מיזוג אוויר הקיימות במבנים ומאפשרות חיסכון של עד כ-40% בצריכת החשמל של מערכות מיזוג האוויר, תוך החזר השקעה (ROI) אטרקטיבי.
אולם תדיראן לא רק משווקת את מוצרי החברה אלא גם מחזיקה מנתח הבעלות בה. לאחרונה אף דיווחה קבוצת תדיראן על מימוש האופציה לרכישת מניות נוספות בחברה. תדיראן דיווחה כי בהתאם להסכם ההפצה של החברה למוצרי EnVerid Systems  בישראל היא החליטה לממש את האופציה ורכשה כ4.3%- מהון המניות המונפק והנפרע של החברה בתמורה לסך של כ-582 אלף דולר. לאחר מימוש האופציה כאמור, קבוצת תדיראן מחזיקה כעת בכ-12.6%  מהון המניות המונפק והנפרע של EnVerid Systems בדילול מלא.

 

 

 


פי.סי.חץ