תקינה במערכות טיפול באוויר

תקינה במערכות טיפול באוויר

להבדיל מהצ’ילרים המפוקחים על ידי משרד האנרגיה שקבע רמת יעילות מינימלית, ביט”א אין תקן ברור שבודק את איכות היחידה מבחינת מעבר חום, חוזק מכאני ודליפות אוויר

עמי לוי, מנכ”ל טריין ישראל

 

 

יחידות טיפול באוויר (יט”א) מהוות נדבך חשוב במערך מיזוג האוויר בהיבט הנוחות (comfort) של המשתמשים וגם בחסכון באנרגיה. 
להבדיל מהצ’ילרים המפוקחים על ידי משרד האנרגיה שקבע רמת יעילות מינימלית, ביט”א אין תקן ברור שבודק את איכות היחידה מבחינת מעבר חום, חוזק מכאני ודליפות אוויר. 
יורובנט הכניס את תחום היט”א לתוך התקינה על בסיס תקן EN1886 שעוסק בתחום זה. 
סעיפי התקן:
1. חוזק מכאני של מבנה היט”א. סעיף זה בודק את העמידות המכאנית של היחידה תחת לחץ האוויר. הדירוג ניתן בהתאם לגודל התזוזה. 


2. דליפות אוויר. הבדיקה מכמתת את איכות האיטום בין הפנלים של היחידה, על ידי מדידת הדליפות ביחידה תחת ואקום. הדירוג ניתן בהתאם לכמות הדליפות.


3. יעילות הסינון - מדידת כמות האוויר שמצליחה לעקוף את הפילטר תחת לחץ ובמהירות אוויר מבוקרת.


4. איכות הבידוד - בדיקת מעבר החום בין החלק הפנימי לחיצוני תחת מפל טמפרטורה של 20 מעלות. 


5. גשרי קור - גשר מתכתי המחבר בין פנים היחידה, בה שוררת טמפרטורה נמוכה, לחלק החיצוני של היחידה יכול לגרום למעבר חום לא רצוי מהסביבה אל היחידה וכתוצאה מכך לעומס חום מיותר. הבדיקה נערכת בדומה לבדיקה הקודמת.

לסיכום, יש חשיבות גדולה לאיכות היט”א על מנת למקסם את החסכון באנרגיה של המתקן כולו. יחידות לא איכותיות עלולות לגרום לעומס חום מיותר בשיעור של עד 10% מסך תפוקת הצ’ילרים ולכן חשוב להגדיר נכון את הצרכים של המתקן מול העלויות. לא תמיד נכון יהיה להגדיר את היחידה בעלת הדירוג הטוב ביותר, שכן יש השפעה על מחיר היחידה. לטריין יש מגוון גדול של יחידות טיפול באוויר המאושרות על ידי יורובנט ותוכנת תיכנון שמסייעת לבחור נכון יותר את היחידות, בהתאם לצרכים של האתר. 


פי.סי.חץ