מערכת מיזוג אוויר וחימום חסכונית הותקנה בכנסת

מערכת מיזוג אוויר וחימום חסכונית הותקנה בכנסת

המערכת החדשה שהקימה צ.ג.ס גרופ, עלתה 2.5 מיליון שקל אך עלות חיסכון האנרגיה בזכות השימוש במערכת, יעמוד על חצי מיליון שקל לשנה, כך שההשקעה תחזיר את עצמה תוך חמש שנים

 

בשבועות האחרונים הותקנה במרכז האנרגיה של הכנסת מערכת מיזוג וחימום אוויר (צ'ילר) חדשה שתביא לצריכת חשמל מופחתת בעשרות אחוזים בכנסת. מדובר במערכת סגורה וחסכונית שמשתמשת בחום הנפלט ממערכת מיזוג האוויר (קור) כדי לחמם מים לצריכה ולמיזוג. 
המערכת החדשה עלתה 2.5 מיליון שקל אך עלות חיסכון האנרגיה בזכות השימוש בה, יעמוד על חצי מיליון שקל לשנה, כך שההשקעה תחזיר את עצמה תוך חמש שנים. עד עתה פעלו בכנסת שתי מערכות נפרדות: מערכת אחת שדאגה למיזוג אוויר בקיץ, פעלה על חשמל והחום שהיא ייצרה נפלט לאוויר ומערכת אחרת שדאגה לחימום מים על ידי גז בעונת החורף עבור צריכה וחימום. שתי המערכות לא היו חסכוניות והיה צורך להפעיל אותן בתפוקה מלאה גם אם הצריכה הייתה נמוכה. 
המערכת החדשה מייצרת מים קרים וחמים במקביל, ללא תלות ביניהם, תוך ניצול מקסימלי של חום וקור כך שהחום שנוצר על-ידי קירור יישמר במערכת החדשה וישמש לחימום המים למיזוג ולצריכה. המערכת החדשה גם מאפשרת הפעלה על-פי דרישה ואין צורך להפעיל אותה בתפוקה מלאה. 
את המערכת המתקדמת הקימה צ.ג.ס גרופ המאגדת את פעילות שלוש החברות: צ.ג.ס הנדסה ומיזוג אוויר בע"מ, א.מ.ו.ן הנדסת קירור וחימום וצ.ג.ס אספקות ומעניקה את כל השירותים ופתרונות מיזוג האוויר תחת קורת גג אחת .ONE STOP SHOP 
בשבועות האחרונים הסתיים גם פרויקט החלפת גופי התאורה בשלוש קומות החניון של הכנסת. בחניון הותקנו נורות לד במקום נורות פלורסנט וכמות גופי התאורה צומצמה ב-30%, דבר שיביא לחיסכון נוסף של כ-65 אלף שקל בשנה.
"כנסת ירוקה" הוא פרויקט הדגל של יושב ראש הכנסת, יולי יואל אדלשטיין, והושק לפני שלוש שנים. זהו פרויקט רב-שנתי שמטרתו להפוך את הכנסת לבית שבו תפיסת הקיימות - תפיסה הבוחנת את כלל חיינו בהיבטים של סביבה, חברה וכלכלה - תהיה התפיסה המכוונת את התנהלותו. הפעלת הצ'ילר ותאורת החניון הם השלבים האחרונים בתוכנית העבודה שהוגדרה ל"כנסת ירוקה". מדובר במספר רב של מיזמים שהתמקדו בחיסכון באנרגיה ובמים. הכנסת השקיעה בנושא מעל ל-7 מיליון שקל, כאשר כל פרויקט נבדק באופן כלכלי אל מול החזר ההשקעה. פרויקט "כנסת ירוקה" הפך את הכנסת לאחד הפרלמנטים הירוקים ביותר בעולם והוא זוכה להתעניינות רבה הן בארץ והם בקרב פרלמנטים בעולם. 
מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ: "אני שמח שהצלחנו להשלים את כל המשימות שקבענו לעצמנו במסגרת חזון 'כנסת ירוקה' ומדיניות יושב-ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין. מערכת המיזוג החדשה חסכונית בעשרות אחוזים והיא תורמת ליעילות האנרגטית של הכנסת, ומצטרפת למיזמים "הירוקים" הנוספים שהושקו בשנים האחרונות". 
יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין סיכם: "כנסת ירוקה" הוא פרויקט, שלא רק יביא לחיסכון משמעותי באנרגיה ובהוצאות אלא יש בו מסר סביבתי חשוב ואמתי - שיוצא מהכנסת, הן למוסדות ציבור ומשרדי ממשלה בארץ והן לפרלמנטים ידידים רבים בעולם. זהו פרויקט שאני גאה בו מאוד והתגובות לו מכול עבר הן מצוינות. נמשיך לחפש דרכים להעצים את הפרויקט ולתת ביטוי, בשם הכנסת, למסרים סביבתיים ומסרים בתחום הקיימות". 

*בתמונה - מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ מקבל הסבר מראש חטיבת התפעול בכנסת דן עמר על המערכת החדשה. צילום דוברות הכנסת 


פי.סי.חץ