בית המשפט הורה לרוקן את מיכל האמוניה בחיפה

בית המשפט הורה לרוקן את מיכל האמוניה בחיפה

ראדה בסול, שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, הורתה לחברת חיפה כימיקלים לרוקן תוך עשרה ימים את מיכל האמוניה בחיפה ואסרה עליה להוסיף אמוניה למיכל.

 

עוד נקבע כי החברה תדאג למצוא חלופות שיבטיחו את קיומו של מלאי אמוניה לשעת חירום. בחיפה כימיקלים מסרו בעקבות ההחלטה כי החברה תכבד את החלטת בית המשפט.
יונה יהב ראש עיריית חיפה בירך על ההחלטה התקדימית: “אני מברך את ההחלטה האמיצה של בית המשפט. זהו הישג נוסף במאבק ארוך שנים ולא נפסיק עד שיסולק מיכל האמוניה ממפרץ חיפה. אני קורא למשרד להגנת הסביבה להשלים את המהלך ולא לחדש את ההיתר”.
גם בארגונים הירוקים בירכו על החלטת בית המשפט. מור גלבוע, מנכ”ל מגמה ירוקה: “כמי שפועלים כבר שנים לצמצום התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה אנחנו מברכים את החלטת בית המשפט לרוקן את מיכל האמוניה- הפצצה המתקתקת במפרץ חיפה. הגיע הזמן שממשלת ישראל תעצור את כל התוכניות להרחבת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה ותתייחס לסוגיה כאל אתגר לאומי שמצריך את מעורבותם של משרדי ממשלה רבים, יחד עם תקציבים הולמים שיסייעו בהבראת המפרץ ויתנו עתיד נקי לקרוב למיליון התושבים שחיים במטרופולין חיפה”.
ליהי שחר, מובילת המאבק בתעשייה המזהמת בחיפה מטעם ארגון “מגמה ירוקה”: “אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט לרוקן את מיכל האמוניה תוך עשרה ימים. זוהי חרב מתהפכת מעל ראשיהם של מאות אלפי תושבי חיפה ואלפים נוספים בערי חוף אחרות שאוניות האמוניה משייטות בהן. מצפים מממשלת ישראל להמשיך במגמה לנקות את מפרץ חיפה מכמויות החומרים המסוכנים ובראש ובראשונה לעצור את הרחבת התעשייה הפטרוכימית”.
חשוב לציין כי הפסיקה התרחשה חמישה ימים לאחר ששופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, סיגלית גץ אופיר, הוציאה לבקשת עיריית חיפה צו סגירה למיכל האמוניה וזאת מחשש לחיי אדם והורתה על קיום דיון נוסף בנושא. “קיימות ראיות לכאורה המלמדות על סיכון ממשי ומידי להמשך הפעילות למיכל האמוניה שבחצרי הנתבעת, לרבות האונייה המזינה מיכל זה”, כתבה השופטת בהחלטתה.


פי.סי.חץ