עלייה משוערת של 5%-7 במחירי המזגנים בקיץ

עלייה משוערת של 5%-7 במחירי המזגנים בקיץ

התייקרות מחירי המתכות ובעיקר של הנחושת והפלדה בשיעור של כ-30%, צפויה לגרום למחירי המזגנים לעלות בכ-7-5%, מסר משה ממרוד, הבעלים והמנכ”ל של תדיראן בראיון ל”ידיעות אחרונות”.

 

העלייה הצפויה מתרחשת על רקע ירידה משמעותית במוצרי צריכה מיובאים אחרים לאור ירידת שערי האירו והדולר.
תחזיתו של ממרוד קיבלה אישור מהמתחרה הגדולה אלקטרה שמסרה על צפי לעלייה במחירים מערכות מיזוג האוויר בעונה החמה עקב העלאת המחירים מצד יצרני המזגנים בחו”ל.
ממרוד, שהכנסות חברתו צמחו בכ-8% בשנת 2016 ועמדו על 776 מיליון שקל , מעריך שגולת הכותרת של הענף בקיץ 2017 יהיו מזגני האינוורטר בעלי דירוג אנרגטי A. לדבריו, החזר ההשקעה לצרכן בגין תוספת של 200 שקל עבור הדירוג האנרגטי הגבוה ביותר, אורכת שלוש שנים בחיסכון בחשמל.
בניגוד לאלקטרה וטורנדו, תדיראן שזנחה את קטגוריית החשמל ובחרה להתמקד במערכות מיזוג, מוכרת את מרבית מוצריה באמצעות מתקיני מזגנים. “אנחנו בשוק בו כל ממזר מלך ומבטיח הבטחות על שירות מיידי. מה ששולחים המתחרים זה ‘כבאים לכיבוי שריפות, שרושמים את התקלה, אבל יש תקלות במזגן שלא ניתן לפתור בשיטת ‘באת פתרת”, קבל ממרוד.
“אוכלוסיית ישראל גדלה בקצב ממוצע של 2% לשנה ומונה 8.6 מיליון נפש המתחלקים לכ-2 מיליון משקי בית. ב-1956 רק לעשירית מתושבי המדינה היה מזגן ואילו כיום נחשבת ישראל לאימפריה בכמות המזגנים לנפש, עם חדירה של 94% מבתי האב. כ-45% מהמזגנים נמכרים על־ידי אלקטרה, 36% על־ידי תדיראן, ו-9% על-ידי טורנדו. המחיר בממוצע למזגן של כוח סוס אחד בקיץ הקרוב כולל התקנה הוא כ-2,500 שקל”.
שוק המזגנים המקומי צמח בשנת 2016 בכ-12% ומחזורו מוערך בכ-2 מיליארד שקל. מה גרם לשוק ללהוט? “זה לא בהכרח שהצטרפו צרכנים חדשים. בישראל פועלים כיום כ-5-4 מיליון מזגנים שאורך חיים שלהם כ-8 שנים. אם רק 10% מוחלפים בגלל גיל, זה כבר מכירות של 500-400 אלף מזגנים חדשים, בשנים האחרונות נכנסו לשוק חברות ויבואנים עם מזגנים זולים, שהתחלופה שלהם יותר גדולה ויש גם קהל שמחליף לדרוג אנרגטי גבוה יותר”, הדגיש ממרוד.


פי.סי.חץ