זמן אוויר

זמן אוויר

הקורס השני להכשרת מהנדסי ביצוע במיזוג אוויר נפתח בפברואר ואילו באפריל ייערך יום עיון בנושא ניהול אש וחקירת דליקות. סקירה של האירועים הבולטים בענף בעת האחרונה, כולל סיכום הכנס השני של מהנדסי מיזוג האוויר והאנרגיה בישראל

 


32 מהנדסי חשמל, מהנדסי מכונות, מנהלי אחזקה של אתרים בינוניים וגדולים, מהנדסי מיזוג ואיוורור, החלו בחודש שעבר את הקורס השני להכשרת מהנדסי ביצוע במיזוג אוויר.
הקורס, אותו מרכז מהנדס אבי מנשה והיקפו 42 שעות לימוד ב-12 מפגשים שבועיים, בבית התאגדות מהנדסי החשמל ברמת גן, נועד להקנות למשתתפיו ידע בסיסי המשלב פרקים מתחומי הנדסת חשמל, הנדסה אלקטרו-מכאנית, הנדסת מכונות ובקרה. הקורס מיועד לעוסקים במערכות מיזוג אוויר מבחינת אפיון, שילוב במערכת, תכנון וביצוע. התחום הנו בעל משמעות בתחומי ההתייעלות האנרגטית ושמירה על איכות הסביבה.
לבוגרי הקורס אשר יעמדו בהצלחה בבחינות ובדרישות הקורס, תוענק תעודת גמר מטעם ההתאגדות.
36 הרצאות בתחום מיזוג האוויר והקירור
כ-140 איש מ-7 מדינות נטלו חלק בכנס השני של מהנדסי מיזוג האוויר והאנרגיה בישראל שנערך באילת. לצד הכנס התקיימה תערוכה מקצועית של  15 חברות שונות ביניהן: חוליות (צנרת פלסטית), סוכנות אקווהטרם בישראל, מדן סחר (משאבות), סי.אי. טק - סוכנות קרייר בארץ, אלקטרה VRF,  סוכנות פוג’יטסו בישראל HR, טי אי ישראל - סוכנות טריין בישראל,  אחים פולק וסמליין - סוכנות סמסונג בישראל, תדיקר סוכנות אירמק בישראל, עינוריד - מערכות לטיפול באוויר צח, אינסופקו - מערכת בקרת אוויר צח, ארמה את בנט - מנדפים חכמים למטבחים, א. אדירן - מערכות אוורור, שאל סוכנויות, משאבות סוכנות KSB בישראל, ברזי ויסות דינמיים ועוד, מקמ - יח’ טיפול באוויר וציוד מתוצרת דונאם בוש, זוהר הנדסה - מפוחי מקרואייר, קונטאל - אביזרי פיקוד סימנס, ציוד הרטבה של קארל, עינב טכנולוגיות - מערכות הרטבה.
הכנס כלל 36 הרצאות בתחום מיזוג האוויר והקירור בשמונה מושבים שונים. כמו כן חלק מהמשתתפים ביקרו גם במושבים של כנס מהנדסי החשמל בתחומים כמו סייבר, IOT, יצור חשמל פרטי ואנרגיות מתחדשות. מושבי מיזוג האוויר התמקדו בנושאים של BIM ניהול אנרגיה ובניינים מאופסי אנרגיה, מרכזי מחשוב, התייעלות אנרגטית וטכנולוגיות חדשות בתחומי מיזוג האוויר. במהלך הכנס הוצגו גם נושאים יוצאי דופן אשר יוצגו בחלקם גם ביום עיון שיערך בקרוב בתל אביב, ביניהם:
א. ניהול מבנה באמצעות מידול (BIM (building information medeling.


שיטת תכנון המבוססת על מודל תלת מימדי של המבנה הכוללת את כל התכונות (כגון חומרי המעטפת, הספקי ודגמי המנועים, מיקום תריסי פיזור האוויר בחלל ועוד). שיטה זו, הנהוגה בכ-80% מעבודות קבלני הביצוע בארה”ב, מאפשרת שיפור התקשורת בין המתכננים, שיפור רמת החישוב, תיאום ביצוע טוב יותר וניהול לוח זמנים, תקציב ומערך אחזקה בצורה נוחה וטובה יותר. במסגרת הסדנה הציג מהנדס אייל ניב את עקרונות השיטה, מהנדס יוברט גאטץ מחברת דייקין הציג כיצד משתלבות חברות הציוד במערך זה. כמו כן הוצגו על ידי מהנדס רפי אהרוני דוגמאות לפרויקטים שבוצעו בעשר השנים האחרונות בישראל בשיטה זו, כולל הלקחים מהעבודות.
בניין פורטר באוניברסיטת תל אביב הוא הבניין הציבורי היחידי בישראל שהינו קרוב למאופס אנרגיה ומערכות מיזוג האוויר בו מבוססות על ספיחת חום מקולטי שמש תרמו סולריים והמרתו למים קרים במקרר ספיגה. פרויקט מיוחד זה קיבל הסמכה לפי התקן האמריקאי  לבנייה ירוקה LEED לרמה של פלטינה ודירוג 15 מתוך עשרות אלפי פרויקטים בעולם.
ב. פרויקט תחנת הרכבת התת קרקעית החדשה בבנייני האומה בירושלים (80 מטר מתחת לאדמה), הוצג על שלל המערכות האלקטרומכניות הכוללות איוורור, שחרור עשן, מגון חל”כ ומזוג אוויר, כולל פיתרון בעיות הביצוע הקשות בשינוע והתקנת ציוד כבד במיוחד בעומק האדמה.
ג. חברת עינוריד העוסקת בתחום טיפול באיכות אוויר פנימי בבניינים הציגה טכנולוגיה מקורית שזכתה בפרסים רבים בעולם, המפחיתה כ-30% מצריכת החשמל בבנייני משרדים. טכנולוגיה זו יושמה והוכחה בבנייני חברת אלביט בחיפה, מגדל עזריאלי בתל אביב ובבניין חברת אפל בהרצליה וכן בפרויקטים נוספים בעולם. 
הוצג בפרוטרוט נושא היסטוריה ועתיד הקררים שיהיו בשימוש בישראל בשנים האחרונות, לאור האמנות הבינלאומיות שנחתמו בתקופה האחרונה בנושא פליטות CO2.
שימוש במפוחים ענקיים לצורך חיסכון אנרגטי תוך שיפור תנאי נוחות, במיוחד בחללים גבוהים.
שימוש בקירור חופשי ביח’ קירור מים עבור חדרי מחשב, גם בתנאי החוץ של תל אביב.
כנס זה מסכם שנת פעילות אינטנסיבית שכללה קורס ראשון למהנדסי ביצוע בתחום, ימי עיון, פעילות בנושא רישוי העוסקים ושיתוף פעולה עם התאחדות קבלני מיזוג האוויר. הכנס הבא  שוריין ל-8-10 נובמבר 2017 ויתמקד גם בתחומי בטיחות האש והעשן, לוחות חשמל ובקרה של מערכות מיזוג אוויר, התייעלות אנרגטית ומגה פרויקטים וכן בהרצאות של מרצים זרים אשר יציגו את הטכנולוגיות החדשות בארה”ב ובאירופה. דיון מיוחד יתמקד בנושאי הכשרת כוח אדם בתחומים האלקטרומכניים.
ניהול אש וחקירת דליקות
ה-(NFPA- (National Fire Protection הוא ארגון בינלאומי וחברים בו מעל 65 אלף חברים מרחבי העולם. הארגון שם לו למטרה לפרסם סטנדרטים להצלת חיים ומניעת אש. מטרותיה של העמותה: העמקת הידע המקצועי, החינוך והמודעות להתמודדות עם סיכוני דליקות, חינוך ילדים למניעת דליקות, חינוך למודעות לבטיחות, מודעות ציבורית, הצלת חיים ומניעה. העמותה נוסדה על ידי בכירים העוסקים בתחום הן מהסקטור הפרטי והן מהסקטור הציבורי.                                                                                                
ב-3/4/17 תערוך העמותה הישראלית למיגון אש יום עיון בנושא ניהול אש וחקירת דליקות בשיתוף אגודת חוקרי דליקות בישראל, באולם יס פלנט בראשון לציון. השילוב בין שתי העמותות יהפוך את יום העיון למיוחד: הרצאת פתיחה בתחום ניהול העשן. הרצאת סיכום שנת 2016 על כל מה שלמדנו בה מדליקות. וביניהן, הרצאות בתחומים מגוונים בשני אולמות מקבילים. 
בתחום בטיחות האש, נשמע הרצאות הנוגעות לשליטה בעשן באמצעות מזגני אוויר ובחניונים/מרתפים, נדבר על משטר הפעלות במערכות ועל תקן 1001. בחקירת דליקות נתמודד עם מזגנים כגורם לדליקה, סוללות ליתיום כגורם לדליקה, נלמד על רכבים חשמליים/היברידיים ונשמע על המכניזם של דליקות יער על רקע חקיקה אמריקאית וישראלית בישובים סמוכי יער.
אנו משוכנעים, שהשילוב של העוסקים בתחומי האש, מבורכת. תחת קורת גג אחת, נמצא מגוון רחב של אנשי מקצוע מהמובילים בישראל בתחומם. עבור איש המקצוע, בתחום המשלב ידע ממגוון רחב של עולמות תוכן, יום העיון הזה הוא מקור ידע.


מהנדס רפי אהרוני, יו”ר התאגדות מהנדסי מיזוג אוויר ואנרגיה 


פי.סי.חץ