ביהמ

ביהמ"ש העליון אישר מילוי מחדש של מיכל האמוניה

למרות הסיכונים הכרוכים בהפעלת האתר והוראת הסגירה, בית המשפט העליון התיר ל"חיפה כימיקלים" להזמין אניית אמוניה, אולם קבע כי כניסתה תתאפשר רק לאחר מילוי כל התנאים המפורטים בהחלטה ובהם בחינת חלופות הובלה באיזוטנקים, שימוש בחומצה חנקתית במקום אמוניה והגשת התנא

 


השופט חנן מלצר הורה להכניס למשק 11 אלף טונה אמוניה, באונייה אחת או בשתיים, והתנה את הכנסת החומר המסוכן באישור נוסף מבית המשפט העליון לאחר שהחברה תגיש פירוט מלא לגבי הדרכים למילוי המיכל וריקונו המלא והבטוח לאחר מכן.
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי המשק לא נערך להפסקת השימוש באמוניה, ומאחר שהמועד שהוא קבע לסיום השימוש במיכל הוא סוף החודש הבא, יש לאפשר את חידוש המלאי כדי לתת למשק שהות להיערך.
עיריית חיפה אמרה בתגובה: ״המאבק לא תם. נמשיך להילחם גם במי שאמור להגן על הסביבה ובמקום זאת שומר על בעלי ההון. אנחנו קוראים לממשלה להתעשת ולהתגייס מיידית לסילוק הפצצה המתקתקת הזו ממפרץ חיפה״.
ההחלטה הסופית בעניין זה תינתן לאחר ה-27.4 לאחר קבלת עמדת עיריית חיפה ובתנאי ש"חיפה כימקלים", המשרד להגנת הסביבה, והמדינה יעמדו בכל התנאים האמורים.
עמדת בית המשפט העליון אינה עולה בקנה אחד עם עמדתו הקודמת והמחמירה יותר שהושמעה בעבר הלא רחוק, שלפיה חיפה כימיקלים עצמה היא האחראית להיערכותה הלקויה ולהיעדר חלופות ליבוא. השופט מלצר אף ציין בדיון קודם כי עובדי החברה ולקוחותיה יוכלו לתבוע אותה בשל התנהלותה הלקויה.


פי.סי.חץ