קרוב ל-80% מהמתקינים והטכנאים לא עברו הכשרה מקצועית

קרוב ל-80% מהמתקינים והטכנאים לא עברו הכשרה מקצועית

תחקיר "עושות חשבון" חושף תמונה עגומה על המתרחש בתחום ההתקנות ועל כך שלפחות 30 אחוז מהתקלות שנגרמות כתוצאה משריפה במזגן, נובעות מהתקנה לקויה

בעוד שברוב מדינות העולם מקצוע טכנאי ומתקיני מזגנים ומקררים מחייב הכשרה מסודרת, כ-80% מהעוסקים במלאכה בישראל לא עברו הכשרה מקצועית, כך עולה מתחקיר שהוקדש לנושא בתוכנית עושות חשבון המשודרת בערוץ 10.
התקנה לא מקצועית עלולה להוביל לשלל בעיות ותקלות החל מקיצור אורך החיים של המזגן ועד לשריפות וסכנת חיים של ממש. "כל אחד יכול להיות טכנאי. הוא קונה לעצמו טנדר וארגז כלים, ומכריז על עצמו שהוא טכנאי", אמר טכנאי המזגנים הוותיק יוסף זיו.
מתקין המזגנים אסף חדד הודה במהלך הצילומים כי לא למד את המקצוע באופן מסודר אלא תוך כדי עבודה וכי מדובר ב"ענף די פרוץ בו כל אחד יכול לקנות כלים ופשוט להתחיל לעבוד. אין על זה פיקוח כלשהו". גם איתמר (שם בדוי) שעוסק בתחום, הגיע אליו במקרה לחלוטין כדרך להשלמת הכנסה בשעות הפנאי. "פתאום אתה מוצא את עצמך עם הרבה עבודה ואתה אומר, איזה יופי, יש הרבה פרנסה במקום הזה. אני נשאר". 
למרבה האבסורד זמן קצר אחרי שנכנס לענף, פרצה שריפה בביתו של איתמר בשל קצר במזגן. "התקלה היתה בהתקנה של המזגן. חוויתי זאת על בשרי. זה גרם לי לקחת את הדברים צעד אחורה וללמוד אותם לעומק. אתה משחק עם חשמל, עם משהו שתלוי על הקיר ושוקל מעל 20 ק"ג. אני לא חושב שיש מקום לבגוד ברצון ובאמון של הלקוח", מתאר איתמר את הנקודה שגרמה לו ללמוד את המקצוע באופן מסודר.
אלא שלמרבה הצער מרבית הקולגות של איתמר לא הגיעו לאותה מסקנה, והעדיפו להשלים את הלימוד שלהם על חשבון הציבור. התוצאה השכיחה ביותר של התקנות לא מקצועיות היא שריפה. מספיק חיבור חשמלי אחד באופן פרוזאי כדי לגרום לכך. 
על-פי נתוני איחוד כבאות והצלה, התלקחות מזגנים מתרחשת כמעט מדי יום. ראש אגף בטיחות אש וחקירות באיחוד כבאות והצלה, טפסר בכיר חיים תמם מדווח שמדי שנה מתרחשים עשרות מקרי שריפות דירה ממזגנים, כולל הרוגים. "לפחות 30 אחוז מהדלקות שנגרמות כתוצאה משריפה במזגן, נובעות מהתקנה לקויה", אומר תמם.
גם חוקר השריפות אשר סלוצקי נחשף למצב המדאיג שוב ושוב. לדבריו אחת לחודשיים - שלושה הוא נתקל באירוע שנגרם מהתקנה לקויה. "כשלים כאלה יש הרבה יותר. לפי דעתי רוב הכשלים מסתיימים ב"כמעט שריפה". סלוצקי מעיד שלא רק שאחדים מהטכנאים בתחום אינם מבינים בו אלא שאחדים מהם מרשים לעצמם לא פעם להתרחב לתחומים אחרים ומסוכנים יותר כמו חשמל. "ראיתי לא מעט התקנות בהן עשו את עבודות החשמל בצורה לא נכונה, ובסופו של דבר הכבל נפגע והוביל לשריפה".
למרות הסכנות הרבות הכרוכות בהתקנת מזגנים, העיסוק בתחום אינו מוסדר ולכן יוצא מנכ"ל התאחדות קבלני המיזוג והחימום, יובל בריק בקריאה לרשויות למסד את הענף. "הייתי רוצה שהמצב  בארץ יהיה בדיוק כמו בשאר המדינות בעולם, שתהיה הכשרה, כולל רשיונות שצריך לתחזק אותם". חיים תמם מציין כי כדי להיות מתקין מזגנים בגרמניה למשל, המתקין חייב להיות בעל רשיון מורשה: מתקין או טכנאי מזגנים.
יניב גלוזמן, טכנאי מזגנים בעל עשר שנות ותק שעבר לפני תשע שנים אחדות לאוסטרליה, הופתע לגלות שהוותק שצבר אינו נחשב מעבר לים. "אתה צריך להיות סטאז’ר במשך 3.5 שנים, ופעם בשבוע במשך 3.5 שנים להתייצב במכללה ללימודי החלק העיוני של המקצוע. חוץ מזה צריך לעבור פה ארבעה מבחנים כדי לקבל את הרשיונות". אם לא די בכך הרי שהרשויות המקומיות עורכות ביקורות כל שנה וחצי ואם במהלכן נמצא משהו לא תקין, המתקין אינו יכול להמשיך לעבוד בענף.
בריק מציין כי בארץ אומנם יש הכשרות של המדינה בתחום אבל ברשות, ומכאן שרק מי שצמא לידע וחושש להסתבך דואג לעבור את ההכשרה המוצעת.


פי.סי.חץ