נשיא להב:

נשיא להב:

"43 אלף עסקים נסגרו ו-16 אלף עסקים פשטו את הרגל ב-2016 ונותרו חסרי כל, ולממשלה לא איכפת"

 

"43 אלף עסקים נסגרו ו-16 אלף עסקים פשטו את הרגל ב- 2016 ובעליהם נותרו חסרי כל, ולממשלה לא איכפת. בירושלים צריכים לשנות דיסקט ולהכניס את היד לכיס כדי לתמוך בעצמאים", הבהיר נשיא להב, עו"ד רועי כהן, בפאנל "מעסיקים תחת אש" שהנחה מנכ"ל נשיאות הארגונים העסקיים, יודקה שגב בכנס אילת לנושאי עבודה של נשיאות הארגונים העסקיים וההסתדרות. הפאנל עסק בהתקפות על התעשייה ואנשי עסקים מצד התקשורת והציבור הרחב, למרות שרבים מהם מתקשים לשרוד ונאלצים לסגור או לצמצם את עסקיהם. 
עו"ד כהן הוסיף ואמר כי "פעם מצבם של אנשי עסקים עצמאים היה טוב, ושכיר היה מי שהרוויח פחות. אני זוכר בתור ילד, שלאבא שלי היה רכב סוברו פשוט ולשכן שלנו היה רכב אמריקאי יפה. אבא שלי אמר לי ‘תראה אותו, הוא עצמאי, הוא יכול להרשות לעצמו לקנות כזה רכב מפואר’. היום המצב הפוך - אם אתה שכיר אתה יכול לקבל רכב חברה ואם אתה עצמאי, אתה רק מנסה לשרוד. הסיבה לכך היא שהמדינה לא דואגת לעצמאים וחושבת ש’איכשהוא’ הם יסתדרו מעצמם. אפילו מוסר תשלומים ראוי היא לא מסדירה בחוק והתוצאה היא שלעיתים עצמאים קמים ב-1 לחודש, רק כדי לראות שאין להם משכורת שנכנסת לבנק. שכיר יכול לדמיין איך הוא ישרוד אם פתאום לא תיכנס לו משכורת לבנק? זו קטסטרופה. לכן הממשלה צריכה לפעול ולקדם שורה של חוקים שיעזרו לבעלי עסקים קטנים ובינוניים כמו מס דיפרנציאלי, תמריצים ממשלתיים ועוד".
נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, יוסי אלקובי, הוסיף ואמר כי "לצערי רבים בציבור רואים בנו סוג של ‘עושקים’ רק בגלל שאנחנו מעסיקים, למרות שאנחנו מתקשים לשרוד וקשה מאוד להקים פה עסקים. דווקא אנחנו, בתי המלאכה והעסקים עם פחות מ-20 עובדים, הם אלו שמספקים למדינה עשרות אחוזים מהכנסות המיסים שלה, ולמרות זאת יש תחושה שלא סופרים אותנו. כל מה שאנחנו מבקשים זה שיסתכלו עלינו ויעזרו לנו. אני חושב שהמצב שלנו יוכל להשתנות אם המדינה תראה שאיכפת לה מאיתנו ותתחיל להשקיע בעסקים הקטנים והבינוניים. יש היום יבוא פרוע של מוצרים מסין, אבל נוכל להתמודד איתו אם המדינה תעניק לנו, לדוגמה, תקציבים לרכישת ציוד מתקדם".
נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, הוסיף ודיבר על חוסר העזרה של המדינה בפתרון משבר הדיור. "המדינה כבר הוכיחה בעבר שכשהיא רוצה, היא יכולה לדאוג לדירות במחיר סביר עבור מחוסרי דיור וזוגות צעירים. הבעיה היא שרוב הזמן זה לא מה שהמדינה רוצה - כיום מחירי הדיור רק עולים ורווחי הקבלנים יורדים, ומי שעומדת מאחורי העושר הגדול היא המדינה. למי שלא מבין, אני אומר עכשיו שנדל"ן הוא אחד העסקים הכי רווחיים של מדינת ישראל והיא מרוויחה ממנו המון כסף. כסף שהיא רוצה להמשיך להרוויח" אמר בריק.

 


פי.סי.חץ