תלוי באוויר

תלוי באוויר

משב רוח חדש של Clivet מבית גדיר מערכות בקטגוריית יחידות טיפול באוויר

אלון גני

 

חברת Clivet, שרכשה את הפעילות רבת המוניטין של חברת MEKAR איטליה בתחום היט"אות, מציעה באמצעות חברת גדיר מערכות, נציגתה בישראל, רמה חדשה של יט"אות מאושרות לפי תקן Eurovent ובמחירים מפתיעים שיאפשרו לה דריסת רגל משמעותית בשוק בשנים הקרובות. 
שוק יחידות הטיפול באוויר בישראל מוערך בכ-200 מיליון שקל לשנה כאשר כ-60% הן במבנה קל (Fan Coil) וכ-40% הינן יט"אות במבנה כבד. היט"אות מהוות למעשה מרכיב מרכזי בכל פרויקט של צ'ילרים מיזוג אוויר כמו גם בפרויקטים רבים של מערכות VRF.
שלושה סוגים
המים המקוררים או מחוממים על ידיי צ'ילר, זורמים דרך הסוללה של היט"א אשר תפקידה להזרים אוויר לחלל הממוזג בתנאי טמפרטורה ולחות הנדרשים וזאת לאחר שעבר סינון בהתאם לדרישות איכות האוויר בחלל הממוזג.
אורי צפריר, המנהל הטכני בגדיר מערכות, עושה סדר במנוחים הטכניים של היט"אות:
ראשית ניתן לסווג יט"אות ע"פ הספיקה, כאשר יחידות בספיקה של עד כ-2,000 cfm נקראות "יט"אות במבנה קל" או מפוחי נחשון (fan coil) ויחידות בספיקה של 2,000 cfm ומעלה נקראות "יט"אות במבנה כבד.
ניתן לסווג יט"אות במבנה כבד לשלושה סוגים: הסוג הראשון הינו יחידות לטיפול באוויר חוזר מאזורים ממוזגים עם תוספת של אוויר צח. הסוג שני הינו יחידות ייעודיות  לביצוע טיפול מקדים באוויר צח לפני הזרמתו למבנה. ולבסוף, יחידות מיוחדות לטיפול באוויר המשמש לתהליכים, לחדרים נקיים או לחדרי ניתוח.
להבדיל ממתקנים אחרים בתחום מיזוג האוויר כגון מקררי מים (צ'ילרים), משאבות וכו', שבהם קיימים דגמים סטנדרטיים עם שינויים או תוספות קטנים יחסית, ביט"אות קיימת גמישות תכנונית רבה, כך שניתן לבחור כל רכיב מתוך מגוון אפשרויות רב לצורך התאמה לכל יישום לגופו, כאשר הבחירה מבוצעת ע"י תוכנת מחשב ייעודית.
סטנדרט אחיד
לתקן Eurovent יש משמעות רבה בתכנון וייצור יט"אות. שכן, יצרן בעל תקן Eurovent משתמש למעשה בתוכנת מחשב בה מוטמעות הגדרות התכנון המאושרות לפי תקן זה, בהתאם לסיווגים השונים. כמו כן, היצרן מחויב להעביר למעבדות Eurovent דגימה של יט"אות שיוצרו על ידו בהתאם לתוכנה לצורך בדיקה שהינן תואמות להגדרות.
התוכנה לפי Eurovent מבצעת סיווג של היט"א המתוכננת לפרמטרים מכאניים, תרמיים ואנרגטיים, כאשר כל סיווג מקבל "ציון" לדוגמא:
חוזק מבני (D1-D3), רמת דליפות אוויר במבנה היחידה (L1-L3), כמות האוויר העוקפת את המסננים (0.6-6%), רמת הולכת חום מהמעטפת (T1-T5), הולכת חום בגשרים תרמים (TB1-TB5), יעילות אנרגטית (A+ ועד E) ועוד.
לשימוש ביט"אות מאושרות Eurovent יתרונות ברורים: ראשית, נקבע סטנדרט להשוואה בין יצרנים שונים לפי מכנה משותף ואחיד. שנית, הסטנדרט מקל מאוד על מתכננים, משום שאם מתכנן מבקש לייצר יחידה יעילה הוא אינו נזקק להגדיר את כל הפרמטרים כגון: מפל הלחץ על המסננים, סוללות, מוליכות תרמית, סוג המפוח וכו', אלא יכול להסתפק בהגדרת היעילות האנרגטית הנדרשת, כך שהיצרן יתאים את הרכיבים באמצעות התוכנה הייעודית, לעמידה ביעד הסופי הנדרש.

יט"א מתוצרת Clivet בתערוכת ISH בפרנקפורט בגרמניה 2017
מפרט גמיש
כל הדגמים של יחידות הטיפול באוויר של Clivet Air מיוצרות כאמור בתקן Eurovent לפי מפרט גמיש בהתאמה לצרכי הפרויקט:
ספיקות אוויר: בין 500-160,000 מק"ש (300-94,000 cfm), לחץ סטטי עד 10" inch) wg). 
שלד היחידות: בנוי מפרופיל אלומיניום מסיבי, תכנון חכם מונע גשרים תרמים. 
היט"אות מתאפיינות בגמישות תכנונית רבה: בכל רכיב ניתן לבחור מתוך מגוון אפשרויות לצורך התאמה לכל יישום, הבחירה מבוצעת ע"י תוכנת מחשב ייעודית.
מידות חיצוניות: קיימים 32 דגמים שבהם ניתן לשנות מידות חיצוניות של רוחב וגובה במדרגות של 50 מ"מ.
בחירת סנן: סננים ניתן לניקוי: רשת אלומיניום/נירוסטה, סיבים סינטטיים, סננים חד פעמים: סיבי זכוכית, סינטטי, HEPA, גליל אוטומטי, פחם פעיל ועוד. בחירת מסגרת מסננים: פח מגולוון/פלב"ם.
בחירת סוללות: בחירת הזורם: מים חמים, קיטור, מים קרים, התפשטות ישירה, מרווח בין עלים: 2.1-10 מ"מ. חומרי מבנה עלים: אלומיניום, אלומיניום מצופה, נחושת, נחושת מצופה בדיל ועוד.
חומרי מבנה צנרת: נחושת/נחושת מצופה בדיל (דופן 0.4-1 מ"מ), פלב"מ 304/316.
בחירת מסגרת: פח מגולוון, אלומיניום, פלב"ם 304/316.
בחירת גופי חימום: מסגרת: פח מגולוון/פלב"מ 304. גוף חימום: צינור פלב"מ 304 ועלים מפח מגולוון. פיקוד: הגנות טמפ' וספיקה, פיקוד טמפ' עד 6 דרגות. הספק: מגוון רחב של הספקים.
בחירת תוספת לחות/רחיצה/קירור באיוד (Desert cooler). צינור פיזור לקיטור. בחירת מחולל קיטור חשמלי 1.5-150 ק"ג שעה. בחירת משטף בודד/כפול עם או בלי משאבה פנימית.
בחירת אפשרויות להשבת חום: מחליפי חום מסוג גלגל תרמי/ארגז זרימות נגדיות/צינור חום (heat pipe)/ סוללות נגדיות.
בחירת ארגזי השתקה: בחירת חומרי מבנה: פח מגולוון, אלומיניום, פלב"מ 304/316. חומרי שיכוך ומידות גמישות.
בחירת מפוחים צנטריפוגליים מתוך מגוון רחב, אפשרויות. שיכוך רעידות: גומי/קפיצים. הנעה: ישירה/ 1-6 רצועות (כמה סוגי רצועות). מנוע: סטנדרטי/מוגן פיצוץ/מווסת תדר. נצילות מנוע: IE2)EFF1)
בחירת מערכת חשמל ובקרה: רגשים: טמפ', לחות, CO2,VOC, לחץ הפרשי, אנטלפיה.
ברזים: 2/3 דרכים. מפעילים לדמפרים. ווסתי מהירות.
אין ספק שקליבט מגיעה לשוק הישראלי עם סטנדרט גבוה, חדשנות ואיכות של יט"אות אשר יאפשרו למתכננים לבצע פרויקטים ברמה אירופאית, כהמשך לפעילותה רבת השנים של MEKAR, כולל בשוק הישראלי, בהתקנות שבוצעו בארגונים רבים כדוגמת ישקר, היכל הספורט אשקלון, משהב"ט, תע"א ואחרים.
מבחינת גדיר מערכות, הליין של היט"אות מאפשר לחברה להתמודד בפרויקטים הדורשים שילוב של צ'ילרים, יט"אות וציוד הידרוני משלים, בו החברה מייצגת את Taco ארה"ב.

*בתמונה - ביתן חברת Clivet  בתערוכת ISH  בפרנקפורט גרמניה


פי.סי.חץ