הביקוש לטכנאי מזגנים גדול כמעט פי 3 מההיצע

הביקוש לטכנאי מזגנים גדול כמעט פי 3 מההיצע

תחקיר YNET חושף כי למרות שהשכר הממוצע ההתחלתי עומד על 7,500-9,000 שקל לחודש, כמות המשרות הפנויות לטכנאי מזגנים גדלה בשנים האחרונות בכ-20%

 

חדשות רעות למי מאיתנו שיזדקק במהלך הקיץ לטכנאי מזגנים מסיבה כלשהיא. תחקיר  YNET  חושף כי קיים מחסור חמור בטכנאים וכי קיים סיכוי סביר שהטכנאי שיגיע אלינו בסופו של דבר לא בהכרח עבר הכשרה והסמכה כראוי.
מהתחקיר המבוסס שסיפקה מחלקת המחקר של אתר, Alljobs  עולה כי הביקוש לטכנאי מזגנים גדול כמעט פי 3 מהיצע מחפשי העבודה בתחום, ובנוסף, כמות המשרות הפנויות לטכנאי מזגנים גדלה בשנים האחרונות בכ-20% בעוד כמות מחפשי העבודה בתחום זה גדלה ב-6% בלבד. 
חשוב להדגיש כי מרבית מחפשי העבודה הנכללים בנתונים הינם מוסמכים, וכי בענף פועלים בפועל מספר לא מבוטל של בעלי מקצוע שאינם מוסמכים, לאור הביקוש הרב והעובדה שגורמי הפיקוח והאכיפה אינם מקשים על כניסת "חאפרים" לשוק.
שחר אבישיד, רכז קורסי קירור, מיזוג אוויר וחשמל במכללת אורט סינגלובסקי, מגלה כי הביקוש לטכנאי מיזוג כל כך גדול שכאשר הוא מקבל פניות ממעסיקים פוטנציאליים, הוא אינו טורח להעבירן לסטודנטים שלו היות ו"לכולם כבר יש מקום עבודה מובטח". לדברי אבישיד, "כמות הסטודנטים נשארה דומה בשנים האחרונות", וזאת למרות שהביקוש הלך וגדל.
כיצד קורה שמקצוע כל כך מבוקש ובעל שכר התחלתי מכובד למדי (כ-9,000-7,500 שקל לחודש לפי נתוני Alljobs ) ובמיוחד ביחס לתקופת ההכשרה הקצרה, אינו מושך אליו יותר סטודנטים? סביר להניח שהתדמית האפרורית יחסית של המקצוע קשורה בכך. "כשצעירים חושבים על טכנאי מזגנים הם מדמיינים מישהו שעומד על הגג בשמש ומתקין מדחס. למרות שהיום הכל כבר ממוחשב כמו בהרבה תחומים אחרים", אומר אבישיד. מה גם שלדבריו קיים אופק קידום בתחום: "בתחום הזה יכולים להשתלב צעירים ברמה שיתקדמו גם לתפקידי ניהול". אולם הסיבה העיקרית היא בפירוש שאין צורך לבזבז את הזמן בהכשרה והתמקצעות בהיעדר פיקוח ואכיפה מצד הרשויות.


מסלול ההכשרה של הנדסאי קירור ומיזוג מתפרש על שלוש שנים, ובסיומו הסטודנטים עוברים מבחנים ממשלתיים של משרד הכלכלה. התעודות שהסטודנטים מקבלים מהממשלה הן תעודת הנדסאי קירור ומיזוג ורישיון לחשמלאי מוסמך. כדי לעבוד כ"מתקין מזגנים ביתיים" אפשר לעבור קורס קצר יותר, בן שנה, הקרוי: "התקנה ושירות למערכות קירור ומיזוג ביתיות". בסיום הקורס עוברים הסטודנטים מבחן ממשלתי ומקבלים תעודת חשמלאי שירות, אולם לא ניתן לעבוד בתעשיית המיזוג, אלא רק כטכנאי מזגנים ביתיים.
לאור המצוקה ההולכת וגדלה בענף וכדי להקדים תרופה למכה, נוהגות החברות המובילות בענף לגייס מועמדים לעבודה תוך כדי הלימודים. כך למשל פתחה אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים בשיתוף עם אורט סינגלובסקי, תוכנית במסגרתה חיילים משוחררים מהצבא עוברים מסלול של 18 חודשים במכללה, על חשבון מענק השיחרור וסבסוד של החברה, מקבלים את שתי התעודות והרישיון מהמדינה, ומתחילים לעבוד ישירות בחברה. 
קורסים מלאים או חלקיים בהנדסת מיזוג וקירור ניתן כיום ללמוד ברשת מכללות אורט (במכללת אורט סינגלובסקי לומדים רוב הסטודנטים ברשת), מכללת לפיד, מכללת נצרת עילית יזרעאל, מכללת אין ליין, בית הספר הארצי להכשרה מקצועית, מכללת עתיד, מגוון טכנולוגיות, המרכז להשתלמויות רופין והמינהל הטכני.
התאחדות קבלני מיזוג אוויר וחימום פועלת בימים אלה לאסדרת המקצוע באמצעות הקמת בית ספר מיוחד ללימוד המקצוע. בית הספר, אשר ייתן הסמכות מטעם המדינה בשיתוף חברת החשמל וההתאחדות, צפוי לקום בנובמבר.


פי.סי.חץ