נזק כבד נגרם לבית קירור שהוצת ביסוד המעלה

נזק כבד נגרם לבית קירור שהוצת ביסוד המעלה

חשד להצתה בבית קירור במושבה יסוד המעלה בגליל העליון. שריפת הענק שהשתוללה במקום גרמה לנזק כבד המוערך בכ-10 מיליון שקלים.

 


להערכת ארגון מגדלי הפירות בישראל, הנזק יגיע לעשרות מיליוני שקלים, מלבד הנזק הישיר לבית האריזה "יסוד קור", יפגעו חקלאים רבים שתוצרתם משווקת באמצעות בית האריזה והם יצטרכו כעת למצוא פתרונות אחרים בשיאה של עונת פירות הקיץ, כשהפרי כבר בשל על העצים.
‘’כנופיות של עבריינים השתלטו על הצפון, מאלצות את החקלאים לשלם דמי חסות ומשתוללות באין מפריע'', אומר מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות איציק כהן. ''אנו ניצבים לבד במערכה. את בתי האריזה אף חברת ביטוח לא מוכנה לבטח ולחקלאים שנפגעים איש לא דואג. שר החקלאות ואנשי משרדו אדישים למצב ובחרו בעת הנוכחית להודיע על סגירת מועצת הצמחים, הכלי הארגוני העיקרי של המגדלים למחקר ופיתוח וטיפול בענייניהם’’. כהן קורא למשרד החקלאות ''לחדול מעיסוק בשטויות'' ולמצוא יחד עם משטרת ישראל והגורמים האחרים את הדרך לספק הגנה לחקלאים ולאפשר להם לעבוד ולהתפרנס.
החקלאי אביהו הרדי מיסוד המעלה כתב בדף הפייסבוק שלו כי השריפה כילתה את כל מיכלי הפרי שהיו בחוץ, "אלפי מכלים של כל חקלאי המושבה.לא נשאר מהם כלום. מדובר בקלות בנזק של עשרות אלפי שקלים’’. הרדי הוסיף כי בהמשך גילה שכ-40 עצים ממטע הרימונים שלו הגובל בבית הקירור, נשרפו אף הם וכמו כן הצנרת ותשתית ההשקיה נשרפה כליל. "גם כאן מדובר בנזקים של עשרות אלפי שקלים, שלא לדבר על אובדן הכנסות עתידיות מהמטע". ‘’אנחנו לא יודעים בוודאות מי עשה זאת, אבל זו לא הפעם הראשונה שמציתים בתי קירור, שורפים טרקטורים בגידולי שדה וגונבים ציוד חקלאי באזור – כמו במערב הפרוע".
אילן אור, ראש המועצה המקומית יסוד המעלה, אמר ל–NRG כי גל השריפות בגליל המזרחי הוא טרור לכל דבר כנגד החקלאים היהודיים. "לא מדובר בסאגה או במקרים שבאים סתם אחד אחרי השני, אלא באירוע של טרור שכוון כנגד התושבים במועצה המקומית יסוד המעלה", אמר.


פי.סי.חץ