מקסימום חסכון

מקסימום חסכון

הנוזל התרמי הידרומקס אשר את הזכיון לשווקו בישראל קבלה לאחרונה קבוצת אפקון, תורם לחסכון ניכר בצריכת האנרגיה של מערכות מיזוג וקירור, הנו ידידותי לסביבה, מונע יצירת קורוזיה ובקטריות, ובעל החזר השקעה מהיר

אלון גני

 


אוכלוסיית העולם גדלה בקצב מדהים והביקוש לאנרגיה עולה בהתאם. שקלול צריכת האנרגיה בקרב 2013 מדינות שערך מכון המחקר IEA מעלה כי צריכת האנרגיה הגלובלית צפויה לעלות בכ-56 אחוז בין השנים 2010 ל-2040! מן הסתם גם פליטת גזי החממה צפויה לעלות בהתאמה באם לא יתחולל שינוי מהותי באופן שבו העולם צורך כיום את האנרגיה שלו.
קבוצת אפקון מובילה בשנים האחרונות פעילות רחבה הקשורה לאנרגיה ירוקה וקיימות - אנרגיית רוח, גז טבעי, סולארי, ומשאבות חום, יחד עם שילוב טכנולוגיות חדשות להתייעלות אנרגטית.
החברה קבלה זכיון בחודשים האחרונים לייבא ולשווק נוזל תרמי בשם הידרומקס היוצר חסכון בצריכת חשמל של יחידות קירור המים.
מהו נוזל הידרומקס?
בכל מערכת מיזוג אוויר הכוללת צ'ילרים (יחידת קירור מים) ויחידות קצה מצוי תווך הידראולי שמשמש להעברת הקור/ החום ממעגל הקירור לאוויר הממוזג המסופק למבנה. 
ברוב המערכות התווך הזה הוא מים. למים יתרונות כמו נוחות שימוש ועלות נמוכה ומנגד חסרונות כגון הגברת קורוזיה שיקוע אבנית וקצב מעבר חום  שמושפע מהרכב ואיכות המים ומשתנה לרעה ככל שהמערכת מתיישנת.
פיתוח של טכנולוגיות מולקולת ננו כתוספת למי הקירור יוצר אפקט שיפור בקצב העברת האנרגיה התרמית המקטינה את צריכת האנרגיה של הצ'ילר באחוזים גבוהים.
מולקולת הננו מבוססת על עיקרון פיזיקאלי הנקרא תנועה בראונית הדוגמת תנועה אקראית של חלקיקים צפים בתמיסה. שינוי המבנה המולקולארי של פרודות חומר (שעבר התמרת ננו)  במים מייצר יכולת העברת חום (אנרגיה) משופרת.
נוזל הידרומקס משתמש במולקולות של תחמוצת הנחושת (חומר עם מוליכות תרמית גבוהה) עם חומרים נוספים ששומרים על יציבות התמיסה והתכונות ההידראליות שלו.
יתרונות:

  • קצב מעבר חום גדול יוצר הקטנת צריכת חשמל וחסכון כספי
  • מניעת שיקוע אבנית
  • מניעת היווצרות בקטריה במים
  • מניעת קפיאה של מחליפי החום בטמפרטורת אספקה נמוכה 
  • מניעת קורוזיה במערכות קצה, ברזים ומגופים
  • הידרומקס הנו ידידותי לסביבה, אינו רעיל ואורך חיו כ-15 שנה ללא טיפול
  • החזר השקעה מהיר 24-36 חודשים בהתאם לתנאי עבודת המערכת.

שימושים
א. מיזוג אוויר – מתקני מיזוג אוויר הכוללים צ'ילרים, יטאו"ת, מפוחי נחשון הינם מצרכני האנרגיה הגדולים במבנים מסחריים ובניני משרדים, בתי מלון, כמו גם במיזוג תהליכי מבוקר. הקטנת צריכת האנרגיה תוביל לחסכון ניכר בגובה חשבון החשמל.
בנוסף, תקטן שחיקת המערכות כתוצאה מצמצום פעולת הצ'ילרים ועימה תשלום בגין אחזקה.
ב. קירור והקפאה – להידרומקס טמפרטורת קפיאה מתחת ל-(61-) מ"צ דבר המאפשר להחליף נוזלי קירור אחרים כגון אתילן גליקול/פרופילן גליקול במערכות הקפאה שיעילותם האנרגטית מאד נמוכה והם קשים בטיפול והחלפה.
אתרים כגון מנהרות הקפאה, אולמות וחדרי קירור שפועלים סביב השעון, יקטינו את צריכת האנרגיה שלהם עם ההידרומקס, ויגדילו את אמינות מערכת הקירור.
ג. חימום – נוזל הידרומקס משפר את קצב מעבר החום במערכות חימום והסקה מרכזית (תנורי הסקה), חימום תת רצפתי, חימום ברדיאטורים, מפוחי נחשון  ומשאבות חום, ומאפשר טמפרטורת אספקת נוזל גבוהה לצרכן הקצה בפחות אנרגיה.
ד. חדרי מחשב DATA CENTERS  –  במערכות מיזוג אוויר לחדרי מחשב ישנו מאפיין עקרי של עומס תרמי קבוע כל השנה לאורך כל היממה ומעגל מי קירור עם נפח קטן. שילוב של נוזל התייעלות מסוג הידרומקס יקטין את עבודת המדחסים בצ'ילר ותצרוכת החשמל של המתקן תקטן בהתאם  (עלות החשמל במתקנים אלו היא מרכיב תפעולי מרכזי).

התקנה 
הוספת החומר מתבצעת בפעולה פשוטה. לאחר ריקון המים במערכת, החומר יעורבב עם כ-50 אחוז מים ויוכנס למערכת המילוי של הצ'ילר. תבוצע בדיקת ריכוז חומר ושחרור אוויר במערכת והפעלתה מחדש.
כל הפעולה הזו נמשכת לא יותר מכמה שעות וניתן לבצעה במהלך לילה או סופ"ש. אין שום שנוי בבקרת הצ'ילר או התערבות כלשהי במעגל הקירור.

ניטור אנרגיה 
אינדיקטיבית יש צורך לנטר פרמטרים בעבודת הצ'ילר כגון טמפרטורת כניסה/יציאת נוזל, ספיקת נוזל, וצריכת חשמל של הצי'לר לפני הוספת החומר ולאחריו, כך אפשר לראות ולחשב את החיסכון באנרגיה.
אישורים ותיעוד 
הידרומקס מכיל חומר בטכנולוגיית ננו בגינו הוגשה בקשה לפטנט ועבר תקינה לפי הנ"ל BuildCert, EPD and ISO .(9001:2008, 14001:2004, 18001:2007, 22000:2005)

 

אחזקה ושירות 
במידה ובמשך השנים ינוקזו מים כתוצאה מדליפה או תיקון רכיב במערכת, ריכוז ההידרומקס ינוטר וחומר יתווסף לפי צורך.
לסיכום, מהפכת הננו במיזוג האוויר יצאה לדרך.

 


פי.סי.חץ