בעל השליטה בקבוצת אלקו, גרשון זלקינד, נפטר

בעל השליטה בקבוצת אלקו, גרשון זלקינד, נפטר

איש העסקים, מייסד ובעל השליטה בקבוצת אלקו (64.85%), גרשון זלקינד, הלך לעולמו בגיל 87.

 

זלקינד החל את דרכו העסקית בבית המלאכה המשפחתי אלקו, שהקים, שהקים אביו אלכסנדר, לייצור טרנספורמטורים ומונים בעיקר עבור חברת החשמל, והפך למנהלו ב-1955. בשנת 1987 רכש זלקינד את חלקה של בעלת המניות העיקרית באלקו דיסקונט השקעות. כשנה לאחר מכן השלים את ההשתלטות על החברה ברכישת מניות מידי כונס הנכסים של קבוצת דנות ורכש את השליטה בחברה המתחרה קצנשטיין אדלר.
בשנת 1992 הוא רכש מכלל תעשיות ב-28 מיליון שקל את השליטה באלקטרה שנוסדה על ידי יהודה גזונדהייט ב-1945 וכעבור עשר שנים החלה בייצור מזגנים, ואמר כי "הרכישה נועדה לגוון את הפעילות של אלקו תוך הקטנת התלות במוצרי התשתית החשמליים.” בסוף שנות ה-90 הקימה אלקטרה את אלקטרה נדל"ן שרכשה  מעל 100 נכסים מניבים בישראל, באירופה, בארה"ב ובקנדה.  במקביל רכשה אלקו מפעלי מזגנים בצרפת ובספרד, את סוכנויות השיווק של פיליפס ווירפול בארץ ואת גרעין השליטה בשקם. כעבור 3 שנים מכר זלקינד את רשת המזון של שקם לשופרסל תמורת 77 מיליון שקל ואת רשת גאלרי של השקם למשביר לצרכן תמורת 3.75 מיליון דולר. רכישתה של חברת המזגנים הצרפתית ברנדט מכונס הנכסים בצרפת ב-2002 היוותה מהלך חשוב לביסוס פעילות המזגנים של אלקטרה בחו"ל. הבן מיכאל זלקינד אמר אז כי בתוך שנה העיסקה תכפיל את רווחי אלקו. במקביל הקימה אלקטרה זרוע לייזום פרויקטי נדל"ן וזרוע לקבלנות ביצוע שזכתה בין השאר במכרז להקמת עיר הבהד"ים בנגב. בשנים האחרונות מעורבת אלקטרה בתחום הפרויקטים הלאומיים והזכיינות, ובמסגרת זו פעלה להקמת תחנות אנרגיה על בסיס אגירה שאובה בצפון הארץ - ובתחום ההקמה והתפעול של מכוני טיהור שפכים.
אלקן פועלת בתחומים רבים, מקבלנות ותשתיות, דרך מוצרי צריכה ועד נדל"ן. לאחרונה רכשה חברת הבת של אלקו, אלקטרה מוצרי צריכה, את גולן טלקום. אלקו שנסחרת בשווי של כמעט 2 מיליארד שקלים ולפני 3 חודשים נסחרה בשיא, מחזיקה ב-53% מאלקטרה, 54.78% מאלקטרה צריכה ו-60.8% מאלקטרה נדל"ן.
אלקו מנוהלת על ידי שני בניו של גרשון זלקינד, דניאל בן ה-54 ומיכאל (מייקי) בן ה-49 כאשר בתקופה האחרונה גרשון עצמו לא היה מעורב בניהול החברה, זאת לאחר שפרש מהדירקטוריון באמצע 2015. 


פי.סי.חץ