איום או הזדמנות

איום או הזדמנות

בצל כניסת גזי הקירור החדשים בעוד כשנה, ערכה התאחדות קבלני מיזוג אוויר וחימום שני כנסים בתערוכת אקלימה שהוקדשו, בין השאר, לנושא ולחידושים נוספים בתחום

 


"ענף מיזוג האוויר, המגלגל למעלה מעשרה מילארד שקל בשנה, ומעסיק מעל 20 אלף עובדים, מגיע לו שיהייה ענף מוסדר ומסודר", אמר יו"ר התאחדות קבלני מיזוג אוויר וחימום אלי  מתיתיהו, בפתיחת הכנס שערך הארגון במסגרת תערוכת אקלימה.
כ-350 קבלנים נטלו חלק בשני הכנסים שערכה ההתאחדות במסגרת התערוכה ה-24, ואשר התמקדו בחידושים בתחום ובמרכזי אנרגיה ובקרים לתעשייה ולקירור מסחרי (חלק מההרצאות יזכו להרחבה בגיליונות הבאים של קול אייר). 
"המטרה העיקרית של ההתאחדות הייתה ועודנה ״אסדרת המקצוע״ ואסדרה פירושה שהמקצוע הזה יפוקח על ידי הרגולטור, המדינה. אסדרה פירושה שרק מי שתהייה לו תעודת הסמכה ממשלתית,  יוכל לעסוק במקצוע דוגמת חשמלאים, מכונאים, מדבירים וכל יתר המקצועות המוסדרים". 
מתיתיהו הוסיף שההתאחדות לא רק דורשת אלא כדי לקדם את האג'נדה שלה, תפתח בקרוב את האקדמיה למיזוג, קירור, חימום ואוורור, במשרדיה החדשים בפתח תקווה, לטובת הכשרה ורישוי עובדים בשיתוף עם משרד העבודה.
מנכ"ל ההתאחדות יובל בריק, שעבר השנה השתלמות בת חודש בגרמניה בנושא גזי קירור, שיתף את הנוכחים בשינויים הצפויים בענף לאור כניסת הקררים החדשים בינואר 2019 בהתאם לאמנות הבינלאומיות עליהן חתומה ישראל. "ב-2019 הגזים החדשים יכנסו אם נרצה או לא נרצה, ולכן אנחנו צריכים להיערך ולפעול בהתאם. אנחנו פותחים את האקדמיה שלנו בשיתוף עם מכללה לריתוך והלחמה, עם מרצים כמו חנן בראלי ודודו תורן, ויוצאים בקריאה לכל מי שבענף לשתף איתנו פעולה כדי להכשיר כוח אדם לענף ולנושא הגזים החדשים בפרט".
בריק הוסיף שכל הכנסות האקדמיה שתגענה משכר הלימוד של הסטודנטים, יוקדשו לקידום הענף, אם זה ברגולציה, פרסום, הכשרה וכדומה.
בניגוד לכל מי שרואה בכניסת הקררים החדשים איום, בהתאחדות נתפס הנושא, לדברי בריק, כהזדמנות  ל"עשיית אסדרה של המקצוע ולעשיית עסקים בכל הקשור להסבות ובדיקת תקלות. כל נושא הקירור יעבור רוויזיה גם ב-2020 וצריך להתכונן לכך".
על מנת השגופים הרגולטוריים השונים יטו אוזן קשבת להתאחדות, החליטה הנהלתה להשקיע מאמץ נרחב בהכפלת מקדם הכוח שלה. בין השאר חברה ההתאחדות ללהב, לשכת ארגוני העצמאיים בישראל, להשגת הקלה במיסוי על רכבי העבודה של החברים והכרה בהוצאות שלהם, וקידום הסכם קיבוצי עם הסתדרות עובדי המדינה. 
בד בבד, ועדת סמ"א (סטנדרטים ומדידות), בראשות משה אורחי שמואלי, עובדת בימים אלה על מפרט אחיד למכרזים ביחד עם המהנדסים היועצים, על אמנת שירות, תו איכות והפיכת ההתאחדות לשחקן מרכזי בכל הקשור למיזוג, קירור, חימום ואוורור בארץ. אילו ועדת שיתופים אף היא בראשותו של אורחי שמואלי, עובדת על שיתופי הפעולה עם יצרניות וספקיות הציוד. במקביל, ועדת רכש בראשות רונן ארגמן עובדת על פנקס הטבות לחברים.

*בתמונה - חברי הנהלת התאדות הקבלנים עם מנכ"ל אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים יגיל וויט ונשיא לה"ב רועי כהן.


פי.סי.חץ