גישה חדשה

גישה חדשה

פתרון חדשני משולב עם מערכות DX סופר יעילות לטיפול באוויר צח, להשגת חיסכון של עשרות אחוזים בצריכת החשמל במיזוג מבנים וחללים גדולים

רונן שחר, מהנדס ראשי בחברת גדיר מערכות


בעשור האחרון, אנו עדים לחוקים ותקנות המחייבים אספקת אוויר צח מסונן ומטופל תוך התחשבות באופיו ובכמות האנשים במבנה. מנגד, קיימת מגמה של שיפור הבידוד וזאת מתוך מטרה להקטין את עומסי החום מהמעטפת. בהתאם לכך, מאז שנות ה-70 של המאה ה-20, מתקיימת ירידה בדרישה לטפל בעומס התרמי של מעטפת המבנה, ומאידך חל גידול בצורך לטפל באוויר צח.             

        
תכנון סטנדרטי של מערכות מיזוג אוויר בקניונים, מרכזי מסחר, מבני משרדים חדישים ועוד, כולל מיזוג אוויר המסופק לרוב באמצעות צ'ילרים כאשר האוויר הצח מוכנס דרך יחידות הטיפול באוויר (יט"אות). היט"אות מחוברות באמצעות אלמנטיים הידרוניים (צנרת ומשאבות סחרור) לצ'ילרים אשר מספקים מענה כולל לעומסי האוויר הצח, המעטפת והמבנה.
משנת 2002 חברת Clivet מובילה תפיסה שמוכיחה את עצמה עם חיסכון של כ-30% בהוצאות החשמל של מבנים וחללים גדולים, לעומת מערכות מסורתיות של צ'ילים ויט"אות. מדובר במערכת חדשנית, סופר יעילה, בה הטיפול בעומסי החום הנפלטים מהמבנה והמעטפת נשאר בטיפולו המסורתי של הצ'ילר, אולם האוויר הצח זוכה לטיפול נפרד, סופר יעיל, המבוסס על  מערכת ה-ZEPHIR.

יחידת Zephir בספיקת אוויר של עד 14,000 מק"ש ליחידה

יחידת ה-ZEPHIR הינה פקג' 100% אוויר צח, הכולל מדחס OFF/ON ומדחס נוסף אינוורטר, במעגל גז אחד או שניים (כתלות בתפוקת המערכת), המספקת ספיקת אוויר צח מקסימלית של 14,000 מק"ש. יחידה חדשנית זו, כוללת בתוכה מערכת השבת חום תרמודינמית. היחידה כוללת סוללת מאייד הקולטת אוויר צח ומכניסה אותו למבנה מטופל, מקורר ומיובש לרמה הנדרשת. אוויר עודף הנפלט מהמבנה (על חשבון אוויר צח שנכנס) מוכנס, באמצעות תעלת אוויר, לסוללת העיבוי ביחידת ה-ZEPHIR. מכיוון שטמפרטורת האוויר העודף נמוכה מטמפרטורת הסביבה, עיבוי הקרר נעשה בטמפרטורה נמוכה יותר מהסביבה, מה שתורם להגדלת יעילות המערכת עד לרמה של ESEER>6.


מערכת ה-ZEPHIR מנצלת את עודפי האוויר הנפלטים מהמבנה לצורך עיבוי נמוך יותר מטמפ' הסביבה 

מכיוון שעומס האוויר הצח מטופל על ידי מערכת ה-ZEPHIR, ניתן לתכנן את מערכת הצ'ילרים, המטפלת בעומסי המעטפת והמבנה לתפוקה נמוכה יותר משמעותית. בנוסף לכך, מערכת ה-ZEPHIR יודעת לספק, בתנאים מסוימים, טמפרטורת אוויר צח נמוכה יותר מהטמפרטורה בחדר, דבר שתורם להורדה משמעותית נוספת מעומס הצ'ילר.
הסבר מפורט יותר לגבי אופן עבודת היחידה, ניתן בהרצאה בנושא בכנס יועצי מיזוג אוויר במלון דן באילת, שכלל הצגת תרשים פנימי של המערכת.
כמו כן, הוצג מודל כלכלי, המשווה מערכת סטנדרטית למערכת משולבת ZEPHIR במושגים של עלות הקמה ותפעול למשך 15 שנה. המודל הכלכלי הציג חיסכון של כ-20% בעלויות הקמת הפרויקט וחיסכון נוסף של כ-40% בהוצאות החשמל. סה"כ בהשוואת מערכת סטנדרטית למערכת משולבת ZEPHIR מושג חיסכון כולל של כ-35% (הקמה ותפעול), לאורך 15 שנות פעילות הפרויקט. 
במסגרת ההרצאה, ניתנו דוגמאות מהתקנות ברחבי העולם, לרבות מקומות חמים כמו ישראל, אשר הניבו חיסכון משמעותי בעקבות הטמעת הפיתרון המשולב שכולל את מערכת ה-ZEPHIR.
יתרונות מערכת ה-ZEPHIR:

  • האוויר החוזר שנפלט מהבניין מהווה מקור תרמי יציב לאורך זמן, בעל טמפרטורה נמוכה מהסביבה, מה שמאפשר עיבוי בטמפרטורה נמוכה, וחיסכון של עד 40% בצריכת החשמל של המדחסים.
  • מערכת ה-ZEPHIR מאפשרת שליטה רציפה על התפוקה, תוך יעילות גבוהה לאורך כל עונות השנה.
  • קבלת Free-Cooling דינמי בהתאם לטמפרטורה ולחות– חיסכון נוסף בהוצאות.
  • אפשרות ייבוש האוויר באמצעות השבת חום ממעגל הגז החם.
  • הנעה ישירה ללא רצועות של מנוע המפוח (Plug Fan) תוך התאמה של מהירות המנוע לדרישות ספיקת האוויר במבנה – חיסכון של 30% בתפעול מפוח אוויר צח.
  • השבת חום תרמודינמית חוסכת בהפסדי הלחץ שנוצרים בהחלפת חום קונבנציונלית (כדוגמת מחליף חום אוויר-אוויר).
  • חיסכון בסחרור מים במבנה וחיסכון באיבודי אנרגיה בצנרת כאשר נדרש רק אוויר צח למבנה.
  • פילטר אלקטרוני שמסנן חלקיקים קטנים, בקטריות ואבקנים, בעל הפסדי לחץ נמוך בהשוואה לפילטר מסורתי – חיסכון של 10% בצריכת החשמל בעבודת המפוחים לסינון אוויר.
  • אפשרות לשמירה על ספיקת אוויר קבועה או משתנה בהתאם לכמות CO2 בחלל המטופל.
  • המערכת תופסת שטח התקנה קטן יותר, לעומת מערכת סטנדרטית.

אין ספק, שתפיסה תכנונית זו מהווה הזדמנות ואתגר ליזמים, אדריכלים ומשרדי תכנון ויעוץ למערכות מיזוג אוויר, לתכנון ולהטמיע מערכות חסכוניות באנרגיה במסגרת בנייה ירוקה המאפשרת להוזיל את ההוצאות של מיזוג האוויר במבנים בעשרות אחוזים.

תיאור פנימי של מערכת ה-ZEPHIR


פי.סי.חץ