טכנולוגיית על

טכנולוגיית על

במדחס INVERTER מומר זרם החילופין מהרשת בזרם ישר, תוך שליטה על המתח החשמלי והתדר המוזנים למדחס

בשנים האחרונות החל שימוש נרחב בטכנולוגית INVERTER במערכות מיזוג אוויר בעולם. בתקופה האחרונה אנו נחשפים לפרסום רב של מערכות מסוג זה. מאמר זה ינסה להסביר את הטכנולוגיה והיתרונות הטמונים בשימוש בטכנולוגית האינוורטר.

מחזור הקירור הנפוץ בעולם היא משאבת החום. מכונה זו נפוצה במזגנים, מקררים בכל רחבי העולם. במכונה זו אנו משתמשים בארבעה רכיבים עיקריים ה"שואבים" אנרגית חום ממקום אחד ומוציאים אותה במקום שני.
  
למכונת משאבת החום יתרונות רבים בעיקר בתחום הנצילות. היות ומכונה זו היא משאבה שהתוצר שלה הוא הוצאת חום וההשקעה באנרגיה, שהיא החשמל למדחס ומנועי המפוחים, היעילות המתקבלת ממכונה זו עולה על 100% התקן הישראלי דורש אף יעילות הגבוה מ 300% בקירור למזגנים בתפוקות מסוימות.

החיסרון במערכת זו הוא חוסר היכולת של המכונה להתכוונן לעומסי חום משתנים עקב תנאי אקלים משתנים: בוקר צהרים, לילה, חורף קיץ וכו'. עומסי חום פנימיים משתנים: הרבה או מעט אנשים בחלל הממוזג, מכונות עובדות או שאינן עובדות וכו'.

בתנאי עומס חום משתנים אלו היעילות של המזגן יורדת: גם בעומס חלקי המנוע צורך הספק חשמלי הקרוב להספק הנומינלי שלו, התנעות מרובות של המדחס (המנוע החשמלי) גורמות לצריכת חשמל מוגברת ובלאי מיותר.

הפתרון הוא מדחס המסוגל לשנות את תפוקתו בהתאם לדרישות המיזוג.

INVERT הוא התהליך בו ממירים זרם חילופין לזרם ישר. במדחס INVERTER אנו ממירים את זרם החילופין מהרשת, בזרם ישר תוך שליטה על המתח החשמלי והתדר המוזנים למדחס. על ידי כך ניתן לשלוט בכמות הקרר (גז הקירור) הזורם במערכת ולשלוט על תפוקת המזגן (עוצמת הקירור).

על מנת לאפשר בקרת לחצים נכונה ולייעל את התהליך, מוחלף אביזר ההתפשטות של הקרר בשסתום אלקטרוני ומוחלפים מנועי המפוחים במנועי  INVERTER או מנועים מרובי דרגות. על מנת לשלוט בתהליך מותקן בקר מרכזי, המוזן ממערכת של רגשי טמפרטורה ולחץ והשולט על התהליך כולו. בכך מתקבל מזגן הפועל כמעט תמיד ביעילות המקסימלית וכמעט ללא תלות בתנאי עומס החום המשתנים בסביבתו.
 

אז למה אינוורטר?
1. חיסכון בחשמל. ככל שעומסי החום משתנים החיסכון יהיה גדול יותר ביחס למערכת בעלת מדחס במהירות קבועה.

2. החיסכון בחשמל נובע משתי סיבות עיקריות:
• התנעה רכה אחת מול ריבוי התנעות במהלך העבודה של המזגן.
• בעת הגעה לטמפרטורה הרצויה בחלל הממוזג, מדחס האינוורטר ימשיך לעבוד בצריכת זרם נמוכה וישמור על טמפרטורה אחידה. מדחס במהירות קבועה יפסיק לעבוד עד שהטמפרטורה בחלל הממוזג תעלה בכ-4 מעלות צלזיוס. אז הוא יתניע שוב.
סה"כ חיסכון בחשמל יגיע עד כ-40% (ישנם יצרנים המבטיחים גם 50% חיסכון)
  
3. הבלאי הנמוך. מעט התנעות פחות חשמל ופחות בלאי.

4. הנוחות. טמפרטורה אחידה ללא קפיצות.

5. משקל וגודל המזגן. מדחס אינוורטר שוקל פחות בעשרות אחוזים ממדחס מהירות קבועה בתפוקה דומה. הסיבה היא היכולת של מדחס אינוורטר לעבוד במהירויות גבוהות יותר.

ישומים המתאימים למערכות מיזוג אוויר בטכנולוגית אינוורטר.

כפי שציינתי, מערכות אינוורטר מתאימות עצמן לעומסי חום משתנים תוך יעילות מקסימלית. ישומים כאלו קיימים בכל מבנה משרדים, תעשיה או שימוש ביתי.

מבנה משרדים בו החלונות פונים למזרח ולמערב. המשרדים מערביים יהיו קרים יותר בשעות הבוקר וחמים מאוד בשעות אחר הצהרים.


פי.סי.חץ