שיקול קר

שיקול קר

מהם השיקולים והקריטריונים לבחירת מערכות קירור ניידות ומהם ההבדלים בינם למצננים?

יונתן רבה
מערכות קירור ניידות הם פתרון מושלם עבור צרכנים, אשר מעוניינים בקירור משלים או קירור נקודתי. אם גם חשבתם לרכוש מזגן נייד, בוודאי שאלתם את עצמכם מה ההבדל בין מזגן למצנן ומה המכשיר המתאים לכם ביותר?
על מנת לעשות סדר בדברים, נדגיש את ההבדל המרכזי: מזגן אוויר נייד מוריד את הטמפרטורה בחדר על ידי נשיאת האוויר החם אל מחוצה לו, בעוד מצנני אוויר משתמשים במים, כדי לשחרר חום ולהחליפו באוויר קריר ולח יותר. 
אבל איך יודעים האם לצרכיכם עדיף מצנן אוויר נייד או אולי דווקא מזגן נייד? האם עבור הבית נרכוש מערכת קירור שונה מאשר עבור מקום העבודה? איזו מערכת קירור מתאימה לצרכים שונים? על מנת לענות על השאלות הללו, חילקנו עבורכם את סוגי השימוש השונים ובחרנו את המערכות המתאימות:

קירור עבור בתים -  שימו לב לגודל החדר ולסביבה

הדבר החשוב ביותר אותו עליכם לזכור, שמצננים ניידים ולא ניידים אינם יעילים בסביבה לחה. אם אתם מתגוררים במקום בו אחוזי הלחות עולים ברוב ימות השנה על 60%, הרי שמזגן הוא הפתרון האולטימטיבי עבורכם. לעומת זאת, אם אתם חיים במקום יבש, הרי ששימוש במצנן יכול לעשות את העבודה בצורה מצוינת ואף לחסוך לכם הרבה כסף בצריכת החשמל. כמו כן, זכרו שאם תבחרו במצנן, יש להתאימו לגודל החדר או הבית ולהשוותו אל יכולותיו של המזגן. בכל מקרה, זכרו שכל יחידת קירור מחייבת תחזוקה, ניקוי ואספקת מים קבועה.

קירור במקום עבודה – התאמת סוג הקירור אל הציוד

ברוב המקרים, במקום העבודה יידרשו מזגניים ניידים בחדרי שרתים של מחשבים. מדובר על חדרים בעלי פליטות חום גבוהות מאוד, אשר יכולות ליצור נזקים רבים למחשבים עצמם, ולכן יהיה צורך במערכות קירור אשר יורידו את הטמפרטורה. במקרים כאלו, מצנן אוויר אינו מתאים כלל, משום שהוא מייצר לחות שיכולה לפגוע בציוד. 
מזגן אוויר נייד, לעומת זאת, הינו פתרון מושלם, משום שהוא מספק קירור אמין עם קלות שימוש וגמישות, ההכרחיים לחדר שפועל 24 שעות ביממה. בנוסף, מקרר נייד מאפשר פונקציה של "התחלה מחדש" – מה שמבטיח עבודה גם בתנאי הפסקות חשמל. גם העובדה שחדרי שרתים ממוקמים בדרך כלל באזורים פנימיים בתוך הבניין ואין להם חלון או פתחי אוורור, הופכת את המזגן הנייד לקריטי והכרחי. 

קירור באזורים תעשייתיים – גודל האזור ויעילות העובד

עבור מפעלים ומחסנים, הדורשים קירור בכל ימות השנה, יש לבחור במצנן אוויר. משום שמדובר על שטחים גדולים, המכילים בדרך כלל גם ציוד וגם עובדים רבים. יש לדאוג למערכת קירור אשר תייצר אוויר קר לאורך כל היום וללא שום קשר לטמפרטורה בחוץ. כיוון שמצננים משתמשים באיוד פשוט כדי לקרר אזור מסוים, הם עשויים להגיע עד כמעט חצי מעלות התפעול לעומת מזגני אוויר. כבונוס, מצנני אוויר משמשים גם כמסנני אוויר על ידי ניקוי האוויר בסביבה ועידוד סירקולציה שלו. עם זאת, יש לזכור שגם כאן מצנני אוויר לא יהיו יעילים באזורים בעלי רמות לחות גבוהות. 

מתקנים לטיפול בריאותי –  קירור מול חום הנפלט מהציוד הרפואי

ההתקדמות הטכנולוגית בתחום הרפואה הביאה לכך, שחדרים רבים בבתי חולים, מעבדות או מרכזי רנטגן מחייבים קירור קבוע. מזגני אוויר ניידים אידיאליים לקירור נוסף, המיועד לטשטוש החום הנפלט מהשימוש בציוד הרפואי וליצירת סביבה נעימה יותר.

קירור משרדים ובתי ספר – יעילות ואפקטיביות

בכיתות או בנייני משרדים יחידות קירור יעילות הכרחיות על מנת ליצור סביבה פורייה יותר. בשל כמות שרתי המחשבים בבניינים או בתי ספר מודרניים, מתעורר צורך בקירור קבוע, שיכול, במקרים מסוימים, גם לשמש לצרכי תחזוקה או גיבוי בעת חירום. כמובן, שגם במקרה הזה יש להתאים את סוג המקרר – מצנן או מזגן – לאופי החלל הרצוי והשימוש בו. 

קירור אזורים פתוחים – שינוי האטמוספרה הקיימת

באירועים או פעילויות חוץ, מקררים ניידים, כמו מצנני אוויר גדולים, יכולים להפוך שעות חום בלתי נסבלות לחוויה נעימה וקרירה. בגלל גודלה של הסביבה, מצנני אוויר מתאימים בעיקר לאירועי בידור, ספורט ואפילו אצטדיונים.  
*הכותב הנו מנכ"ל  א. א. מערכות מיזוג אוויר, המספקת ייעוץ ושירות בבחירת מערכת הקירור. למידע נוסף: 1599-597-779  או בדוא"ל: yoni_007@zahav.net.il


פי.סי.חץ