מקצוענות ללא פשרות

מקצוענות ללא פשרות

איכות, אמינות, מקצוענות חסרת פשרות ותודעת שירות גבוהה, הם הערכים שמהם נבנה המוניטין הרב ממנו נהנית חברת אחים פולק

אבי אובליגנהרץ
כמה חברות אתם מכירים שפועלות מאז 1935 בתחום המיזוג והקירור בישראל ועדיין נמצאות בהתפתחות מתמדת. אינספור מדחסים, משאבות, מפוחים, כלי עבודה, מאווררים, ציוד ואביזרים עברו במחסני האחים פולק, ונראה שהשנים עושות רק טוב לחברה הוותיקה, שמתגאה במוטו תמציתי ופשוט "להביא את לקוחותינו לביצועים הטובים ביותר תוך הקפדה על איכות גבוהה ובמחירים תחרותיים".
איכות, אמינות, מקצוענות חסרת פשרות ותודעת שירות גבוהה, הם הערכים שמהם נבנה  המוניטין הרב, ממנו נהנית החברה, אותה ייסד אברהם ברוך פולק ז"ל לפני 76 שנה. משפחת פולק נמנית על מייסדי העיר תל-אביב ואפילו הקימה את הבית השני בעיר העברית הראשונה בפינת רחוב הרצל ואחד העם. חברת פולק הייתה אחת משלושת החברות הראשונות בענף בארץ, לצד "פטיגרו", המשווקת הראשונה של קרייר, וחברת גזונטהייט, שבהמשך הקימה את אלקטרה. לאחר פטירתו של פולק האב, בינואר 1964, עבר הגה הפיקוד אל בנו שלמה ועם שחרורו מצה"ל, כעבור שנה, הצטרף אליו אחיו אריה והשניים משמשים עד עצם היום הזה כמנכ"לים משותפים בחברה.


מעסק קטן שמנה 3-2 עובדים, המתמחה בעיקר בתחום הקירור ובפרט בהתקנת מקררים מסחריים, וחדרי קירור, הפכה החברה ליבואנית המובילה בארץ של ציוד הנדסי-טכנולוגי למגוון רחב של תעשיות וענפים. בין השאר משווקת החברה, המונה כ-50 עובדים ברובם טכנאים, הנדסאים ומהנדסים, ציוד לקירור ומיזוג אוויר, מפוחים ליצרני אלקטרוניקה, כלי עבודה, כימיקלים ופיתוחים טכנולוגיים ירוקים, ממיטב החברות בעולם. 
הקטלוג המרשים של אחים פולק מכיל, בין השאר, מדחסים בעלי נצילות גבוהה של קרייר, בריסטול, סמסונג, דייקין, סאניו, דורין ו- Hanbell; מפוחים ומאוררים של EBMPapst, מפוחי לחץ גבוה ומשאבות ואקום של Becker, גארדנר דנבר וטלסטאר; שמנים למדחסים ולמשאבות של CPI; קררים של Honeywell; כלי עבודה ומכונות מיחזור חדשניות לקירור ומיזוג אוויר של מאסטר קול ואימפריאל; יחידות לקירור לוחות חשמל ופיקוד; מנועים חסכוניים של EBM, מנועים המצטיינים ברמות רעש מזעריות ונצילות גבוהה, מיצרנית המפוחים והמנועים הגדולה בעולם והמובילה בפיתוח חידושים טכנולוגיים, ועוד שלל אביזרים וציוד למערכות מיזוג וקירור שקצרה היריעה מלהכיל. "בכל אחד מקווי המוצרים שלנו, אנו מספקים ציוד נלווה מקיף ודואגים לצייד את המוצר עם כל ההתאמות הנדרשות, על מנת שיוטמע במערכת של הלקוח בצורת פתרון שלם", מדגיש שלמה פולק ומוסיף כי החברה מספקת שירות ותמיכה להתקנת ותחזוקת הציוד שהיא משווקת, כולל מתן תמיכה מקיפה לקבלנים וליצרנים, ועדכון טכני שוטף למהנדסים ולמתכננים. עוד מזכיר פולק כי לפני כ- 4 שנים חנכה החברה את בניין המשרדים החדש שלה המשרת אלפי לקוחות. מיקומו הנוח של הבניין, באזור התעשייה קריית אריה בפתח-תקוה, אליו ניתן להגיע בקלות רבה, מעמיד לרשות הלקוחות אזור ייעודי גדול ומרווח להעמסה ופריקה של סחורה, כולל חנייה חופשית למבקרים. בנוסף, ניתן להתרשם במקום מהמגוון הרחב של המוצרים באולם התצוגה שבחנות החברה וכן להשתתף בהרצאות, ימי עיון וכנסים מקצועיים, המתקיימים מעת לעת באולמות ההרצאות שבמשרדיה.
חוג הלקוחות של האחים פולק מורכב ממוסדות ציבוריים וממשלתיים, מפעלי תעשייה, ענפי ההייטק, מזון, אנרגיה, תקשורת ופרמצבטיקה, בתי חולים וחברות מיזוג אוויר, כמו אלקטרה, תדיראן, יוניק, אוריס, מקמ הנדסה, קירור בני ועוד. בשנים האחרונות הגדילה החברה משמעותית את פעילותה בהשבחת מערכות מיזוג אוויר מסחרי ותעשייתי מיושנות, שמטבע הדברים סובלות מגידול בקצב תקלות. "אנו מציעים פתרונות הכוללים שיפור הנצילות תוך התאמה יעילה של אופן תפעול המכונות לצרכי המערכת. מדובר בצ'ילרים ישנים שאנו מחליפים בהם את המדחסים, מערכת הבקרה ואביזרי גז. המדחסים הינם בורגיים של Hanbell, מערכת בקרה של MCS, שסתומי התפשטות של ספורלן ולעיתים מפוחי מעבה מסוג EC של EBM. התוצאה: מערכת צ'ילר אמינה, COP גבוה, בקרת תפוקה חכמה, שמחלקת את העומס על כל מעגלי הקירור ביעילות מיטבית ויוזמת פעולות המונעות מהצ'ילר לשהות לאורך זמן בעבודה בתנאי קיצון", מסביר חנוך שוייצר, מהנדס החברה.  
"באמצעות מפוחי ה- EC של EBM מושג חיסכון משמעותי בצריכת החשמל של המעבה. מנוע ה- EC הינו מנוע סינכרוני בעל רוטור מגנטים קבועים, שמאופיין ביעילות גבוהה משמעותית ממנוע AC (א-סינכרוני). המנוע כולל וסת מהירות מסוג ממיר תדר. ניתן להפעילו בתחום מהירויות  5-50Hz. לתכונה זו חשיבות רבה לשמירה על יציבות עבודתה של מערכת הקירור בטמפרטורת סביבה נמוכה (בחורף) ובתפוקת קירור נמוכה. מפוחי ה- EC תורמים להשגת נצילות גבוהה מעצם צריכת החשמל הנמוכה שלהם, ובזכות היכולת להפעילם במהירויות סיבוב נמוכות במיוחד, ובכך לאפשר השגת נצילות מערכת גבוהה. במערכות קירור הנדרשות לעבוד בקירור בקיץ ובחורף, ביום ובלילה, מספר שעות השימוש בתפוקה נמוכה ובינונית הינו 80-90%. הפעלת המעבה עם מפוחי EC מלווה בחיסכון גבוה מ- 25% בצריכת החשמל", מסביר שוייצר ומדגיש כי עבור מערכות קירור, החזר ההשקעה בהתקנת מפוחי EC לעומת מפוחי AC, מסתכם בכ-18 חודשים, החזר מהיר, כדאי ומשתלם ביותר.
הנזק הסביבתי הנובע מההתחממות הגלובלית, חולל מפנה בתעשיית הקירור והמיזוג העולמית. החקיקה הסביבתית הובילה לסילוק הקררים המכילים כלור והפחתת השימוש בקררים המשפיעים על אפקט החממה. בהתאם לאמנת מונטריאול, פריאון 22 הוותיק והטוב הולך ונעלם ואת מקומו תפס במערכות מיזוג ביתיות R410A. באשר למערכות קירור, הקררים המובילים כיום הם R404A ו-R507.        
מגמה בולטת נוספת בענף, עליה מצביע שוייצר, היא שיפור נצילות המערכות במטרה להקטין את צריכת החשמל של מערכות הקירור והמיזוג. "השיפור מושג באמצעות תכנון מיטבי של מחליפי החום, שימוש במדחסים הפועלים בנצילות גבוהה ובהפעלת לוגיקת בקרה המאפשרת לשפר את הנצילות".
פולק מצידו מוסיף כי הדור החדש של מדחסי בריסטול לקירור, לשימוש בקרר R404a הינו יעיל יותר בכ- 15% מכל מדחס מתחרה, כך על פי פרסומי החברה, ומכאן שהשימוש במדחסים אלה מוזיל באורח משמעותי את הוצאותיו של הלקוח.
כמי שמכיר את התחום למעלה מ-50 שנה, לפולק יש דעה מאוד חיובית על התפתחות הענף בארץ. לדבריו, בעידן הגלובלי, כל מה שמצליח ומוכיח את עצמו בעולם מגיע במהירות רבה לארץ, ומבחינה זו אין בינינו לעולם כל פערים. "ישראל היא מדינה מתקדמת בתחום מיזוג אוויר. יש כאן את המערכות והטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם ומתבצע כאן פיתוח וייצור של מערכות אינוורטר מתקדמות, דוגמת מיני מרכזי אינוורטר, המבצע, בין היתר, בקרת אזורים בחלל הממוזג. לדעתי, למערכות האלה יש עתיד גדול בישראל היות והן חסכוניות באנרגיה ומתאימות את פעולתן לתפוקת מיזוג האוויר הנדרשת בחלל/ים הממוזג/ים. מערכות אלה מתאימות לדירות מגורים, בתים גדולים, משרדים, מסעדות ועוד. תדיראן, למשל, פיתחה ומייצרת מזגני מיני אינוורטר, שבכל חדר ניתן לווסת את הטמפרטורה, לסגור את המיזוג בחדרים מסוימים, תוך התאמה מידית של תפוקת המזגן. בזכות תכונה זו מושג חיסכון משמעותי בצריכת חשמל, תוך שמירה על תנאים יציבים בחללים הממוזגים. זהו מוצר איכותי ומתקדם המיוצר בישראל. מייצרים כאן מערכות איכותיות, ובנוסף, מייבאים לארץ מערכות ורכיבים ברמה גבוהה מאוד. אנו, באחים פולק, נמשיך לייבא את הציוד והאביזרים הטובים ביותר ובמחירים התחרותיים ביותר, כדי שהשוק ימשיך לפרוח ולשגשג. האתגר הגדול שלנו כיום הוא שיפור נצילות והשגת שיאים חדשים של רמות רעש נמוכות. אנו חותרים בהתמדה לשיפור השירות ללקוח ולאספקת הציוד הטוב ביותר במחירים התחרותיים ביותר".
למידע נוסף: 03-9191035 או בקרו באתר החברה www.polak.co.il


פי.סי.חץ