פיצוי כבד הוטל על תדיראן בגין מכירת מזגנים חסרי תו תקן

פיצוי כבד הוטל על תדיראן בגין מכירת מזגנים חסרי תו תקן

הרחבת האחריות לרוכשי המזגנים או הנחה קטנה ברכישת מזגן חדש

בית המשפט העליון אישר החודש הסכם פשרה, בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברת תדיראן, בנוגע למזגנים שמכרה. עיקרה של הפשרה: הרחבת האחריות לרוכשי המזגנים או הנחה קטנה ברכישת מזגן חדש. סכום הפשרה מוערך ב-10 מיליון שקל.
אמיר שאול הגיש את הבקשה בטענה שתדיראן מוכרת שלושה דגמי מזגנים (TGL-35H חד פאזי, TGH-353H תלת פאזי ו- TGL603H תלת פאזי) תוך שהיא טוענת שהם נהנים מתו תקן, בעוד שבפועל לא זה המצב. בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את הגשת התביעה, ושני הצדדים ערערו לעליון: תדיראן על האישור ושאול על הגדרת הקבוצה שייצג. השופטים אשר גרוניס, מרים נאור ויורם דנציגר המליצו לצדדים להגיע לפשרה וכך נעשה.
במתווה הפשרה נקבע, כי תדיראן תפצה את הקבוצה (שגודלה הוערך ב-5,823 אנשים), בשתי דרכים חלופיות: כל אחד מחברי הקבוצה יוכל לקבל אחריות על המזגן שרכש לתקופה נוספת של 15 חודשים; לחלופין, יוכל כל אחד מהחברים בקבוצה לרכוש מזגן תדיראן 35 חדש בסכום של 4,000 שקל (כולל מע"מ) וכן התקנה באמצעות תדיראן בתמורה לתשלום בסך 700 שקל (כולל מע"מ). מחיר זה מגלם הנחה של 100 שקל (כולל מע"מ) ממחיר ההתקנה הרגיל.
בדונו בשכרם של שאול ובאי-כוחו מציין גרוניס, כי ברור שלא הייתה זו תביעת סרק ושהיא הועילה לחברי הקבוצה. מאידך-גיסא, שאול סירב להצעת תדיראן להגיע לפשרה עוד בבית המשפט המחוזי, שהייתה דומה מאוד לזו שסוכמה בסופו של דבר. עוד היפנה את תשומת הלב לפער הגדול בין סכום התביעה (138 מיליון שקל) לבין עלות הפשרה (כאמור - 10 מיליון שקל). גרוניס קבע, כי שאול יקבל 75,000 שקל, ואילו באי-כוחו, עו"ד ארנון גרפי, עמית תם ודותן כהן, יקבלו 580,000 שקל.


פי.סי.חץ