מתח גבוה

מתח גבוה

מהי השלת עומסים ומה חשיבותה?

עודד בורנשטיין
אחת הבעיות הכבדות איתן מתמודדת כל חברת חשמל בעולם, וכמובן גם חברת החשמל בישראל, היא השונות הגבוהה בצריכת החשמל בין שעות השיא ושעות השפל. צריכת החשמל בשיא מחייבת תשתיות מתאימות (בניית תחנות כח) או במלים אחרות – השקעה כספית כבדה. 
הבעיה היא שהחזר ההשקעה על השקעות כאלה הוא קטן, מכיוון שהצריכה בפועל ברוב רובו של הזמן נמוכה הרבה יותר. לפיכך האינטרס של חברת חשמל הוא הימנעות מהשקעה בבניית תשתית חדשה ככל הניתן, והדרך מבחינתה להגיע לכך היא הקטנת הצריכה בשעות השיא.
למותר לציין כי השקעה ובנייה של תחנות כח נוספות מנוגדת גם לאינטרס הציבורי של שמירה על איכות הסביבה, וגם לאינטרס הכלכלי שלנו כצרכנים, שבסופו של דבר נשלם על השקעות כאלה בצורה זו או אחרת.
חשבון החשמל למפעלי תעשייה ביפן למשל, מבוסס על תשלום קבוע הנקבע על פי צריכת השיא של הצרכן במהלך השנה הקודמת, ועוד תשלום לפי סך הצריכה השנתית בפועל. כדוגמא ניתן לקחת את חשבון החשמל השנתי של מפעל הVRF-  של מיצובישי ביפן. 
באחת השנים האחרונות עמדה הצריכה השנתית של המפעל על 2,500 קוט"ש, ואילו צריכת השיא של המפעל בשנה הקודמת היתה 490 kW.
חשבון החשמל השנתי של המפעל באותה השנה היה:
תשלום לצריכה שוטפת – 2,500 X 10 = 2,500,000  ין.
תשלום קבוע – 21,000 X 490 = 10,290,000 ין.
 כלומר 80% מהחשבון מבוסס על צריכת השיא!!
המדיניות של חברת החשמל בישראל שונה, אולם גם היא מציעה הסדרים שונים המאפשרים חיסכון בהוצאות החשמל ללקוחות שיכולים להתחייב על הפחתת הצריכה שלהם בזמני שיא הביקוש.
אחד ההסדרים המעניינים נקרא הסדר פסגה ניידת. הוא מיועד ללקוחות של מתח גבוה ו/או עליון. לפי הסדר זה הלקוח ישלם כ-310 אגורות בדקה לכל קוט"ש שנצרך בשעות הפסגה הניידת, ותמורת זאת, יקבל הנחה של כ-15% בממוצע בתעריף החשמל השנתי.
מעבר לכל הסדר עם חברת החשמל ישנו כמובן הערך המוסף של הגבלה מראש של חשבון החשמל שנשלם על פי סדרי עדיפויות ומדיניות שנקבעת מראש על ידי הלקוח ויועציו. 
חלק חשוב במערכות הבקרה של מערכות ה-VRF  מסדרת City Multi של מיצובישי אלקטריק הוא הבקר AG150. אחת היכולות המובנות בבקר זה היא מערכת להשלת עומסים. בצירוף של בקר AG150 עם מערכת מדידת הספק ניתן לקבוע ולהפעיל תוכנית השלת עומסים שתבטיח שצריכת החשמל של המערכת בכל רגע נתון, לא תעלה על ערך קבוע מראש. התכנית מורכבת מחמש רמות של השלה שבכל אחת מהן ננקטים צעדים שונים להגבלת הצריכה.
 
סט הכלים להשלת העומסים כולל הגבלת התפוקה של יחידת החוץ לרמות שונות והפחתת התפוקה של יחידות הפנים במספר אופנים – העלאת הטמפרטורה הנדרשת, מעבר למצב אוורור, או אפילו כיבוי מוחלט. אמצעים אלה ננקטים לסירוגין על יחידות שונות לפי סדר עדיפויות ותכנית עבודה שמוגדרת במערכת באופן כזה שהפגיעה בתחושת הנוחות של הלקוח היא מזערית.
חיסכון באנרגיה באמצעות השלת עומסים הוא רק אחד מהיתרונות הרבים שמובנים במערכות הבקרה של מיצובישי אלקטריק, שרוב הלקוחות והמתכננים לא מנצלים מספיק כיום מתוך חוסר היכרות עם האפשרויות הרבות המובנות במערכת.
* הכותב הנו סמנכ"ל הנדסה ושירות בחברת אקון טק. למידע נוסף: אקון טק בע"מ 08-9197878


פי.סי.חץ