אוויר לנשמה

אוויר לנשמה

מהן המגמות הבולטות ולאן מועדות פני הענף? חלק שני בסקר אנשי מיזוג אוויר, ראשון מסוגו בענף, של "קול אייר"

יעל לביא
מאז שיצא לאוויר העולם, "קול אייר" מנסה לשקף בפני קוראיו תמונת מצב עדכנית אודות המתרחש בתחום המיזוג, קירור, חימום ואוורור בארץ ובעולם. במשך השנים עסקנו רבות בחקיקה, תקינה, תקנות, טכנולוגיה, ציוד, אביזרים, מכשור, חומרי גלם, שירותים ועוד. ראיינו אינספור בכירים, כולל מהנדסי מיזוג אוויר ומומחים שונים שהתבקשו לתת תחזיות והערכות, אבל קולו של  ציבור אחד חשוב ואשר מהווה חלק לא מבוטל מקוראינו, טרם נשמע.
על מנת לחוש מקרוב את הדופק ולהבין את המגמות כיום בענף ולאן פניו מועדות, הפקדנו לראשונה את הבמה בידי המתקינים, טכנאים והנדסאי המיזוג וקירור שביניכם. החל מהגיליון  הקדם פצחנו בסדרת כתבות הבנויות כסקר, ובמסגרתה הצבנו שש שאלות זהות בפני אנשי מיזוג אוויר עם וותק מעל 7-8 שנים ואשר מעסיקים כל אחד לפחות 3-4 עובדים. להלן רשימת השאלות:
1. ספר בקצרה על העסק שלך, מיהם הלקוחות והספקים עימם הנך עובד?
2. כיצד הנך מסכם את שנת 2011 בהשוואה לשנת 2010 שהיתה שנת שיא?  
3 מה הנך צופה לשנת 2012 מבחינת העסק שלך ובענף בכלל?
4 מהם הקשיים העיקריים בעסק שלך? 
5 כיצד השתלבו מזגני האינוורטר בשוק הביתי והמסחרי ומתי להערכתך מכירותיהם יעברו את מכירות המזגנים הרגילים?

דורון פלי, הבעלים של פליקור מיזוג אוויר, אור יהודה  

אני מעסיק כרגע 2 עובדים ויש לי ותק של 25 שנה בענף. אני עוסק במכירה, התקנה, שירות, ייעוץ ומכירות של מזגנים. הלקוחות שלי באים מהמגזר הפרטי, העסקי והמוסדי. הספקים שלי הם 'אוהד שירותי מיזוג', שממנו אני רוכש את המזגנים ו'מחסני איכות' מהם אני רוכש אביזרים.
לא הרגשתי שום שינוי בענף או בעסק בשנת 2011. השנה התחילה לא טוב. אני מרגיש שחלה ירידה בענף בשל המצב הכלכלי. אנשים חושבים פעמיים לפני שהם קונים. אני לא מרגיש בתחרות מצד יצרנים סיניים. 
הקושי העיקרי בענף הוא שלא תמיד ישנה עבודה. העבודה היא בעיקר עונתית וישנה תחרות פרועה מצד מתקינים לא ראויים. אולם, אני לא מחפש אשמים ותירוצים. מי שמחפש מתקין טוב ייקח אותי ולא איזה 'חאפר'.
לדעתי, מזגן האינוורטר אינו מוצלח, הוא לא השתלב בשוק והוא תופס כ-20% מהשוק בארץ. בעולם יותר הולך מזגן האינוורטר האיכותי, אך היקר, של מיצובושי, אך בארץ קונים יותר תוצרת הארץ. בנוסף, ישנן הרבה תקלות באינוורטר ואני אישית לא ממליץ ללקוחות לרכוש אותו. הרעיון של האינוורטר הוא טוב ואני מאמין שבמידה וישפרו אותו ויוזילו אותו – תוך כמה שנים כל המזגנים יעברו לאינוורטר.

ישראל מדוויל, הבעלים של מיזוג ישראל, כפר סבא

אני בעל ותק של 22 שנה בענף. בעבר העסקתי מספר עובדים, אבל כיום אני עובד לבד. אני עוסק במכירה, התקנה, שירות וייעוץ – כל מה שקשור למזגנים. אני לא גובה כסף מהלקוחות שלי עבור הייעוץ.
אני לא רואה הבדל בין שנת 2010 ושנת 2011. ישנה ירידה גדולה בענף. תחום התיקונים ירד מאחר והחברות נותנות אחריות והמזגנים פחות מתקלקלים מאשר פעם. אני לא צופה כל שינוי בשנת 2012. 
המדינה רוויה במזגנים וכל הזמן נכנסים לעבודה מתקינים נוספים שאינם מקצועיים. בענף המזגנים לא מבקשים תעודה מקצועית כמו שיש לחשמלאים, למשל. המתקינים הלא מקצועיים מבקשים מחירים מגוחכים וישנם הבדלים המגיעים ל-450-400 שקל לאותה התקנה! עם מחירים כאלה, עדיף כבר להישאר בבית.
האינוורטר עדיין חדש בשוק. אנשים בעלי אמצעים יתקינו אותו, למרות מחירו היקר. להערכתי, האינוורטר תופס 30% מהשוק. אני לא ממליץ בפני הלקוחות לרכוש אותו. יש עדיין הרבה בעיות איתו. לגבי הכשרת עובדים, כל חברה מחזיקה את העובדים שלה כדי לא לאפשר למתקינים אחרים להיכנס לשוק. להערכתי, יעברו עוד 10 שנים עד שייעלמו המזגנים הרגילים מהשוק. אני עצמי מאמין במזגן המיני מרכזי הביתי, ואני מאמין שהוא יחזור, בה בשעה שהמזגנים הקטנים ייעלמו. 

ארז טפירו, הבעלים של א.ב מיזוג אוויר, מבוא חורון 

אני בעל ותק של 7 שנים ומחזיק 3 עובדים. אנחנו מתמחים בכל מה שקשור למיזוג אוויר וקירור: ייעוץ, מכירה, התקנה ושירות. הלקוחות שלנו הם פרטיים, עסקיים, מוסדיים וגם בתי מלון. יש לנו 7 ספקים קבועים ואנחנו עובדים עם מזגני טורנדו, תדיראן ומיצובישי.
שנת 2011 הייתה טובה משנת 2010 והעסק שלנו נמצא בעלייה. נחשפנו ליותר אנשים – הכל מ'פה לאוזן' של לקוחות מרוצים. אנחנו מקווים שנמשיך לגדול השנה. אנחנו מרגישים בתחרות מצד ה'חאפרים', אבל מתמודדים משום שאנחנו מדברים על איכות עבודה, שירות ואחריות.
העסק שלי נמצא בשלב ביניים – הוא לא קטן אך גם אינו גדול, ולכן אני צריך גם לנהל את העסק וגם לעבוד ולשווק אותו. כמו כן, קיימת תחרות פרועה בשוק והלקוחות חשופים לכל המידע ומתווכחים על המחירים. כאן באה לידי הביטוי המקצועיות שלך, לדעת איך לכוון את הדברים ולהציג נכון את העסק שלך.
מזגני האינוורטר תופסים היום, לדעתי, כ30% מהשוק. כל אחד יודע על איזה פלח שוק הוא עובד. אני לא משכנע לקוחות לקנות מזגן אינוורטר. הטכנולוגיה מאוד עדינה והמזגן לא מחזיק הרבה זמן. ישנן עדיין הרבה תקלות. הלקוחות רוצים לשמוע שהמזגן הוא גם טוב וגם זול. אני אומר להם שלאורך שמונה שנים הם יחסכו אולי שליש מהפער ששילמו ולכן זה לא כדאי כלכלית. מדברים על כך שעוד שלוש שנים ייעלמו המזגנים הרגילים. אני נערך לכך. עברתי השתלמויות, מתמחה בנושא אצל החברות והיבואנים ומשתדל להתעדכן בכל מה שקיים בשוק, כולל מערכות גדולות. אגב, עברתי לאחרונה השתלמות של ארבעה ימים במערכות מורכבות.

בני דנינו, הבעלים של רז-קור מרכז המזגן, ראש העין

יש לי 20 שנות ותק ואני מעסיק 2 עובדים. אנחנו עוסקים בהתקנות, מתן שירות, מכירה וייעוץ. הלקוחות שלנו באים מהמגזר הפרטי, חברות ומוסדות. אנחנו עובדים עם כל הספקים המובילים בארץ: אלקטרה, תדיראן וטורנדו ומוכרים מזגנים מתוצרת הארץ ומתוצרת חוץ.
אני לא רואה הבדל בין שנת 2010 לשנת 2011. העסק שלי עבד אותו דבר. לגבי הענף הייתה ירידה אבל היא אינה משמעותית. 2012 תהיה שנה פחות טובה. ישנה ירידה בענף בעיקר מבחינת הרווחיות.
קיימת תחרות פרועה בענף. לתחום נכנסו 'חאפרים'. אחד שאתמול עבד אצלך כמתקין היום יש לו עסק משלו. יש אמנם תקנים למיזוג אוויר אבל למי אכפת מהם. אין שום אכיפה. המצב הוא לא כמו אצל החשמלאים. החברות שמספקות את המזגנים מעוניינות למכור ומעניקות תעודת 'מתקין מוסמך' גם למי שעבר הכשרה של 4 שעות בלבד ואין לו שום מושג וניסיון בתחום - וככה זה נראה בשטח. אני עצמי הלכתי להשתלמות אצל אחת החברות המובילות וחבר שהצטרף אלי ולא היה לו שום מושג בתחום קיבל אף הוא תעודה של מתקין מורשה.  בנוסף, גם המצב הכלכלי הביא לירידה ברווחיות הענף.
האינוורטר נכנס לאט לשוק וזה תלוי במוכר המהווה אוטוריטה לגבי הלקוח. הלקוח רוצה מזגן שיקרר והוא לא חושב כל כך על החיסכון. אני חושב שבשלב מסוים מחיר האינוורטר ירד ויהיה משתלם לרכוש אותו. סך הכל הטכנולוגיה שלו מאוד מתקדמת והוא עושה את העבודה. אני מעריך שתוך 5-4 שנים לא יישארו מזגנים רגילים.


פי.סי.חץ