להוריד את הרגל מהגז

להוריד את הרגל מהגז

מה משתלם יותר: מזגנים מפוצלים בטכנולוגיית ON-OFF או מזגנים מפוצלים מסוג אינוורטר?

עופר קרן
החורף הסתיים, לפחות רשמית ומבחינת עלויות החשמל. בסופו, התרחשו מספר אירועים אשר מחייבים אותנו להתחיל לחשוב מחדש על מקורות האנרגיה והשימושים שלהם. אנו מקבלים, ללא הרף, סימנים שמחייבים אותנו להוריד את הרגל מהגז. אנחנו נדרשים להתחיל לחשוב מחדש על תרבות הצריכה. 
מחיר הדלק לתחבורה הגיע לשיא חדש. נדרשת התערבות של ראש הממשלה על מנת לצמצם את העלייה במחיר הדלקים ומתן ערבויות מיוחדות לחברת החשמל. בקרוב יתחיל הקיץ וללא צמצום הצריכה, חברת החשמל לא תצליח לספק את הביקוש. אנו הצרכנים, נמצא את עצמנו עם הפסקות חשמל בשיא החמסין, וכדי להוסיף לבעייתיות של הקיץ החם, נקבל אלפי דוחות על נהיגה במהירות מופרזת. הרי המדינה צריכה לממן איך שהוא את ההנחה שקיבלנו על הדלקים והחשמל. כאשר אנחנו חושבים על קיץ אנחנו חושבים על חדרים ממוזגים ומשקאות תוססים. כדי שנוכל ליהנות  מהמיזוג בקיץ הקרוב, אנחנו נדרשים לנהוג אחרת – נדרש שינוי לאומי בתרבות הצריכה בהתנהגות. 

הזכות ליהנות מאוורור טבעי 

התבקשנו על ידי עורך "Cool Air" לבצע השוואה בין מזגנים מסוגים שונים, מזגנים מפוצלים בטכנולוגיית ON-OFF מול מזגנים מפוצלים מסוג אינוורטר. השוואה מסוג זה מקבעת תפיסת עולם שחייבים מזגן כדי לעבור את הקיץ בשלום. נכון, כאשר בחוץ יש 31 מעלות ו- 80% לחות, חייבים לאקלם את המבנה. יש מספר מועט של ימים בשנה בהם עומס החום מחייב הפעלת מערכת המיזוג. בכל יתר השנה אנחנו צריכים פשוט לפתוח חלון ולאוורר את החדרים כהלכה. 
מזגן מפוצל לא מסוגל להחליף את האוויר בחלל הממוזג אלא לסחרר את האוויר בחדר. לכן בכלל לא משנה עד כמה המזגן המפוצל יעיל או מתקדם, הוא אינו פותר לנו את בעיית האוורור. נדיר למצוא היום מאווררים במשרדים. אותם מכשירים פשוטים בעלי מנוע קטן וכנפיים גדולות. בהיעדר המאוורר והיכולת לפתוח חלונות ולאוורר את המבנה, נדרשים האנשים, כל השנה, להפעיל את המיזוג. כאשר המזגן פועל כמאוורר אנחנו מפסידים כסף, ובעיקר את הזכות ליהנות מאוורור טבעי. 

מזגן מפוצל אינו מתאים למדינת ישראל 

השנה אנחנו נדרשים להוריד את הרגל מהגז. בתקופת האביב כל מזגן שפועל הוא בזבוז משאבים. בכדי להפחית את שעות עבודת מערכת המיזוג בשנה נידרש לפעול בהתאם ל'שיטת נידן' ולהתבונן בצורה כוללת על הבעיה. תקלה הראשונה – מזגן מפוצל אינו מתאים למדינת ישראל. ברוב ימי השנה מזג האוויר מחוץ למבנה סביר. יש צורך להוריד 2-3 מעלות ובעיקר לסחוט את הלחות מהאוויר. המזגן המפוצל הרגיל אינו מתאים לפעילות זו. במזגן מפוצל זול האוויר נמצא זמן מועט מול צלעות מחליף החום, דבר שמחייב קירור מיותר לצורך סחיטת הלחות מהאוויר. מזגן מפוצל לא מאפשר החלפות אוויר סבירות עם האוויר מחוץ לשטח הממוזג והבעיה הכי גדולה היא שבמשך 1000 שעות בשנה, עובד המיזוג כאשר מזג האוויר מחוץ למבנה מצוין, רק שאף אחד לא שם לב.
כאשר אנו נדרשים לחשוב על שימוש יעיל במשאבי כדור הארץ, אנו מעוניינים להיעזר במזגן רק כאשר לא ניתן לפתוח חלון והשימוש במאווררים לא מספק את תנאי הנוחות הנחוצים לנו. מדובר בפועל, ב-60 יום בשנה בממוצע. ב- 60 ימים אלו מיזוג האוויר הוא חיוני. ניתן להסתפק ב- 1 כ"ס לכל 20 מטר מרובע. במידה והמזגן גדול יותר, הרי הוא יעבוד בנצילות נמוכה יותר. 


 

יותר משתלם לרכוש מזגן קטן 

המעבר למזגני אינוורטר מייצר הוצאה ראשונית גדולה יותר ואף הוצאות שימוש גבוהות מהנדרש. הרבה יותר משתלם לרכוש מזגן קטן ולהפעילו רק בעונה החמה. לאנשים שכבר התמכרו למזגנים מומלץ להתקין בחלל הממוזג 2 מזגנים יעילים ופשוטים. כאשר יש צורך במעט מיזוג ניתן להפעיל מזגן אחד ורק בשיא העונה החמה, בשעות שיש הרבה אנשים בחלל הממוזג, נפעיל את 2 המזגנים. עבודה עם אינוורטר דומה לשימוש באוטובוס גם כאשר יש רק נוסע אחד שצריך להגיע ממקום למקום. 
אם נתקין מזגן קטן אנחנו עובדים במשאב חסר. כאשר ההרגשה היא שהמזגן לא מספיק, אנחנו קמים וסוגרים את החלון, מחליטים להוסיף וילון או תריס חיצוני ובמקרים שבאמת חם לנו נשלב את עבודת המזגן יחד עם מאוורר. הרווח שנוצר בכל שעה בה המזגן מופסק הוא שקל. בית במרכז הארץ יכול לחסוך 500 ₪ לחודש על ידי צמצום שעות הפעלת המיזוג ורכישת 3 מאווררים פשוטים.
ישנם בתי אב רבים שהתרגלו לישון עם מערכת מיזוג עובדת. ברגע שבשעות הלילה לא נעים בבית ללא מיזוג אוויר, אנחנו בבעיה שונה בתכלית. מעטפת המבנה קולטת יותר מידי חום בשעות היום והבית כולו הופך להיות סוג של מצבר אנרגיה שאותו אנחנו טוענים בשעות היום ובשעות הלילה נעזרים במזגנים כדי לשאוב את עודפי החום מתוך הבית לסביבה החיצונית. 

הפעלת המזגן רק כשצריך אותו

בהתאם ל"שיטת נידן", יש צורך להפעיל את המזגן רק מתי שבאמת צריך אותו – זהו בסיס תהליך ההתייעלות והורדת הרגל מהגז. הפסקה מוחלטת בכל שעה בה הטמפרטורה מחוץ למבנה מאפשרת שימוש במאווררים או באוורור טבעי. הפסקה מוחלטת בכל פרק זמן בו אנחנו יוצאים מהשטח הממוזג אפילו אם רק לרבע שעה. אנחנו צריכים להתייחס למזגן כמו לרכב, ברור לנו שאסור להשאיר רכב מונע כאשר אנחנו לא ברכב.
השלב השני בפירמידה מתייחס להפעלת המזגן רק בטמפרטורה הנחוצה. אין כל סיבה לכוון את המזגן מתחת ל- 23 מעלות. הורדת הטמפרטורה מתחת ל- 23 מעלות דומה לנסיעה במהירות מופרזת, וכזכור מתחילת החודש אנחנו נקבל קנס על כל נסיעה במהירות מופרזת ובאופן דומה ומקביל נקבל בחשבון החשמל קנס של שקל לשעה על כל שעה שבה המזגן יופעל בקרור מופרז.
השלב השלישי בפרמידה של "שיטת נידן" מורכב מפתרונות פאסיביים: הוספת בידוד, הצללת החלונות, הוספת וילונות, סגירת חלונות ודלתות ואפילו צמצום השטח הממוזג בכל דרך אפשרית.

שינוי תרבות הצריכה 

בשלב הרביעי – נצילות אנרגטית מחייבת בין השאר הוצאת מקורות חום מהשטח הממוזג, חשיבה חוזרת על מיקום המזגן, גודל המערכת, עומק המאייד ואפילו שילוב בין יחידות מיזוג אוויר ומאווררים.
בשלב בחמישי ניתן למצוא אוטמציה להפסקת המזגן, שינוי רמות הטמפרטורה בהתאם לנוכחות במבנה, מערכות המיועדות להכניס למבנה אוויר צח ולבצע החלפות אויר מהותיות.
באזור העליון בפרמידה אנחנו יכולים למצוא שימוש חוזר באנרגיה. מזגן ביתי מסוגל לייצר את כל המים החמים הדרושים למשפחה על ידי ניצול החום השיורי. כאשר חושבים על ניצול אנרגיה שיורית עולה תמונה מגוחכת. בשנים האחרונות נכנסות יותר ויותר משאבות חום לחימום מים בקיץ. מערכות אלו עובדות בחדרי מכונות לצד מדחסי המיזוג. במקום לנצל את החום השיורי של מערכות המיזוג הקיימות לטובת חימום המים, התקינו בכסף רק (רב?) מערכת מיזוג גדולה מדי.
 

תמיד נשאלת השאלה: מה עושים מחר בבוקר?
כיצד אנחנו יכולים להתחיל לשנות את תרבות הצריכה:
1.יש לקצוב פעולה של כל מזגן לזמן מקסימאלי של שעתיים.
2.לפני הפעלת המיזוג יש לחשוב האם באמת נחוץ או שפשוט אפשר לפתוח חלון ולאוורר את המבנה.
3.לפני הפעלה חוזרת מומלץ להמתין 10 דקות וליהנות מהשקט במשרד.
4.יש לקבוע מדיניות טמפרטורה – לא מכוונים את המזגן לטמפרטורה נמוכה מ- 23 מעלות לדוגמא.
5.יש לקבוע מדיניות בה לא מפעילים מיזוג בחלל שבו החלונות והדלתות פתוחים.
6.יש להחליט שלא מפעילים מיזוג כאשר הטמפרטורה מחוץ למבנה מתחת ל- 23 מעלות.
7.יש לבצע טיפול תחזוקה מסודר לכל מזגן לפני הקיץ.
*הכותב הנו מנהל הפיתוח בחברת נידן ומפתח "שיטת נידן" התייעלות שיטתית בצריכת משאבים
energy@nidan.co.il


פי.סי.חץ