המדינה מרחיבה את החלפת המקררים הישנים לכלל האוכלוסייה

המדינה מרחיבה את החלפת המקררים הישנים לכלל האוכלוסייה

עד כה נמכרו כ-650 מזגנים במבצע להחלפת וגריטת המזגנים

משרד האנרגיה והמים מרחיב את המיזם להחלפת מקררים ישנים ובזבזניים בחשמל לכלל האוכלוסייה. תקציב הפרויקט עומד על כ- 50 מיליון שקל והוא יכלול כ- 50,000 מקררים.
במסגרת הפרויקט, יוכלו עשרות אלפי משפחות בישראל להחליף מקררים ישנים במקררים חדשים וחסכוניים בחשמל, כשהמשרד מסבסד 30% מעלות המקרר החדש - ועד 1,250 ש"ח לכל מקרר חדש מבין הדגמים שזכו במכרז. החיסכון השנתי הצפוי בחשבון החשמל של כל אחד מוערך בכ- 600 ש"ח בשנה.
המחיר המסובסד כולל את רכישת המקרר, הובלתו לבית הלקוח, פינוי המקרר הישן לגריטה ומתן אחריות כוללת ל- 3 שנים. יש לציין כי המקרר המוחלף חייב להיות תקין ולא מקולקל, בן למעלה מ- 7 שנים ובעל נפח של 300 ליטר לפחות. 
במסגרת המבצע הקודם שנערך בדצמבר האחרון, סבסד משרד האנרגיה והמים בשיעור של 60 אחוז את החלפתם של 25 אלף מקררים עבור השכבות החלשות. בעקבות המבצע הועלו טענות כי חלק מן המקררים הבזבזניים לא נגרטו כהלכה, טענות שהוכחשו על ידי המשרד.
במקביל, נמשך מבצע סבסוד מזגנים בו זכתה חברת טורנדו, לאוכלוסיית מקבלי הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה. בחודש הראשון של המבצע, נמכרו כ-650 מזגנים וממשרד האנרגיה והמים נמסר כי הצפי הוא שקצב המכירות ילך ויגבר לקראת ובמהלך הקיץ.
לאחרונה פרסם המשרד מכרז נוסף להספקת מקררים חדשים ויעילים אנרגטית וגריטת מקררים ישנים במסגרתו יסובסדו עוד כ-50 אלף מקררים עבור האוכלוסייה הכללית בישראל. במהלך השנה מתוכנן להתפרסם מכרז נוסף של מקררים לאוכלוסיות שונות, שיכלול את החלפתם של עוד כ-20 אלף  מקררים חדשים ויעילים אנרגטית, כך שעד סוף השנה  צפוי מספר המקררים שיסובסדו על ידי המשרד, לעמוד על כ- 140 אלף מקררים.
למרות פנייתה של ח"כ שלי יחימוביץ' לשר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו, בדבר הכללת מוצרי חשמל תוצרת ישראל לצורך חיזוק התעשייה המקומית במסגרת התוכנית הלאומית לעידוד חיסכון באנרגיה, המבצע הנוכחי כולל 8 דגמים תוצרת חוץ. במקביל, מסר מנכ"ל קבוצת תדיראן גרופ, אבי זמיר כי מפעל המקררים הוותיק ייסגר אם משרד האנרגיה והמים לא יכלול מקררים תוצרת ישראל. לדבריו, המפעל אינו רווחי ולכן מציעה תדיראן הרחבת המכרז שהיה מוגבל ל-50 אלף מקררים תוצרת חוץ, בעוד 10,000 מקררים תוצרת כחול לבן.
המבצע הנוכחי יימשך כ- 18 חודשים ו/ או עד גמר המלאי. רשימת החנויות והדגמים המשתתפים במבצע מופיעה באתר האינטרנט של המשרד בכתובת: www.energy.gov.il 


פי.סי.חץ