הכן את חברתך לקיץ

הכן את חברתך לקיץ

הקיץ ממתין מעבר לפינה וזהו הזמן לטיפול תקופתי במערכות המבנה

עופר קרן
האביב מציין את המעבר בין הקיץ לחורף ומסמל את התחדשות הטבע. זוהי התקופה בה כולנו יוצאים מתרדמת החורף ומשנסים מותניים לקראת הקיץ. ואם כבר על שינוס מותניים אנו מדברים אז מדוע שלא ננצל את תקופת המעבר ונתכונן לקיץ הארוך והחם הצפוי לנו באמצעות טיפול תקופתי? להלן מספר עצות תחזוקה שיסייעו לכם לעבור את הקיץ בשלום ובחסכון. 

מערכות האוורור

על מנת לחסוך באנרגיה ולשפר את השהיה במבנים מומלץ לנצל את התקופה לתחזוקה של מערכות האוורור במבנה. הארגון נדרש בשלב ראשון להחליט מתי מפסיקים את מערכות החימום ולעבור לאוורור. 
בחודשי האביב הטמפרטורה מחוץ למבנה בשעות היום גבוהה יותר מאשר במבנה עצמו ועל ידי הזרמת אוויר צח אנחנו יכולים לנצל את האוורור כמערכת ייצוב טמפרטורה.
כל השקעה במערכת אוורור טבעי והוספת אוויר צח למבנה מצמצמת מהותית את התלות שפיתחנו בשנים האחרונות במערכות מיזוג האוויר. ככלל, ניתן לחסוך כ- 1600 שעות מדחסי מיזוג האוויר בכל שנה וזאת על-ידי תפעול נכון של מערכות האוורור ושימוש מושכל בחלונות המבנה.
שיקום מערכות התשתית היא ההשקעה הכדאית ביותר:
א.אנחנו מצמצמים את צריכת החשמל של מערכות מיזוג האוויר.
ב.משפרים את בריאות העובדים במבנה, מפחיתים את ימי המחלה כתוצאה מזיהום צולב.
ג.מפחיתים את תחושת המחנק מגדילים באופן ניכר את פריון העבודה.

מערכות מיזוג האוויר 

חשוב להחליט על מדיניות הארגון בנושא מערכות מיזוג האוויר ולידע את מנהלי המחלקות בפרטים, לדוגמא: א. "החל מה-1/3 הנכם מתבקשים להפסיק את השימוש במערכות המיזוג במצב חימום ולפתוח את חלונות המבנה". 
ב."מתאריך ה- 17/3– פורים תופסק לחלוטין מערכת החימום. המערכת המרכזית תעבור תחזוקה תקופתית ותחזור לעבוד בתחילת אפריל על מצב קירור בלבד".
בתקופה זו ("בין הזמנים" חורף-אביב) נדרש לנקות כל פילטר במערכות המיזוג; פילטרים סתומים או מלאים באבק הינם בית הגידול מוצלח ביותר לבקטריות, נבגים ועובש מסוגים שונים. שטיפת עומק של מפזרי האוויר יאפשר חסכון מהותי בהוצאות המיזוג במהלך הקיץ וכמובן בבריאות המשתמשים.

גגות המבנה 

בתקופת האביב קיימת הקרינה הסולרית החזקה ביותר ווכן המבנים "זוכרים" את נזקי הגשם.
בכל מקום בו חדרה רטיבות למבנה נוצר כשל במערכות הבידוד והאיטום של הגג (וגם של המעטפת). בחודשי הקיץ לא דולפים מים לתוך המבנה אלא דולף כסף מהמבנה והחוצה, שהרי בכל מקום בו נוצר בלאי למערכת הבידוד והאיטום מתהווה קצר תרמי – השמש מחממת את גג המבנה ודרך אותם קצרים תרמיים חודר חום רב לתוך המבנה. הפטנט הנפוץ ברוב הארגונים הוא שימוש מופרז במערכות מיזוג האוויר על מנת להוציא את עודפי החום מהמבנה. 
טיפול בגגות המבנה הינו נקודה קריטית בשמירה על טמפרטורה יציבה בתוך המבנה, ועל כן מומלץ כי מחלקת האחזקה יבנו "נוהל גגות":
א.לבצע בתחילת האביב טיפול מהותי למערכות הבידוד והאיטום של הגג.
ב.ביצוע ניקיון בכל מרחבי הגג.
ג.צביעה בלבן בוהק בכדי לצמצם את הקרינה הנספגת במאסת הגג. 
אנו ממליצים על הגשת הצעת מחיר למנהל המבנה של קבלן אשר יטפל בכל מרכיבי תחזוקת הגג. ברוב המקרים זו ההשקעה הכדאית ביותר לארגון והחזר ההשקעה הצפוי שווה ל-10% מהוצאות האנרגיה של מערך מיזוג האוויר. 
גם לאנשי התחזוקה עבודה רבה על גג המבנה: תפקידם לוודא שכל ציוד מיזוג האוויר תקין ומוכן לקיץ, במידה ויש דוד שמש על הגג יש לוודא שהקולט בזווית של כ-40 מעלות מעל הרצפה והוא מכוון לדרום. יש לטפל במים נגד שיקוע אבנית ולוודא שבשעות היום גופי החימום מנותקים והמערכת עובדת על אנרגיית השמש בלבד.

נהלים 

1.נוהל תחזוקת מערכות מיזוג האוויר
רוב הארגונים נמצאים בחוזה תחזוקה מול קבלן מיזוג אויר מרכזי. אנשי האחזקה צריכים להגיע עם הקבלן לתוכנית עבודה לתחזוקת המערכת ולקבל את אישור מנהל המבנה לתוכנית זו. בהעדר תוכנית עבודה קבלן המיזוג מספק תחזוקת שבר בלבד. הקבלן מגיע לטפל במערכות רק כאשר ציוד המיזוג מפסיק לעבוד. כמו ברכב בהעדר תחזוקה תקופתית הסיכוי לתקלות והשבתת הפעילות גבוה הרבה יותר. ניתן למנוע נזק זה על ידי תחזוקה תקופתית נכונה בזמן הנכון.
2.נוהל תחזית מזג האוויר (נוהל חלונות) 
נוהל זה מיועד למנוע פיתויים למיזוג אוויר בעונת המעבר - המבנים הגדולים עדיין קרים ויש למנוע מצב בו נעים בחוץ אך מחממים בפנים המבנה. בנוסף, בעונת המעבר מתרחשת תופעה של מזג אוויר קיצוני ומשתנה מהר (לילות יכולים להיות עדיין קרים מאוד והימים יכולים להיות חמים מאוד) ואפשר להתכונן לקראת היום הבא על ידי תחזית  מזג האוויר:
אם צופים לילה קר = לסגור וילונות.
אם צופים יום חם = אוורור על הבוקר.
זו עונה טובה גם לבצע בדיקות איכותיות למידת סחרור האוויר הצח בחדרים עקב חלונות פתוחים. בחדר שתנועת האוויר היא מינימאלית (רמז: במקום בו האוויר עומד בצורה קיצונית עשויים למצוא עובש על הקירות), יש לשקול הכנסת אמצעי לאוורור מאולץ, היינו מאווררים אישיים , מאוורר תקרה או מפוח אקונומייזר.
3.נוהל מדיניות טמפרטורה
כל ארגון יכול להכתיב את מדיניות הטמפרטורה במבנים שברשותו. מדיניות זו תחסוך הרבה עימותים בין העובדים בארגון לאורך עונות השנה המשתנות.
ניתן לקבוע כמדיניות 24 מעלות בחודשי האביב והקיץ. עובדים שמעוניינים בטמפרטורות נמוכות יותר יוכלו להוסיף פתרון מקומי על גבי מערכת המיזוג. הפתרון המומלץ ביותר הוא מאוורר פשוט. הוספת מאוורר במבנה ממוזג מספק תנועת אויר ובפועל מוריד את הטמפרטורה המורגשת בכ- 3 מעלות נוספות. כך שהעובד ירגיש 21 מעלות ללא כל עלות נוספת במערכת המיזוג (עלות הפעלת המאוורר זניחה ביחס להפעלת מזגן).
4.נוהל סגירת מבנה
מומלץ לייצר נוהל סגירת המבנה בסוף כל יום פעילות ונוהל נוסף ביציאה לחגים וסופי שבוע. לא כדאי לסמוך על השומר או המנקה שיכבו את האור אלא לפעול למילוי נוהל מסודר על ידי אחראי יומי.

תאורה 

יש לבחון את מגוון האפשרויות לשימוש בתאורה טבעית. בכל חדר וחלל אליו חודר אור יום מומלץ לאפשר מיתוג חכם של התאורה המלאכותית שהרי אין כל צורך להפעיל את כל מעגלי התאורה בשעות היום. 
ניתן להוסיף אוטומציה למיתוג בהתאם לעוצמת האור והנוכחות במבנה. מערכות אלו יוכלו לשרת את המבנה גם לצרכי מיתוג מערכות מיזוג האוויר בחודשי הקיץ.
אנו ממליצים לבחון את פתיחת הוילונות, הסרת תריסים וריהוט המונע חדירת אור טבעי לתוך המבנה. מחקרים רבים מציגים קשר ישיר בין עוצמת התאורה הטבעית ואיכותה (ביחס לתאורה מלאכותית) לבין המוטיבציה ופריון העבודה של השוהים במבנה.

ניהול מערכות אנרגיה 

מומלץ להוסיף לכל מערכת מיזוג מרכזית מונה חשמל – ובכל שבוע להעביר דיווח של עלות המיזוג למנהל המבנה. למרות שעלויות החשמל משתנות במהלך היום ניתן לדווח את צריכת החשמל במערכת מיזוג האוויר לפי חצי שקל לקווט"ש. דיווח נתונים אלו יאפשר למנהל המבנה לקבוע נוהלי תפעול ובעיקר אי הפעלה למערכות המיזוג המרכזי. בכל הארגונים אנו מוצאים ימים שלמים בהם מופעל המיזוג על מנת לספק צרכי מיזוג לחדר אחד או שנים. לאחר התקנת מונה האנרגיה מגיעים מהר מאוד לתובנה שניתן להפסיק את המערכת המרכזית ולהוסיף בחדר בו מתבצעת פעילות כל השנה מערכת מיזוג מפוצלת עצמאית. ההשקעה תוחזר במהלך הקיץ הקרוב. ניתן לחבר על מונים אלו מערכות דיווח בשכירות חודשית המאפשרות קבלת חשבונות חשמל פנימיים ממערכות המיזוג ישירות למחשב האישי של מנהל המתקן. חשבונות חשמל אלו מציגים את החשבון היומי בשקלים של חוסר יעילות ציוד המיזוג ומהווים זרז בקבלת החלטות.

סיכום 

ניתן לייצר check list קצר לאביב נעים יותר כמו בהחייאה ABCD.
Air way – יש לוודא זרימת אוויר מושלמת מחלונות המבנה ודרך מערכות האוורור של הבניין = 100% אוויר צח בחודשים מרץ-אפריל.
Bright – יש לטפל במערכות הבידוד והאיטום של גג המבנה ולסיים את חודש מרץ עם גגות לבנים.
Clean-up – יש לתחזק את כל מערכות האוורור במבנה, לנקות את כל הפילטרים כדי להזרים במבנה אויר צח ונקי מזיהומים.
Day light -  יש לקצור תאורה טבעית ולנצל כל חלון במבנה להכנסת תאורה טבעית ואיכותית ולפצל מעגלי תאורה על מנת למנוע הפעלת תאורה מלאכותית במקום בו הצלחנו להכניס אור טבעי למבנה.
* הכותב הנו מנהל הפיתוח בחברת נידן, המפתחת כלים מתקדמים לפיקוח על תהליך ההתייעלות בצריכת המשאבים www.nidan.co.il


פי.סי.חץ