חוסכים ונהנים

חוסכים ונהנים

כיצד לחסוך בחשמל ולמנוע את "בצורת החשמל" הצפויה?

אלון גני
עם בוא העונה החמה אחוזי הלחות והמעלות עולים ואנשים נוטים להשתמש במכשירים זוללי חשמל. משרד האנרגיה והמים מבקש לרתום את כלל ציבור צרכני החשמל במדינה על מנת להפחית את השימוש בחשמל בשעות המוגדרות כשעות העומס (13:00-17:00), וכך למנוע את "בצורת החשמל" הצפויה הקיץ. 
בקיץ הקרוב צפויה צריכת החשמל להגיע בימים החמים ל- 12,140 מגוואטים, בעוד שיכולת ייצור החשמל בימים אלו תעמוד על 12,900 מגוואטים בלבד. משמעות הדבר: קיים חשש להביא למצב של הפסקות חשמל עקב צריכת יתר. לשם כך, יצא משרד האנרגיה והמים בקריאה לציבור הרחב לחסוך בצריכת החשמל בשעות העומס. 
הקמפיין התקשורתי למניעת "בצורת החשמל", פונה לכלל האוכלוסייה בישראל, מתוך מטרה להגיע לקהל גדול ככל הניתן. את הקמפיין מלווה הסיסמא: "למה בצהרים? עוצרים את בצורת החשמל", והוא פונה לאנשים בבית בבקשה להימנע משימוש שאינו הכרחי במכשירי חשמל זוללי אנרגיה בשעות העומס, כגון: מזגן, מכונת כביסה, מייבש כביסה, מדיח כלים, דוד חשמלי, תנור אפייה ועוד.
להלן מספר טיפים לחסכון בחשמל אשר יקלו על הצרכן בשעות העומס: 
הימנעו ככל הניתן מהפעלת מכשירים "זוללי חשמל" בשעות העומס. במידה ונדרשת הפעלתם של מכשירים אלו, יש לוודא כי הטמפרטורה במכשיר תכוון בהתאם למינימום הנדרש, כגון: 
מכונת כביסה- עד 60 מעלות. 
מדיח כלים – עד 55 מעלות. 
דוד חימום חשמלי – עד 60 מעלות. 
המעיטו ככל הניתן בשימוש בתאורה בשעות השיא.
הוציאו מהשקע את המטען לטלפון הסלולארי בתום ההטענה. 
כבו את מכשירי הטלוויזיה בהם כשאינם בשימוש. 
בעת רכישת מכשירים, השוו בין המכשירים השונים והעדיפו את המכשיר החסכוני ביותר. מזגן: נקו את הפילטרים של כניסת האוויר למזגן לצורך שיפור הנצילות שלו. 
בעת קירור הבית על ידי המזגן, כוונו את הטמפרטורה ל-25 מעלות צלזיוס. כמו כן, סגרו את החלונות בבית על מנת למנוע בזבוז של עוצמת הקירור וכסו את החלונות על ידי תריסים כדי למנוע חדירת שמש ישירה. בסיום, כבו את המיזוג בחדרים ריקים. 
ודאו שלמזגן יש תו תקן. למזגנים מיני מרכזיים ו"מזגני רב מאייד" אין עדיין תו תקן. 
התייעצו עם מומחה על מנת לרכוש מזגן בעל נצילות אנרגיה מקסימאלית ביחס לחלל אותו אתם מעוניינים למזג. 
בעת בחירת המזגן מומלץ להתייחס לגורמים נוספים כמו מחיר, עיצוב, שירות, אחריות וכדומה. 
להתקנה נכונה של המזגן יש חשיבות רבה בחיסכון בחשמל.
מכונת כביסה: מרבית האנרגיה לכביסה דרושה לחימום המים. לכן, כוונו את התרמוסטט לטמפרטורה מתאימה, לא גבוהה מדי. כדאי לכבס בטמפרטורה נמוכה על ידי שימוש בחומרי כביסה המתאימים גם למים פושרים ולמכונת הכביסה שברשותכם.
הפעילו את מכונת הכביסה כאשר התוף מלא בבגדים על פי יכולת הקיבול המומלצת על ידי היצרן. מכונה שאינה מלאה מבזבזת אנרגיה ומים. 
התאימו את תכנית הכביסה לצרכים. ככל שהתכנית ארוכה יותר – כך תצרך יותר אנרגיה.
יש לנקות את מסנן מכונת הכביסה לעתים קרובות.
מקרר: הימנעו מפתיחת דלת המקרר שלא לצורך וקצרו עד כמה שאפשר את הזמן שבו הדלת פתוחה. 
תנור אפיה: רצוי לתכנן מראש את הכנת הארוחות. עדיף להפשיר את הבשר לפני בישולו וכך לחסוך משמעותית מזמן הבישול. רצוי לרכז מספר תבשילים בעת הפעלתו של התנור. 
בדרך כלל אין צורך בחימום מוקדם של תא האפייה. הימנעות מחימום התנור לפני אפייה חוסכת כ-10% מהאנרגיה. דלת התנור צריכה להיות אטומה. אם נפלט חום מתא האפייה יש להזמין טכנאי מוסמך לתיקון האיטום. 


פי.סי.חץ