עת למזג

עת למזג

טיפים לבחירה נכונה של מזגן ושימוש חסכוני בחשמל

דני ישראל
בחירה נכונה של מזגן תבטיח את יעילות הקירור או החימום של הבית או העסק, תחסוך משמעותית בעלויות החשמל וגם "כאב ראש" מיותר בגלל הצורך לטפל בליקויים ותקלות.
להלן מספר טיפים לבחירה חכמה של מזגן:
התייעצו עם מתקין מומחה. יועץ מיזוג אוויר מקצועי יכול לתת לכם הכוונה נכונה בנושאים הבאים: קביעת תפוקת המזגן הדרושה, בחירת מיקום אופטימאלי למזגן ולחלקיו השונים, אופן ההתקנה הטוב ביותר וכן התאמה לרשת החשמל (חד-פאזי/ תלת-פאזי).
ודאו כי המתקין מקצועי ובעל מוניטין – בקשו ממנו המלצות והתקשרו לממליצים. התקנה מקצועית מבטיחה את שלמות המזגן, מונעת בעיות עתידיות של נזילות, רעשים ופגיעות בקיר וחשובה לתוצאה אסתטית ונקייה.
אמינות ומוניטין - שימו לב שאתם קונים מזגן מחברה אמינה ובעלת מוניטין רב שנים, בעלת תוי תקן, בעלת מזגנים עם טכנולוגיה מתקדמת. חברה בעלת מוניטין שאתם יכולים לסמוך על מוצריה.
בררו את טיב השירות הנלווה למזגן – השירות ללקוח לא מסתיים בקנייה: מוקד שירות טלפוני, טכנאי שטח מקצועיים בפריסה ארצית, מהירות תגובה וזמינות חלפים, גם הם חלק בלתי נפרד משירות איכותי. בדקו אם קיימים תווי תקן למזגן ולחברה המעידים על איכותם. באתר מכון התקנים תוכלו למצוא את רשימת המזגנים הנושאים תו תקן ישראלי. בנוסף, לפני הקנייה התקשרו למוקד השירות של החברה. 
בדקו גם אם החברה שפניתם אליה מעניקה ייעוץ מקצועי בבית הלקוח לגבי סוג המזגן המומלץ ותנו עדיפות לחברה שכזו. בחרו חברה מוכרת הנותנת אחריות לא רק על המזגן אלא גם על התקנתו.
בחרו את ה"אותיות הנכונות" - ה-COP מייצג את מידת האנרגיה והחיסכון בחשמל. כאשר הערך קרוב יותר ל-3.8, תוכלו לדעת שהמזגן חסכוני יותר בחשמל. עוד מדד ודאי לחיסכון באנרגיה הוא מזגן בדירוג A (לעומת G עם היעילות הנמוכה ביותר).
כדי ליהנות מהמבצע של חברת החשמל שיזכה את חשבונכם אם תוכיחו חיסכון בחשמל בחצי השנה הקרובה, כדאי לאמץ את הטיפים הבאים:
בעת הפעלת המזגן חשוב להקפיד לסגור חלונות או כל פתח אוורור אחר.
חשוב להקפיד ולנקות את מסנני האוויר באופן שגרתי. 
בקיץ מומלץ להעביר את השלט למצב קירור ולכוון את הטמפרטורה ל 23-24 מעלות צלזיוס. 
המזגן הוא אמצעי החימום הזול ביותר בחורף. מומלץ להעביר למצב חימום ולכוון את הטמפרטורה ל 26-27-מעלות צלזיוס. 
בקירור, עדיף לכוון את פתח יציאת האוויר במקביל לרצפה או מעט כלפי מעלה למיזוג האזור הרצוי. בחימום, מומלץ לכוון את הפתחים כלפי מעלה. 
המזגן מוציא מים בזמן קירור. לכן יש לוודא שצינור הניקוז לא סתום או מנותק. 
במקרה שהיחידה החיצונית של המזגן מותקנת על הקרקע, חשוב לשמור על סביבה נקייה כדי שלא יישאבו לתוכה עשבים, שקיות ניילון או כל לכלוך אחר ויאמצו את המזגן או יפגעו בו.

* הכותב הנו מהמחלקה הטכנית של תדיראן גרופ


פי.סי.חץ