אלקטרה רוכשת מאיירוול את תחום המזגנים הביתיים

אלקטרה רוכשת מאיירוול את תחום המזגנים הביתיים

העסקה תאפשר לאלקטרה להגדיל משמעותית את מכירותיה בשווקים הבינלאומיים באמצעות מערך ההפצה והמכירות של אירוול

חברת אלקטרה מוצרי צריכה תרכוש מידי חברת איירוול (Airwell) מקבוצת אלקו החזקות, את הפעילות של איירוול בתחום המזגנים הביתיים, תמורת סכום של כ-7.2 מיליון יורו. סכום זה משקף בעיקר את שווי המלאי המשויך לפעילות הנרכשת ואת השווי של מותג ג’ונסון (Johnson) שברשותה, הפעיל בעיקר בספרד. סכום העסקה כפוף להתאמות סופיות שסוכמו בין הצדדים.
ערב העסקה, פיצלה אירוול את פעילות המזגנים הביתיים (RAC) משאר פעילותה, העבירה אותה לחברה חדשה בשם Airwell Residential SaS, אותה למעשה תרכוש אלקטרה מוצרי צריכה. את הפעילות בחו"ל ינהל רונן גולדשטיין, המכהן ב-3.5 השנים האחרונות כסמנכ"ל פיתוח עסקי באלקטרה מוצרי צריכה.
אירוול נוסדה בצרפת בשנת 1947. לחברה מפיצים במספר מדינות באירופה, כולל איטליה, גרמניה וספרד, ובעולם. לאחר פיצול הפעילות תישאר חברת אירוול עם פעילות המזגנים התעשייתיים (CAC) בלבד. הפעילות הנמכרת (RAC) לאלקטרה מוצרי צריכה רשמה ברבעון הראשון של 2012 הכנסות בסך של כ-11.7 מיליון יורו. עם זאת, במהלך שנת 2011 והרבעון הראשון של 2012 החלה במהלך של צמצום מצבת העובדים של אירוול באיטליה וספרד, פעילות שבגינה רשמה הפרשה של 10 מיליון שקל בגין פיטורי העובדים. בשנת 2011 כולה ייצרה לקבוצת אלקו פעילות מיזוג האוויר הכנסות של 666 מיליון שקל. 
בחודש שעבר, מכרה אלקו החזקות את השליטה בפעילות מיזוג האוויר שלה בדרום מזרח אסיה, בתמורה ל-33 מיליון שקל וברווח נקי של 7 מיליון שקל. בעסקה זו, מכרה החברה בת של אלקו – ACE SAS כ-80% ממניותיה בחברה בת הונג קונגית, המחזיקה ב-67% ממיזם לייצור מזגני אוויר בסין לקונצרן סינגפורי בתחום מיזוג האוויר. בעסקה נוספת עליה דיווחה אלקו בחודש שעבר, מכרה אלקו לרוכש את מניותיה במותג המקומי Fedders - גם הוא בתחום מיזוג האוויר, בתמורה ל-11 מיליון שקל. 
שלושת העסקאות  הן המשך של תהליך ארגון מחדש שמיישמת אלקו בתחום המזגנים. המהלך, שנועד להבטיח רווחיות בטווח הבינוני והארוך, כולל סגירת מפעלים מפסידים ברחבי העולם, קיצוץ בכוח האדם ומכירת פעילויות שאינן בליבת העסקים של אלקו. 
עם השלמת העסקה, תרכז אלקטרה מוצרי צריכה את פעילות המיזוג של הקבוצה ויקי ודמני, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה, צופה כי העסקה תאפשר לאלקטרה להגדיל משמעותית את מכירותיה בשווקים הבינלאומיים באמצעות מערך ההפצה והמכירות של אירוול. 
"על רקע רצונה של החברה לבצע "קפיצת מדרגה" עסקית בתחום זה, החליטה אלקטרה להפוך לשחקן בקנה מידה בינלאומי ולהגדיל את פעילותה בתחום המזגנים גם לשווקים הבינלאומיים. תחום המזגנים הינו אחד מתחומי הליבה של החברה, כאשר לאורך השנים היא צברה ניסיון וידע מקצועי עצום של הנדסה, מכירות, שיווק וייצור מהשורה הראשונה. הרכישה תסייע לאלקטרה להגדיל משמעותית את מכירותיה בשווקים הבינלאומיים וזאת באמצעות מערך ההפצה והמכירות הגדול שמפעילה אירוול, באירופה ובעשרות מדינות נוספות ואודות לקשרי הלקוחות הענפים אותם יש לחברה, כל זאת באופן מיידי וללא צורך בהערכות מיוחדת. בנוסף, אנו בוחנים שימוש בפלטפורמה השיווקית של הפעילות הנרכשת כדי לפתוח את השווקים בהם היא פועלת גם לטובת מכירת מוצרים נוספים של הקבוצה", אמר ודמני.


פי.סי.חץ