גל תלונות על גביית תוספות תשלום בהתקנת מזגנים

גל תלונות על גביית תוספות תשלום בהתקנת מזגנים

כל רשת מגדירה לעצמה את הסטנדרטים של התקנה בסיסית ולפיכך גם מחיר התוספות שבהתקנה מיוחדת נקבעות בנפרד

הקיץ שעברה ישראל הביא עימו ברכה רבה לתעשיית מיזוג האוויר, אבל גם גל תלונות על תוספות תשלום שנדרשו צרכנים לשלם במהלך התקנת המזגנים.
מתחקיר שערך "גלובס", עולה כי חלק ניכר מהלקוחות הסופיים, שסברו כי הסדירו את התשלום על ההתקנה (400-500 שקל) בעת ביצוע רכישת המזגן, מצאו את עצמם נדרשים להוסיף מאות שקלים על ידי המתקינים בעת ביצוע ההתקנה בתואנות שונות ומשונות.
הסיבה המרכזית להבדלים במחירי ההתקנה נובעים, לדברי נוחם אוחנה, מנהל אתר "מידרג", מכך שכל רשת מגדירה לעצמה את הסטנדרטים של ההתקנה בסיסית ו"לפיכך גם מחיר התוספות שבהתקנה מיוחדת נקבעות בנפרד". 
אי לכך, ממליץ אוחנה להעדיף את שירותיו של מתקין עצמאי עימו ניתן לסכם מראש את מחיר ההתקנה, ובכך לחסוך את עוגמת הנפש המיותרת. מה גם שחלק מהמתקינים מציעים הנחה מסוימת על ההתקנה אם יבחרו הלקוחות לרכוש את המזגן ישירות מהם. יחד עם זאת, יש לוודא כי במקרה כזה העסקה כוללת אחריות רשמית על המוצר.
התחרות הקשה בשוק גורמת, לדברי מתקין מורשה ממאגר "המקצוענים", למתקינים להציע מזגנים ללא רווח ולהסתפק ברווח על ההתקנה.
בכיר בענף תולה את האשם במצב שנוצר ברשתות החשמל. האחרונות, לדבריו, מעדיפות לשווק את הרכישה וההתקנה במחיר אטרקטיבי, והמוכרים הלהוטים בסניפים לעיתים לא טורחים ליידע את הלקוחות כי מדובר בתעריף התקנה בסיסי בלבד וכי יתכן שיידרשו לתשלום נוסף בהתאם לנסיבות. לדבריו, "מערכת היחסים של המתקין והלקוח היא חד-פעמית, והרשת הרי תרצה שהלקוח יחזור אליה - אז לכאורה היא יוצאת צדיקה כשגבתה 'רק' 400 שקל על התקנה, ושהמתקין ישבור לבד את הראש. השיטה הזו יוצרת את המלכוד".
מתקין ותיק ציין כי חובה על הלקוחות לערוך השוואת מחירים ולהבין כי אין ארוחות חינם. "זה ענף פרוץ ולא חסרים 'חאפרים'. כדאי להציץ במחירונים באינטרנט ולקבל אמת-מידה. טכנאי גובה כ-200 שקל רק עבור ביקור, אז לא ייתכן שיגבה 400 שקל על כל ההתקנה. קודם מבררים את מחיר ההתקנה ורק אחר כך את מחיר המזגן".


פי.סי.חץ