השחיקה ברווח וההאטה הגבירו סיכון ענף החשמל

השחיקה ברווח וההאטה הגבירו סיכון ענף החשמל

סקירה של דן אנד ברדסטריט ישראל, מראה שרשתות וחנויות החשמל מצויות ברמת סיכון גבוהה לא לעמוד בהתחייבויותיהם

השחיקה ברווחיות ובמכירות לצד ההאטה הכלכלית העלו באופן ניכר את רמת הסיכון הנשקפת לענף מוצרי החשמל, אשר גבוהה בכ-10% מרמת הסיכון הממוצעת במשק. 
סקירה של חברת הייעוץ דן אנד ברדסטריט ישראל, מראה שרשתות וחנויות החשמל מצויות ברמת סיכון גבוהה לא לעמוד בהתחייבויותיהם. לראיה, הכנסות ענף קמעונות מוצרי החשמל (לא כולל יבוא) הסתכמו אשתקד בכ-5.5 מיליארד שקל - ירידה של כ-10% לעומת 2010. במקביל, נרשמה ירידה של כ-5% במכירות גם במחצית הראשונה של 2012 ובחברה מעריכים כי הירידה במכירות תימשך גם במחצית השנייה של השנה. 
אלמלא אירועים כמו משחקי האירו, המשחקים האולימפיים שהעלו את מכירות מקלטי הטלוויזיה והמכרזים של משרד האנרגיה והמים לסבסוד רכישת מקררים ומזגנים חדשים יעילים אנרגטית, מאמינים כלכלני קבוצת דן אנד ברדסטריט כי היקף המכירות של הענף היה קטן משמעותית.
בנוסף, נרשמה ירידה חדה ברווחיות של הענף. למרות ששיעור הרווח הגולמי המקובל בענף אשתקד נע בטווח של 15%-22%, הרי ששיעור הרווח הנקי הממוצע בענף מסתכם נאמד בכ-2% בלבד - לאחר שנים של שיעורי רווחיות גבוהים יותר. הירידה ברווחיות נזקפת בין השאר לירידה במחירי המוצרים הנובעת מיבוא מקביל והמיתון. עם זאת, מחיר מוצרי החשמל צפוי לעלות עד סוף השנה הנוכחית ב-5%-10% בשל התחזקות הדולר והעלאת המע"מ הצפויה ועל-רקע ביטול הפחתת מס הקנייה על מוצרי אלקטרוניקה בידורית.


פי.סי.חץ