מישהו הפסיק את הזרם

מישהו הפסיק את הזרם

האמריקנים מהדקים את החגורה ומכבים את המזגן

מחירי האנרגיה ההולכים ותופחים, גורמים לצרכנים רבים בימים אלה בארצות הברית להדליק במינון נמוך אם בכלל את מיזוג האוויר. זאת למרות שהטמפרטורות שוב ושוב שוברות שיאים במרבית המדינה.

כיוון שתחנות כוח רבות פועלות על גז טבעי, שמחירו עלה פלאים מאז תחילת משבר האנרגיה הנוכחי, חברות השירותים השונות באמריקה נאלצו להעלות את התעריפים ב-30% בקירוב. בתגובה לכך כמעט שני שלישים מהמשפחות מקצצות במיזוג, לפי סקר שערכו סוכנות הידיעות איי.פי. ויאהו. התושבים מצדם מעדיפים לרכוש מאווררי תקרה ולשרוף את זמנם בקניונים ובתי הקולנוע הממוזגים.

גם האזרחים היותר מבוססים מוצאים פתרונות יצירתיים כדי להתגבר על המכה: התקנת טחנות רוח בחצר האחורית. חברת וינדפאוור מאריזונה היא אחת הנהנות העיקריות מהמצב שנוצר, שכן היא מתקינה טורבינות רוח שיכולות לספק כשליש ויותר מצריכת החשמל הביתית בעלות של 13 אלף דולר לפחות.

דברה קנדי מדטרויט, מישיגן החליטה לנקוט בצעד דרסטי וכיבתה את מערכת המיזוג בביתה במשך הקיץ, לאור חשבונות החשמל ההולכים ונוסקים. טרוי ניומן מוויצ'יטה, קנזס לא הסתפק בכיבוי המזגן, והתקין חלונות כהים על החלונות בביתו והגביל את השימוש של משפחתו במוצרים המייצרים חום. את הבישול והכביסה הוא העביר לחצר ובשעות החמות של אחר הצהריים, הוא נוהג לשטוף את הגג במשך 20 דקות. ניומן מעיד כי מאז נכנס למשטר החסכון, חשבונות החשמל שלו צנחו מ-300 דולר ל-200 דולר.

במחלקה הארצית לאנרגיה מעריכים, כי המיזוג מהווה כמעט מחצית מהאנרגיה שמשק בית ממוצע מוציא- יותר מכל הנורות, המדיח, המקרר, הדוד, מכונת הכביסה והמייבש גם יחד. לכן, ממליצים שם להחליף את המזגן המכוון ל-22 מעלות צלזיוס במזגן יעיל בצריכת אנרגיה המכוון ל-25 מעלות, דבר שיכול לקצץ את עלויות המיזוג בחצי.

 


פי.סי.חץ