הוכרזו זוכי פרס רה”מ לחדשנות עולמית בתחליפי נפט לתחבורה

הוכרזו זוכי פרס רה”מ לחדשנות עולמית בתחליפי נפט לתחבורה

השניים זכו בפרס היוקרתי בגובה מיליון דולר על פיתוח טכנולוגיות להן פוטנציאל לשמש כתחליף לדלקים לתחבורה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי הכריזו על הזוכים בפרס ראש הממשלה לחדשנות בתחום אנרגיה חלופית לתחבורה: פרופ’ מיכאל גרצל מהמכון הטכנולוגי הפדרלי השוויצרי בלוזאן ופרופ’ תומס מאייר מאוניברסיטת צפון קרוליינה בארה”ב. השניים זכו בפרס היוקרתי בגובה מיליון דולר על פיתוח טכנולוגיות להן פוטנציאל לשמש כתחליף לדלקים לתחבורה. הפרס מוענק זו השנה השנייה על ידי משרד ראש הממשלה, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל וקרן היסוד.  
הפרס, על שם אריק ושילה סמסון, בסכום של מיליון דולר, הוא הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום האנרגיה החילופית בעולם ומוענק למדענים/ות שקידמו את הנושא משמעותית. הזוכים נבחרו מתוך  מספר רב של מועמדים שהומלצו לפרס על ידי נשיאי/ות אוניברסיטאות ומנהלים/ות בתעשיות מהעולם ומישראל. 
פרס סמסון-ראש הממשלה היוקרתי מוענק לשני הזוכים על מחקריהם פורצי הדרך בפיתוח תהליכים יעילים וזולים המבוססים על “תאי שמש” להמרת אנרגית השמש לאנרגיה חשמלית שתשמש להנעה חשמלית בתחבורה. תאים אלו יכולים לשמש גם לפירוק מים לקבלת מימן וחמצן, צעד קריטי בפיתוח דלקים “מבוססי שמש” לתחבורה. דלקים המבוססים על מימן הם דלקים ידידותיים לסביבה מכיוון שבשריפתם נפלטים מים בלבד.  
הזוכה הראשון  - פרופ’ מיכאל גרצל הוא ראש מעבדת הפוטוניקה במכון הטכנולוגי הפדרלי השוויצרי בלוזאן. במחקריו פיתח סוג חדש של תאים סולאריים הקרויים על שמו - תאי Grätzel. התאים מבוססים על חלקיקי צבע רגישים המחקים את תהליך הפוטוסינתזה והופכים את  אנרגית האור לאנרגיה חשמלית שיכולה לשמש ישירות להנעה חשמלית או יכולה לשמש לפירוק מים לקבלת מימן וחמצן, שניתן להשתמש בהם כדלקים לתחבורה. תאים אלו הם בעלי היעילות הגבוהה ביותר הידועה כיום בניצול אנרגיה סולרית  והיצור שלהם זול בהרבה מתאי שמש רגילים.
הזוכה השני - פרופ’ תומס מאייר, מהאוניברסיטה של צפון קרולינה בארה”ב וראש מרכז לאומי לדלקים מבוססי שמש,  הוא מנהיג וחלוץ בתחומי הפוטוסינתזה המלאכותית ופיתוח דלקים סולאריים המבוססים על פירוק מים לקבלת מימן וחמצן. מחקריו פרצו דרך בהבנת תהליכי העברת אלקטרונים בעקבות חשיפה לאור שמש - תהליך מרכזי בהמרת אנרגית שמש לחשמל. מחקריו המעמיקים והמקיפים תרמו תרומה מכרעת לפיתוחים טכנולוגיים של תאים “לפוטוסינתזה מלאכותית”.  
הזוכים נבחרו על ידי ועדת מומחים בין-לאומית שהגישה המלצתה לאישור חבר נאמנים בראשות פרופ’ יצחק אפלויג, לשעבר נשיא הטכניון. “התגליות המדעיות הבסיסיות והפיתוחים הטכנולוגיים של מקבלי הפרס מקדמים את האנושות צעד קרוב יותר לרגע שבו נוכל להשתמש באנרגיה הזמינה והבלתי מוגבלת של השמש לתחבורה ולצרכים אחרים ולהתנתק מהצורך להשתמש בדלקים הפוסיליים המתמעטים והמזהמים”, ציין פרופ’ אפלויג.
 


פי.סי.חץ