2014 הייתה השנה החמה ביותר ב-130 השנים האחרונות

2014 הייתה השנה החמה ביותר ב-130 השנים האחרונות

כעת זה רשמי: שנת 2014 היתה השנה החמה ביותר בכדור הארץ מאז החלו לתעד את מזג האוויר. כך עולה מנתונים של סוכנות החלל האמריקנית ומינהל האוקיינוסים והאטמוספירה.

מאז החל תיעוד מזג האוויר לפני 130 שנה, ב-1880 עלתה הטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ בשמונה עשיריות המעלה, בעיקר בשל פליטות של דו תחמוצת הפחמן ותרכובות אחרות מעשי אדם לאטמוספירה. 
עשר השנים החמות ביותר ברשומות, למעט 1998 כולן התרחשו מאז שנת 2000. זו התמשכות מגמה של התחממות ארוכת טווח. כך עולה מניתוח מדידות טמפרטורת פני השטח בידי מדענים ממכון גודארד לחקר החלל של נאס”א בניו יורק. 
“שנה כלשהי שבה נשבר שיא החום היא לא משמעותית לכשעצמה באופן מיוחד, אבל השנה הזו היא אחת בסדרה של שנות שיא חמות שמונעות על ידי בסיס מתמשך של התחממות גלובלית לטווח ארוך”, אמר גאווין שמידט, מנכ”ל מכון גודארד לחקר החלל בנאס”א. “אנחנו צופים ששיאי החום ימשיכו להישבר - לא בכל מקום ולא בכל שנה, אבל יותר ויותר - וזה לא בשורות טובות לציוויליזציה שממשיכה להוסיף גזי חממה לאטמוספרה בקצב מתגבר”.  
הנתונים הרשמיים מלמדים כי ההתחממות התרחשה כמעט בכל מקום בעולם. הטמפרטורות הגבוהות נעו מהמזרח הרחוק של רוסיה ועד מערב אלסקה, מערב ארה”ב ואזורים נרחבים מהחלק הפנימי של דרום אמריקה. ההתחממות גם נרשמה באירופה, בצפון אפריקה, בחלקים ממזרח אוסטרליה ומערבה. על אף מגמת ההתחממות המתמשכת, נרשמו גם מקרים קיצוניים של סופות חורף, כאשר כמויות השלג שירדו בחצי הצפוני של כדור הארץ בשנה האחרונה היו “קרובים לאמצעו של השיא ההיסטורי”.


פי.סי.חץ