ארה”ב וקובה שוקלות שיתוף פעולה בתחום האנרגיה

ארה”ב וקובה שוקלות שיתוף פעולה בתחום האנרגיה

אחרי שנים רבות של נתק, מומחי אנרגיה מארצות הברית נפגשו לאחרונה לראשונה עם הרשויות בקובה כדי לדון בשיתוף פעולה אפשרי לפיתוח מצבורי הנפט הימיים העשירים של המדינה הנמצאים במפרץ מקסיקו.

מדובר בצעד נוסף בהתקרבות בין המדינות, לאחר שבדצמבר שעבר הן הכריזו על סיום חמישה עשורים של מלחמה קרה והחלו לנרמל את היחסים. אולם למרות האופטימיות, פדרו סורזאנו, ראש מונופול הנפט הקובני Cubapetroleo, הודה כי עד כה אף חברה אמריקנית לא הביעה עניין בכניסה לשוק האנרגיה של המדינה. הסיבה לכך לדבריו הן הירידה הנמשכת במחירי הנפט והסנקציות הכלכליות האמריקניות אשר עדיין שוררות. נשיא ארצות הברית ברק אובמה הצהיר על כוונותיו להסיר את הסנקציות על המדינה, אך צעד זה מצריך את אישור הקונגרס, דבר אשר אורך זמן.
לפי בדיקות שבוצעו בעבר, לקובה יש מצבורים של מיליארדי חביות נפט במפרץ מקסיקו, אולם הפקתו נחשבת למאוד יקרה. מספק חברות ניסו לבצע חיפושי נפט באזור, אולם חזרו בידיים ריקות. 
קובה מייצרת עבור עצמה כמחצית מהנפט הגולמי עבור המשק המקומי, אולם מדובר בסוג כבד המתאים להפעלת תחנות כוח. את המחצית השנייה מייבאת קובה מבת בריתה ונצואלה במחיר יחסית נמוך. עצמאות אנרגטית, יחד עם הפיכת כלכלת המדינה מענייה ומתפתחת ליצואנית של נפט, עשויות לשמר את המשטר הדיקטטורי הנוכחי שנים קדימה. המדינה הקומוניסטית הדלה נתמכה בעבר כמעט לגמרי על ברית המועצות, אשר סיפקה לה נפט במחיר מסובסד, אולם מאז נפילת מסך הברזל ב-1989 נכנסה המדינה המנותקת לכאוס כלכלי ממנו טרם יצאה.
 


פי.סי.חץ