מקורות אנרגיה מתחדשת מהווים 22% מכלל האנרגיה העולמית

מקורות אנרגיה מתחדשת מהווים 22% מכלל האנרגיה העולמית

אנרגיה מתחדשת היא כבר מזמן לא קוריוז או טרנד חולף אלא מקור אנרגטי חשוב מאין כמוהו שהולך ותופס חלק יותר ויותר נרחב במפת צריכת האנרגיה הגלובאלית.

 כך, למשל, בהסתמך על הנתונים שפורסמו בשנה החולפת על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, האנרגיה המתחדשת על מכלול רבדיה, אנרגיה סולארית, אנרגיית רוח ואנרגיה הידרואלקטרית, היוו 22% מכלל האנרגיה העולמית.
הנתון האחרון שראה אור בשלהי 2014 מצטרף לנתונים נוספים המשקפים עלייה מדורגת בהיקף השימוש באנרגיה סולארית מכלל הצריכה. לשם המחשה, ב-2012 אנרגיה מתחדשת תרמה 21% מכלל האנרגיה העולמית וב-2007 עמד שיעור התרומה של מקורות האנרגיה המתחדשת למכלול כולו על 18%. הנתון המעודכן לשנת 2014 מציב את האנרגיה המתחדשת הלכה למעשה כמקור אנרגטי ראשון במעלה - והמוביל בתחומו לצד הגז הטבעי. ואולם, בהתחשב בעובדה שמרבית האנרגיה המתחדשת שבה עושים שימוש בפועל מוקצית לענפי התחבורה והפקת חשמל, הרי שהדו”ח מצביע על כך שתרומתה של האנרגיה המתחדשת לענפי החימום והקירור הישירים צפוי לעלות ב-2020 ל-9% בלבד, עלייה של אחוז בודד בהשוואה ל-8% ב-2013.
על פי התחזיות שהוצגו על ידי מומחי אנרגיה מרחבי העולם, שיעור התרומה של האנרגיה המתחדשת צפוי לגדול לכ-25% עד שנת 2020. ואולם, המומחים אף הזהירו מבעוד מועד כי השימוש באנרגיה מתחדשת עלול להיתקל במכשול הנסמך כאמור על קשיים וסיבוכים רגולטוריים במדינות שונות.
“אנרגיה מתחדשת היא חלק חשוב ובלתי נפרד מהביטחון האנרגטי בעולם כולו אך דווקא כשהיא הפכה ליותר ויותר כדאית בפרספקטיבה כוללת של עלות מול תועלת, הרי שבשווקים מסוימים השימוש בה מוטל בספק בגלל שמחוקקים מסוימים מערימים קשיים רגולטוריים מתמשכים הפוגעים בכושר התחרותיות של האנרגיה המתחדשת”, אמרה מריה ואן דר-הויבן מסוכנות האנרגיה הבינלאומית.


פי.סי.חץ