יצרני המזגנים בסין בחרו במפתיע להעלות מחירים

יצרני המזגנים בסין בחרו במפתיע להעלות מחירים

התייקרות מחירי חומרי הגלם, עלויות התובלה, כח האדם והפיחות במטבע הסיני השפיעו על התעשייה

באופן מסורתי נוהגות חברות המזגנים הסיניות להוריד מחיר או לצאת במבצעים מפתים במטרה לעודד את המכירות סביב השנה הנוצרית החדשה או חג ראש השנה הסיני. אלא שבדצמבר 2016 ובניגוד גמור לציפיות הצרכנים, בחרו יצרני המיזוג המובילים דווקא להעלות מחירים. התנאים השונים ב-2016 גרמו ליצרנים להעלות מחירים בדצמבר 2016.
מיד אחרי יום הקניות הסיני ב-12 לדצמבר הכריזה גרי על העלאת מחירי מזגניה בשיעור של 50-100 יואן ליחידה (1 יואן = 0.55 שקל), צ’יאגו הודיעה על עלייה של 12% במחיריה ב-19 לדצמבר, מידאה הצטרפה לחגיגה עם עלייה של 50-200 יואן ליחידה ב-26 לדצמבר ואילו היטאצ’י היפנית יישרה קו והצהירה על עלייה ממוצעת של 10% במחירי מזגניה בסין. לדברי אנליסטים המתמחים בכלכלה הסינית, מחיר מזגן בסין כיום עומד בממוצע על 2,152 יואן (414 שקל), עלייה של 100 יואן או 4.5% לעומת נובמבר 2016!
אז מהן הסיבות לעליית המחירים המפתיעה? ראשית, ביקוש גבוה למזגנים בשוק המקומי לעומת ירידה ניכרת בביקושים בשווקים שמעבר לים, קיטון שגרם להקטנת קווי הייצור בסין במהלך 2015. השינוי המיוחל הגיע ביולי 2016 אבל הנזק שנגרם היה בלתי הפיך לתעשיית המיזוג הסינית. אם לא די בכך הרי שמחירי הנחושת ושאר חומרי הגלם המרכזיים בהם משתמשת התעשייה ירדו עקב כך ורשמו שפל חסר תקדים בפברואר אשתקד.
בעקבות ארגון מחדש בתעשייה ירדה כמות המזגנים במלאי של החברות הסיניות לפחות מ-30 מיליון יחידות ביוני 2016, לדברי אנליסטים העוסקים בחקר התעשייה. כמות נמוכה משמעותית מ-40 מיליון היחידות שנרשמה בשנת 2015. אחרי דשדוש ממושך, המכירות לשוק המקומי החלו להתאושש בשיעור ממוצע של כ-35 אחוז.
שנית, שוק הסחורות וחומרי הגלם רשם זינוק מסחרר במרוצת 2016, וכתוצאה מכך זינקו כאמור מחירי הנחושת, אלומיניום, נפט, קרטון ופלסטיק. כתוצאה מכך קפצו עלויות יצרני המזגנים והם הגיבו בהתאם.
שלישית, עלויות השינוע וההובלה של חברות המיזוג עלו אף הן כתוצאה מהכנסת רגולציה שנועדה להקטין את זיהום האוויר שנוצר בדרכים, ולצמצם באופן ניכר את כמות כלי הרכב המסחריים הנעים בכבישי המדינה.
רביעית, הפיחות הגדול שאירע בשער היואן אחרי תקופה ארוכה של שערים גבוהים בהרבה מהמקובל בעוד הדולר האמריקני והיורו מפגינים חוסר יציבות.
אם כן, התייקרות מחירי חומרי הגלם, עלויות התובלה, כח האדם והפיחות במטבע הסיני נתנו את אותותיהם על התעשייה שמצאה את עצמה עם חוסרים במלאי ונאלצה, לאור הנסיבות, להעלות את המחירים דווקא באחת התקופות היותר חלשות בשנה.
על פי הערכות האנליסטים המלווים את התעשייה, המחירים הנהוגים כיום הגיעו לשיאם וצרכנים שיתאזרו בסבלנות יוכלו, תוך תקופה קצרה, להרוויח מירידת המחירים הצפויה בשוק המאוד תחרותי במהלך 2017.


פי.סי.חץ