האוויר המזוהם בסין הוא הזדמנות לטכנולוגיה ישראלית

האוויר המזוהם בסין הוא הזדמנות לטכנולוגיה ישראלית

חברה בבעלות ישראלית בסין זכתה בפרס בתחרות לבדיקת איכות האוויר במשרדים בשנגחאי

 

לסינים קשה לנשום. בימים האחרונים רמת זיהום האוויר בערים הגדולות במדינה חריגה במיוחד והתראת “צבע אדום”, שמשמעותה רמת הכוננות הגבוהה ביותר, לא יורדת מהכותרות. בבייג’ינג אף הוכרז בשבוע האחרון מצב חירום: בתי הספר נסגרו, מכוניות הורדו מהכביש והופסקו עבודות בנייה בעיר. רמת האוויר הנאותה למחייה לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO) עומדת על 25 מיקרוגרם חלקיקים מזהמים למ”ק של אוויר, ובבייג’ינג ביום הראשון של 2017 ריכוז החלקיקים המזהמים באוויר עבר את ה-500 מיקרוגרם, מעל פי 20 מהמותר! בתקופות גרועות במיוחד כמו אלה האזרחים הזרים, וגם הסינים שיכולים להרשות לעצמם, “נודדים” זמנית להונג קונג כדי לברוח מהזיהום הקשה. 
על רקע זה, חברת PTL Group, המספקת שירותי ניהול ותפעול לחברות ישראליות וזרות רבות בסין, רושמת הישג ירוק מרשים. החברה, שבמשרדיה מתארחות דרך קבע חברות ישראליות רבות, זכתה בתחרות שנערכה בשנגחאי, לבדיקת איכות האוויר במשרדים רבים בעיר. בתחרות נבדקה איכות האוויר בשלושה פרמטרים: PM 2.5 (ריכוז חלקיקים קטנים העוברים בדרכי הנשימה), כמות הפחמן באוויר, וכמות הגזים הרעילים שנפלטים מחפצים צבועים (בסין יש בעיה קשה של צבעים רעילים). החברה, בניהולו של אריה שרייר, קיבלה את הפרס במסגרת תחרות שנערכה בין משרדים רבים בעיר ע”י חברה מקומית שמייצרת מנטרי זיהום אוויר מתוחכמים. 
PTL GROUP, כחברה המספקת בסין משרדים משותפים הכוללים תמיכה עסקית ותפעולית לחברות זרות, מקפידה מאוד על איכות האוויר והמשרדים מאובזרים בכל ציוד סינון האוויר הדרוש, וגם במכשיר מדידה המראה בכל רגע נתון מה מצב האוויר. 
האוויר המזוהם בסין מהווה הזדמנות עבור חברות טכנולוגיה ישראליות. אחת מהחברות האלו היא enVerid, שהתחילה את דרכה בסין במשרדי PTL Group. לאחרונה הקימה enVerid חברה עצמאית סינית, שעדיין משתמשת בחלק משירותי מיקור החוץ של PTL Group, בעיקר בסיוע לוגיסטי כמו יבוא, אחסון וכד’. enVerid, שגייסה מעל 30 מיליון דולר ופיתחה מוצרים לטיהור אוויר, כבר פועלת בצפון אמריקה עם לקוחות גדולים ומוכרים כמו גוגל, איקאה, סיטי בנק, מורגן סטנלי, סיסקו ועוד. בשנה האחרונה החלה החברה לפעול בשוק הסיני ובימים אלה הטלפון במשרדים שלהם בשנחאי לא מפסיק לצלצל. 
הטכנולוגיה של החברה מאפשרת למחזר את האוויר בשיטה שונה מכל מטהרי האוויר הקיימים. בעוד מטהרי אוויר נפוצים עובדים בגודל החלקיקי בשיטה של סינון, enVerid פיתחה טכנולוגיה שלוכדת מולקולות של גזים רעילים וחומרים מסוכנים, ומאפשרת רק לאוויר נקי לזרום דרך מערכת המיזוג. החברה עובדת ברחבי העולם, אבל ב-enVerid מבינים שהפוטנציאל הגדול ביותר הוא בסין - גם בגלל גודל השוק וגם בגלל הצורך המשמעותי הקיים בו לפתרונות טיהור אוויר. המטהרים שפיתחה החברה מתחברים למערכת המיזוג, סופחים את המזהמים מן האוויר ומאפשרים להפחית בכ-85% את הצורך באוויר חיצוני לצרכי אוורור. מאחר ובשיטות קונבנציונאליות נדרש להחליף את כל נפח האוויר בבניין בין 10 ל-20 פעם ביום בממוצע, ובשיטה של enVerid הצורך באוויר חיצוני קטן בצורה משמעותית, נוצר חסכון רב בצריכת האנרגיה, וגם נכנס פחות אוויר מזוהם מבחוץ אל תוך חלל הבניין. השיטה ייחודית בעולם, והחברה רשמה עליה מעל 60 פטנטים, זכתה בפרסים רבים על חדשנות וזוכה לתמיכה ממשרד האנרגיה האמריקאי, שנתן לה מענק של מיליוני דולרים.
צבי שלגו, מייסד ויו”ר PTL Group: “זיהום האוויר הוא אחד הדברים שבודקים היום בסין לפני ששוכרים משרד. גם הזרים שעובדים במדינה וגם המקומיים מייחסים לכך חשיבות גדולה. טכנולוגיות ישראליות שישכילו לפעול נכון בתחום יגלו שוק ענק שצמא לפתרונות חכמים לאחת הבעיות הבוערות ביותר בסין. חברת enVerid הישראלית, לדוגמא, שפיתחה פתרונות לסינון אוויר תוך חסכון משמעותי באנרגיה, התחילה את דרכה במשרדי PTL Group וכיום היא חברה עצמאית ומשגשגת בסין”.


פי.סי.חץ