סוגרים את הדלתות

סוגרים את הדלתות

השארת דלתות בתי עסק פתוחות לרווחה בקיץ נאסרה בניו יורק, כדי לחסוך באנרגיה

מה יותר מרענן עבור תושבי ניו יורק והמבקים בה מהליכה ביום שרבי על המדרכות הלוהטות במנהטן, ומעבר ליד חנויות ובתי עסק שדלתותיהם הפתוחות לרווחה, ומערכות המיזוג שלהם מצננות ולו לרגע קל את גופם המיוזע?

אז זהו, שהחיזיון הזה, מסתבר, כבר נחלת העבר. בתחילת ספטמבר חתם ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג, על צו חדש והראשון בשורה של צעדים לחסכון באנרגיה בתפוח הגדול, אשר מורה לבתי העסק בעירו להותיר את הדלתות סגורות כדי להביא לחסכון בהוצאות על החשמל ולהוריד מאידך את זיהום האוויר.

אריק גולדסטיין, מנהל תוכנית החסכון באנרגיה בעירייה, מציין כי בית עסק שמותיר דלת בעלת מפתח של כ-2 מ' פתוחה לרווחה כאשר המזגנים בו עובדים, גורם בפועל לבזבוז של כ-1,000 דולר בהוצאות החשמל במהלך הקיץ, ולשחרור של טון דו-תחמוצת הפחמן לאטמוספרה. גולדסטיין מוסיף כי על פי החישובים של חברת החשמל העירונית, מנהג זה שאימצו החנויות ובתי העסק בניו יורק, גורם לבזבוז של 20-25 אחוז ממיזוג האוויר שהם צורכים.

בחברת החשמל העירונית מעריכים כי קרוב ל-5,000 סוחרים אימצו לעצמם את המנהג הפסול, דבר שמתבטא בבזבוז משווע של כ-21 מיליון קילוואט בעונה הבוערת, כמות המשתווה ל-22 אלף חביות נפט ולשחרור לאטמוספרה של כ-11 אלף טון של דו-תחמוצת הפחמן.

בשנים האחרונות נשבר בכל קיץ מחדש, שיא צריכת החשמל בניו יורק, תופעה הגורמת לשיבושים חמורים באספקת החשמל ואף להפסקות חמשל ממושכות. גולדסטיין מעיד כי חברת החשמל מתקשה לעמוד בביקוש הגבוה לחשמל, דבר שגרם לא מכבר לעלטה במספר שכונות בברוקלין ומנהטן, ושיבושים בתנועת הרכבת התחתית.

"זהו מנהג טיפשי שיש לעקור אותו מהשורש, שכן הוא מעמיד בסכנת הפסקת חשמל, שכונות רבות בעיר", ציין גולדסטיין. "מה גם שלא מובן לי מדוע בימים הכי חמים של השנה, צריכים אנשי ניו יורק לחוש צינה עזה הנושבת מכיוון אותם עסקים שדלתותיהם פתוחות לרווחה?".

ראוי לציין כי החוק החדש המורה על סגירת דלתות העסקים במהלך שעות הפעילות, מכוון לחנויות בגודל 400 מ"ר ומעלה, ואל רשתות בנות חמישה סניפים בלבד, עליהן יוטל קנס בסך 200 דולר במידה ויעברו על החוק. כלומר בתי קפה, מסעדות, וחנויות שגודלן נמוך מ-400 מ"ר פטורות בשלב זה מהחוק.

 


פי.סי.חץ